Belediyelerimiz Çalışıyor…

Seher Özen Karadeniz / fullantalya

Bilgisayarın başına oturup e-posta kutusunu açınca Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı belediyelerinden gelen haberlerle yüzüm aydınlandı. Dün izlediğim ve businessantalya’da paylaştığım ATSO Başkanı Davut Çetin’in verdiği iki güzel proje haberi üzerine belediyelerimizin ilettiği haberler de kentimizin karar alıcılarının  her geçen gün kentin kültür-sanat, sosyal ve  gündelik hayatı üzerine kafa yorduğunu gösteren güzel haberlerdi.

Hani hep diyoruz ya “lafta kalmasın”, kentli olarak bize düşen de, vaad ettiğini hayata geçiren yerel yöneticilerimizin, kentimizin STK’larının yöneticilerinin ‘iyi işlerine’ destek olmaktır. Biz fullantalya olarak yaptığımız haberlerle başından beri kente katkı koymak isteyen herkese olabildiğince destek vermeye çalışıyoruz. Bundan da mutluyuz.

Dün ATSO Başkanı Davut Çetin yeni bir müze müjdesi verdi. Bugün Kepez Belediyesi’nden iki müze ve bir sanat galerisi haberi geldi. Muratpaşa Belediyesi kaldırımları güneş enerjisi ile aydınlatacakmış. Konyaaltı Belediyesi, bizlerin daha çok yayla olarak gördüğü mahallelere açacağı 4 sosyal tesisin haberini paylaşmış.

Hepsi güzel işler, biz de fullantalya olarak kısa bir özet yapıp sizlerle paylaşalım dedik.

Turunç Masa’dan çıkan proje kaldırımları aydınlatıyor…

Muratpaşa Belediyesi, aralarında Tarık Akan Parkı’nın da bulunduğu 10 noktada üzerinde belediye logosunun güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşı çalışması yaptı.

Muratpaşa Belediyesi’nin pilot çalışma olarak gerçekleştirdiği proje, geçen yıl kasım ayında randevusuz görüşme saatinde Belediye Başkanı Ümit Uysal’a sunuldu. Randevusuz görüşmede Kadir Öztekin’in güneş enerjisiyle aydınlanan projesiyle yakından ilgilenen Başkan Uysal, projenin uygulanabilirliği konusunda Fen İşleri Müdürlüğü’yle ortak çalışma yapılması talimatını verdi.

Bu çalışmanın sonucunda aralarında Tarık Akan Parkı, Meltem ve Fener Mahallelerinin bulunduğu 10 ayrı noktada üzerinde belediye logosunun bulunduğu güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşı uygulaması yapıldı.

Muratpaşa Belediyesi’nin 62 santimetre genişliğe 105 santimetre uzunluğa sahip güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşları 8 saat güneş ışığı almasıyla 1 hafta çalışabiliyor. Gün batımıyla birlikte devreye giren sistem gece saat 03.00’de kendini kapalı konuma alıyor.

Kepez’e yeni eserler geliyor

Anadolu Oyuncak ve Dokuma Yeşilçam müzelerinin kazandırıldığı DokumaPark’a, 2 müze ile 1 modern sanatlar galerisi daha geliyor. Yapımı devam eden 3 yeni eser yakın bir tarihte ziyarete açılacak.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ‘müzeler kampüsü’ haline getirmeyi amaçladığı eski Dokuma Fabrikası yerleşkesindeki binaları, kültür ve sanat tesisine dönüştürmeye devam ediyor. ‘DokumaPark’ adıyla kent yaşamına kazandırılan yerleşkedeki eski kreş binası Anadolu Oyuncak Müzesi, konukevi ise Dokuma Yeşilçam haline getirilmişti.

Şimdi de eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binası Modern Sanatlar Galerisi, idari bina Bir Zamanlar Antalya Müzesi, depolar ise Klasik Otomobiller Koleksiyonu Müzesi oluyor. Sanat galerisi ve müzeye dönüştürülmesi amacıyla 3 binada, özgün mimari yapılarına sadık kalınarak başlatılan restore çalışmalarında sona gelindi. Daha sonra binalarda sergi tasarım, teşhir ve dekorasyon çalışmalarına geçilecek.  Dokuma Modern Sanatlar Galerisi, 1000 m2 alanıyla Antalya’nın kültür ve sanat hayatının önemli merkezlerinden biri olacak.

Konyaaltı Belediyesi’nden kırsal mahallelere sosyal tesis

Konyalatı Belediyesi “gözden ırak olan gönülden de ırak olur” lafını boşa çıkarırcasına Bahtılı, Hacısekiler, Karatepe ve Geyikbayırı Mahallelerine ‘Sosyal Etkinlik Alanı’ inşasına başlayacağını duyurdu.

Modern kent yapısı anlayışını İlçe’nin her noktasına taşımayı hedefleyen Konyaaltı Belediyesi bu hedefe uygun olarak altyapı çalışmalarının yanı sıra sosyal donatı alanlarının inşasını da gündemine aldı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kırsal mahallelere ‘Sosyal Etkinlik Alanı’ yapımı için ihale sürecini tamamladıklarını söyledi. Bahtılı, Hacısekiler, Karatepe ve Geyikbayırı Mahallelerine inşa edecekleri “Sosyal Etkinlik Alanı Projesi’nin ihale sürecini tamamladıklarını dile getiren Başkan Böcek, 2 milyon 800 bin lira bedelle inşa edilecek olan projeye 10 gün içinde başlanılacağını kaydetti.  Başkan Böcek şöyle konuştu; “Sosyal Etkinlik Alanı Projesini, Bahtılı Mahallesinde 1500, Karatepe ve Geyikbayırı Mahallelerinde 1350, Hacısekiler Mahallesinde ise 1000 metrekarelik alan üzerine inşa edeceğiz. Çevre düzenlemesi tamamlanmış şekilde teslim edeceğimiz modern sosyal tesislerimizde bölge halkımız düğün, nişan, mevlit gibi etkinliklerini yapabilecekler. Tesislerinin hepsini 4 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlayıp hizmete açacağız.”

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir