Yeniden “Antalya Altın Portakal Film Festivali”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek; “Söz verdiğimiz gibi bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali özüne dönüyor ve halkımızla buluşuyor” dedi.

Seher Özen Karadeniz

Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl 56. kez 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festival hazırlıklarıyla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Festival İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer ve Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu katıldı.

Konuşmasına “Söz verdiğimiz gibi bu yıl Altın Portakal Film Festivali özüne dönüyor ve halkımızla buluşuyor” diyerek başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kent merkezinde, ilçelerdeki salonlarda ve tırlarda açık hava film gösterimleri yaparak halkı coşkuya ortak etmek istediklerini söyledi.

Festivalin geleneksel kortejle başlayacağını, açılış ve kapanış törenlerinin de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait 10 bin kişilik spor salonunda yapılacağını aktaran Böcek, daha önce açıkladıkları gibi ulusal film yarışmasının da bu yıldan itibaren yeniden yapılacağını ifade etti. Festivalin önemli bir amacının da Antalya’nın dünyadaki tanıtımına katkı sağlamak olduğuna dikkati çeken Böcek uluslararası yarışmanın da yapılacağını söyledi.

Böcek ayrıca bu yıl ilk kez ülke genelindeki üniversitelerde radyo, televizyon, sinema, medya iletişim ve görsel sanatlar eğitimi alan 100 öğrencinin festivale davet edileceğini açıkladı. Gençlerin festival programındaki tüm etkinliklere konuk olarak katılacaklarını belirten Böcek, böylelikle festivalin bir sinema okuluna dönüşeceğini ifade etti.

Sinemamızın Sultanı Festival Afişinde

Festivalin teknik detaylarıyla ilgili bilgi veren Festival İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer, öncelikle festival afişini nasıl belirlediklerini açıkladı. Festival afişinin herhangi bir yarışma düzenlenmeden, yerel reklam ajanslarıyla yaptıkları çalışma sonrasında belirlendiğini aktaran Tuncer sözlerine şöyle devam etti: “Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin öze dönüş yolculuğunu bu yılın görsel kimliğine yansıtarak sinemamızın sultanını afişimize taşıdık. Şoray, festivalin ilk yılı olan 1964 yılında Metin Erksan’ın ‘Acı Hayat’ filmindeki rolüyle ilk kez en iyi kadın oyuncu seçilmişti ve ulusal yarışmanın geri döndüğü bu yıl, onun eşsiz görüntüsüyle merhaba demek bizim için çok anlamlı.”

Sinemanın Kadınları Ödüllendirilecek

Cansel Çevikol Tuncer, bu yıl ilk kez bir çeşit pozitif ayrımcılık da yaparak sektördeki kadın emeğine dikkat çekmek amacıyla sinemamızın ilk kadın oyuncusu Cahide Sonku adına sinema emekçisi kadınların ödüllendirileceğini duyurdu. Ödül miktarını 50 bin lira olarak belirlediklerini açıklayan Tuncer, “Cahide Sonku, sinemamızın ilk kadın yıldız oyuncusu ve uzun yıllar erkek egemen sinema sektöründe var olmayı başarmış bir kadın sanatçımız. Hem onun adını yaşatmak hem de sinemamızdaki kadın temsiliyeti ve görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla, ulusal yarışma uzun metraj filmlerde kamera önü ya da arkasında çalışmış, kadın bakışını filmin oluşumuna bir katkı olarak sunmuş bir kadın sinemacımıza bu ödülü vereceğiz” dedi.

Ödül Miktarları Belli Oldu

Festivalde bu yıl 1 milyon 357 bin 500 lira değerinde ödül dağıtmayı planladıklarını kaydeden Tuncer; ulusal yarışmada uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmlere toplam 810 bin lira, uluslararası yarışmada da 97.500 bin lira, ülke sinemasının yeni projelerine destek olan Antalya Film Foruma da 450 bin lira tutarındaki ödüllerle maddi katkı sağlanacağını ifade etti. Tuncer, ulusal yarışma kategorisinde verilen Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülünün 100 bin lira, Behlül Dal adına verilecek olan En İyi İlk Film Ödülünün de yine 100 bin lira olarak belirlendiğini söyledi.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Fullantalya Editörü Seher Özen Karadeniz’in sorularını yanıtladı.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu da festival için yaklaşık 5 haftadır çalıştıklarını belirterek festivallerin amacının hem ülke sinemasına katkıda bulunmak hem de düzenlendiği kentin tanınmasını sağlamak olduğunu söyledi. Antalya’nın film festivali düzenlemek için çok uygun bir kent olduğunu ifade eden Boyacıoğlu, ulusal ve uluslararası düzeyde çok deneyimli insanlardan oluşan bir ekiple hazırlandıklarını belirtti. Bu yıl ulusal sinemaya ağırlık veren bir program olacağını açıklayan Boyacıoğlu, festival alanında sinemacılarımızın katılacağı “Öğlen Sohbetleri” düzenleyeceklerini açıkladı. Şimdiden Ercan Kesal ve Uğur Yücel’den söz aldıklarını duyuran Boyacıoğlu, insanların ilgisini çekecek isimleri Antalya’ya davet edeceklerini belirtti.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir