Antalya’da on binler demokrasi nöbetinde buluştu

15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında on binlerce Antalyalı, hain darbe girişiminin yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda demokrasi nöbeti tuttu. Genç yaşlı, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran Antalyalılar 15 Temmuz şehitlerini andı, demokrasi şölenine ortak oldu.

15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Güllük Caddesi Atatürk Devlet Hastanesi önünden Milli Birlik Yürüyüşü ile başladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun önderliğindeki yürüyüşe, 15 Temmuz şehidi Muhammed Oğuz Kılınç’ın babası Zeki Kılınç, STK temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı. Her adımda artan bir kalabalık, ellerinde Türk Bayrakları ve meşaleler ile yürüyüş boyunca “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı. 15 Temmuz şehitlerinin fotoğrafları gençler tarafından taşındı. Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından on binler demokrasi nöbeti için bir araya geldi.

Demokrasi nöbetine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Alay Komutanı Kıd. Alb. Yusuf Kelleli,  Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti başkan ve yöneticileri katıldı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da şehit düşen Antalyalı polis memuru Muhammet Oğuz Kılınç ile hukuk fakültesi öğrencisi Yasin Naci Ağarolu’nun yakınları da demokrasi nöbetinde yer aldı. Şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Osman Artan tarafından dua edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşmanın led ekranlardan gösterimi sırasında meydanda büyük coşku yaşandı.

Konuşmaların ardından şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ardından Emniyet Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde görev yapan kadın ve erkek polisler ellerinde karanfillerle sahneye çıktı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Emniyet Müdürlüğü telsizlerinden tüm polislere yapılan “Bayrağa, millete ve devlete karşı tehlike arz edecek her türlü tehdide karşı hiç tereddüt etmeden, bu tür eylemlere karşı müdahale edilecek” şeklindeki anons meydandaki vatandaşlara dinletildi. Mehter takımının gösterisi ve ilahi dinletisinin ardından saatler 00.13’ü gösterdiğinde Antalya’da ve tüm Türkiye’de salalar verildi. 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Tekeli Paşa Camii’nde kılınan sabah namazının ardından sona erdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir