Antalya’da Ağustos ayında yapılacaklar listesi

Ağustos ayı Antalya’da çok sıcak geçecek. Birbirinden renkli etkinlikler, şahane konserler, sergiler… 24. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali var. Tiyatronun ustası Genco Erkal ve Tülay Günal “Yaşamaya Dair” ile Antalya’ya geliyor. Manavgat’ta Kitap Günleri var. Ferhan Şensoy tek kişilik gösterisi ile Konyaaltı Açıkhava’da olacak. Feslikan Yaylası Şenlikleri içimizi serinletecek. Olimpos’ta Gökyüzü ve Bilim Festivali başlıyor. Daha ne olsun.

Ağustos ayı etkinliklerimize bakmadan sokağa çıkmayın!


Genco Erkal’dan “Yaşamaya Dair”

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi 3 Ağustos saat 21:00’de Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda. Nazım Hikmet’in ölümünün 54. yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal da oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek.

Ferhangi Şeyler Konyaaltı Açıkhava’da

Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler, 15 Ağustos’ta Antalya Konyaaltı Tiyatrosu’nda 30. yaşını kutlayarak dünya tiyatro tarihine geçecek.

Oyunda; güncel yaşanan sıradan olaylara, mahalle ilişkilerine, yakın geçmişten günümüze politikacılara, iktidara, din algısına, THY personeline ince eleştiriler yapıyor usta. Yer yer ince sitemler, yer yer sert eleştiriler getiriyor. Seyirci ile ara sıra diyalog kuruyor. Gelen sorulara hazır cevaplılığı orta oyuncuların doğaçlama özelliğinden olsa gerek. Bir de gazete bölümü var; bugünün gazetelerini okuyup güncel olayları değerlendiriyor.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 24. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 2000 yıllık Aspendos Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.

Manavgat Kitap Günleri 1-16 Ağustos’ta

Manavgat Belediyesi, kentte okuma oranını artırmak, gençler ve çocuklara okumayı sevdirmek amacıyla 1 – 16 Ağustos günleri arasında “Kitap Günleri” düzenliyor. Atatürk Kültür Merkezi önünde yapılacak Kitap Günleri’nde 35 yayınevi ve 50 yazar kitaplarını sergileyerek, okurlarla buluşacak. İmza ve söyleşi günlerinin yanı sıra ünlü yazarların vereceği konferanslarla zenginleştirilecek Kitap Günleri’nde etkinlikler, her akşam saat 18.00’de başlayacak ve geç saatlere kadar devam edecek.

Kitap Günleri’nde yazarlar Şükrü Erbaş 1 ve 9 Ağustos’ta, Hulki Cevizoğlu 6 ve 13 Ağustos’ta, Yılmaz Odabaşı 12 Ağustos’ta, Zübeyir Kındıra 6 Ağustos’ta, Ergün Poyraz 13 Ağustos’ta, İhsan Eliaçık 14-15 Ağustos’ta, Atakan Kelleci 16 Ağustos’ta, Eşber Yağmurdereli 4-5 Ağustos’ta imza ve söyleşi günlerine katılacak. Fuarda, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Emrah Serbes, Mahir Ünsal Eriş, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Ali Yıldırım, Hüsnü Arkan, Binnur Nigiz, Koray Yersüren, Emre Gül, Dilara Keskin, Yusuf Piliç ve Emin Karaca gibi isimler de önümüzdeki günlerde belirlenecek tarihlerde Manavgat’a gelerek halkla buluşacak, kitaplarını imzalayıp söyleşilere katılacak.

Antalya Kültür Sanat’ta iki muhteşem sergi

 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kente kazandırılan Antalya Kültür Sanat, 2017’de  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonlarından derlenerek Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen iki yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilmiş 47 eserin yer aldığı “İmparatorluktan Portreler” ile Likya bölgesinde yapılan ilk dönem incelemelerine ışık tutan “Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892” sergileri 25 Mart – 3 Eylül 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60, 07040 Muratpaşa / Antalya

Feslikan Yaylası Şenlikleri 5-6 Ağustos’ta

Konyaaltı Belediyesi Yaz Şenlikleri’nde 5 Ağustos Cumartesi günü Ankaralı Ayşe ve Volkan Konak hayranlarılya buluşacak.  6 Ağustos Pazar günü ise geleneksel yağlı pehlivan güreşleri var. Bu yıl aralarında 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı İsmail Balaban’ın da olduğu 500’ün üzerinde pehlivanın er meydanına çıkacağı belirtiliyor.

Lara’da Kum Heykel festivali

Her yıl artan ilgi ve ziyaretçi sayısıyla, Antalya ve Türkiye’nin önemli kültür-sanat etkinlikleri arasında yerini alan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (SANDLAND), “Dünya Harikaları ve Mitolojik Kahramanlar” temasıyla, 1 Mayıs 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Antalya’nın dünyaca ünlü Lara Sahil Bandında bulunan 10 bin metrekarelik alanda, dünya harikaları ve hayal sınırlarını zorlayan mitolojik kahramanların devasa boyutlardaki kum heykellerine ev sahipliği yapacak olan festival kapsamında, sergi alanının girişinde Rus heykeltıraş Alex Skarednoff tarafından yapılan ’15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü Özel Köşesi’nde darbe girişiminde kullanılan Leopard 2A4 model tank birebir ebatlarıyla yapıldı.

Sergilenecek kum heykellerin yanı sıra, çocuklara özel atölye, heykellerin yapım aşamalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi, atv safari, paramotor paraşüt vb. etkinliklerin de yer aldığı festival, yaz dönemi boyunca, 10:00-23:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Antalya Kültür Sanat’ta #SerinSinema Günleri

Yaz boyunca pazartesi hariç her gün 12:00 – 20:00, #UzunPerşembe günlerinde ise 12:00 – 22:00 saatleri arasında açık olan Antalya Kültür Sanat’ta “Serin Sinema” programı başlıyor.

Serin Sinema’da romatik komedi, spagetti, korku, kara film gibi türlerin ünlü yönetmenler tarafından gerçekleştirilmiş ünlü örnekleri gösterimde olacak.  1930 – 1960 dönemine yoğunlaşan programda izleyiciler Frank Capra, Alfred Hitchcock, Sergio Leone’nin de aralarında bulunduğu yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir seçkiyle, yaz dönemi boyunca her perşembe Antalya Kültür Sanat oditoryumunda buluşacak.

Modern Zamanlar Dergisi işbirliğiyle gerçekleşecek olan Serin Sinema gösterimleri, sergi ziyaretçilerine ücretsiz. Sadece film izlemek isteyenler biletlerini AKS gişelerinden 7.5 TL karşılığında temin emin edebilirler.

#SerinSinema film gösterimleri

Saat: 20:00

Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Film süresi: 1 saat, 45 dakika

Film Türkçe altyazılıdır.

Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60, 07040 Muratpaşa / Antalya

 

“Renklerimiz ve Hayallerimiz” Sergisi Müze’de

Antalyalı ressam Gamze Aktan, ressam annesi Melahat Aktan ile birlikte ürettikleri rengârenk dekoratif sanat çalışmalarını Antalya Müzesi’nde yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunacak. 1 Ağustos Salı günü açılacak ‘Renklerimiz ve Hayallerimiz’ adlı sergisinde yıl içerisinde üretilmiş yağlıboya resim, dekoratif maske, polimer kilden takı çalışmaları ‘Gamze’nin Yorumu’ sloganıyla yer alacak. Sergi 15 Ağustos Salı gününe kadar gezilebilir.

Kaş’ta “Nötr” Resim Sergisi

Antalya’nın Kaş ilçesinde görsel sanatlar öğretmeni Ruhan Akgöz, ‘Nötr’ adlı resim sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Çalışmalarında genelde yağlı ve akrilik boya, bazen kum gibi farklı bir materyal ile denemelerde bulunan Akgöz’ün sergisinde 23 eser yer alıyor.  Sergi, 15 ağustos tarihine kadar açık kalacak.

 Şevval Sam 11 Ağustos’ta Antalya’da Sevenleri ile Buluşuyor

Türk sanat müziği, Karadeniz şarkıları, arabesk, modern tango, Anadolu’nun her rengini içinde barındıran türkü albümü “Toprak Kokusu”, ve son olarak yeni single’ı “Aşk Olsun” ile müzikseverlerin karşısına çıkan Şevval Sam, eklektik ve rengârenk yapısıyla 11 Ağustos 2017 tarihinde Konyaaltı Amfi Tiytaro – Antalya’da sevenleri ile buluşuyor. Konserde alaturka müzikler, Karadeniz türküleri, bir döneme damgasını vuran arabesk parçalar ile Anadolu’nun her yöresinden türküler ile sahne üstü dans ve davul Showları yer alacak.

2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’yı temsil eden ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan Svetlana Loboda 1 Ağustos akşamı The Land Of Legends Theme Park’ta

Grup 27, 3 Ağustos’ta The Shaker Pub sahnesinde sevilen şarkılarını seslendirecek.

İstanbul bağımsız müzik sahnesinin yetenekli ekiplerinden Yüzyüzeyken Konuşuruz 2 Ağustos Kaş Echo Bar; 3 Ağustos’ta Tudors Arena sahnesinde…

Antalya’nın sevilen grubu Cambaz her cuma Tudors Arena sahnesinde dinleyileriyle buluşuyor.

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2017

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2017, 18 Ağustos – 20 Ağustos tarihleri arasında, yıldızların altında, doğa ile iç içe, Antalya Olimpos’ta…

www.ogbf.kozmikanafor.com

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir