Antalya’nın Ampulleri

Twitter’dan tespitlerini zevkle takip ettiğimiz Orhan Çakmur, geçen hafta Yivli Minare’nin aydınlatılmadığını ve karanlıkta gözükmediğini twitter’da yazdı.

Bu kentte yaşayıpta akla mantığa sığmayan bir çok şeyle karşılan Antalyalılar için yine bir akıl tutulması örneği sunuluyordu…

Antalya’nın mevcut sembolü karanlıkta maalesef gözükmüyor. Sadece “Gündüz Sembolü” haline getirilmiş vaziyette.

Aydınlatma kavramı kent ve kentin simgesi haline gelmiş yapılara uygulandığı zaman kente farklı bir hava verip kent değerlerine hak ettikleri vurguları sağlar, kenti bütünleyen tüm öğeleriyle ileriye taşır. Geceleri de kendini gösterebilen şehirlerin hem turizm gücünü artırmak hem de yaşam standartlarını yükseğe taşımak adına aydınlatma konusunda gösterilecek hassasiyet göz ardı edilemez bir güçtür.

Kent aydınlatmasında iki ayrı amaçtan bahsedilebilir. Birincisi kente geceleri karakterini ortaya çıkarabileceği bir aydınlatma sağlamak hem de işlevsel olarak geceleri de şehri yaşanır ve aktif olarak kullanılabilir hale getirmektir. Şehrin vurgulanması gereken kesimlerini, tarihi ve kültürel unsurlarını estetik olarak aydınlatmak da şehrin yaşayan tarafını ortaya çıkaran yöntemlerdendir. Aydınlatma teknolojisinin gelişmesiyle özellikle estetik açıdan ön planda tutulan aydınlatma sistemleri şehrin prestijinin artmasıyla birebir bağlantılıdır.

Philips tarafından Türkiye’de yapılan bir araştırmada şehir aydınlatmasına ilişkin algılamalar ölçülmüş. Bu sonuçlara göre, kentlerde yaşayanların neredeyse tamamı (%95) aydınlatmanın şehrin güzelleşmesine katkıda bulunduğu fikrine katılıyor. Türk halkının yüzde 40’ı aydınlatma konusunda yetkililerce yapılan faaliyetleri yeterli bulmuyor.

Kalekapısı – Paşa Camii – Yivli Minare – Saat Kulesi – Attalos Heykeli bölgesine Büyükşehir belediyesi özel ışıklandırma projesi uygulayamaz mı? Büyükşehir Belediyesi  bu aydınlatmanın enerjisini “güneş”ten bedavaya getirebilecek proje ve bilgi birkimine de sahip olduğunu Güneş Ev ile ispat etti… O zaman bu alana uygun görsel bir aydınlatma şovu yapmak Büyükşehir Belediyesi için zor olmaması gerekir. Yoksa,

Çok mu zor?

Peki diğerleri nasıl aydınlatıyor:

CHRISTO REDENTOR
Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde, şehrin sembollerinden biri olan İsa heykeli. Türkçe, “Kurtarıcı İsa” anlamına gelen heykel, dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı’nda bulunur. Corcovado 710 m. yükseklikte olup, muhteşem bir şehir manzarası sunar. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelir. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

ATOMIUM
1958 yılında Expo ’58 fuarı için yapılmış Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan anıt binadır.André Waterkeyn tarafından tasarlanmıştır. 102-metre (335-feet) yüksekliğinde, dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşur. Demirin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiştir. 6 ay boyunca durması beklenirken günümüzde modern Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiştir.

EYFEL KULESİ
Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini almıştır. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 1,9 milyon kişi ziyaret edince, yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4′ü çıkartılmıştır. Böylelikle Eyfel Kulesi, daha başından, kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü.

BRANDENBURG KAPISI
Almanya’nın Berlin şehrinin ana sembollerinden biridir. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunur. Soğuk savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de bulunmuştur. Kapı 1788-1791 yılları arasında yapılmıştır. Brandenburg Kapısı on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahiptir. Sütunlar, toplam beş yol oluşturur, vatandaşların sadece dıştaki iki kapıyı kullanma hakları vardı. Ortadaki yol ise kraliyete ve önemli trafik geçişlerine ayrılmıştı. Kapının en üstünde Quadriga vardır.

WASHINGTON ANITI
Dünyanın en yüksek dikilitaşıdır (169,294 m uzunluğunda). Vaşington, DC, ABD’de bulunmaktadır, şehrin en önemli sembollerinden birisidir. Ülkenin kurucusu George Washington anısına yaptırılmıştır. Anıt, 1840′larda Robert Mills adlı bir mimar tarafından bir Mısır obeliskine benzer şekilde tasarlandı, yapımına 1848 yılında başlandı; 6 sene sonra yapımına uzun bir ara verilince tamamlanması 1885 yılını buldu ve resmi açılışı 9 Ekim 1889 günü gerçekleşti.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ
ABD’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmiştir,1884-1886 yılları arasında inşa edilmiştir. ABD’nin New York şehrindeki Özgürlük Adası’nda yer alır.

BUDAPEŞTE

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’nin, özel bir sponsorluk anlaşması ile tarihi köprüleri ve binaları ışıl ışıl hale getirilmiş, Avrupa’nın aydınlatması en iyi kenti seçilmiştir. Benzer bir sponsorluk anlaşması Antalya için de yapılabilir.

YA ÜLKEMİZDEKİ DİĞER ŞEHİRLER SEMBOLLERİNİ NASIL AYDINLATIYOR?

(İzmir Saat Kulesi)

(Ankara Ata Kule)

(İstanbul Boğaz Köprüsü)

Eğer şehirlerin sembolleri ilginizi çektiyse daha önce yazdığımız “Şehir İkonları” başlıklı yazımızda devamını bulabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir