Denizcilik Bayramın Kutlu Olsun Antalya!

Dünyada 640 kilometre denize kıyısı olup ta, denizden en az yararlanan kentler arasında ilk sıralarda yer alan Antalya’da “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Etkinlikler, 1 Temmuz Cuma günü Kaleiçi Yat Limanı’nda yapılan yüzme yarışmasıyla başladı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Deniz Ticaret Odası (DTO) ile Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONYSİAD) ortaklaşa düzenlediği etkinlikler kapsamında düzenlenen yarışa 64 kişi katıldı. Protokol üyeleri, tekneyle açılarak şehitler anısına denize çelenk bıraktı. Protokol, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere katıldı. Buradaki törenler, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla sona erdi.

Akşam da Kaleiçi Yat Limanı’nda süren kutlamalarda dalarak çıpa çıkartıldı ve yağlı direkten bayrak alma yarışları gerçekleştirildi. Günün finalinde ise Yat Limanı’nda Marsis konseri düzenlendi.

Dileriz, özellikle belediye yetkilileri, bu kentin deniz kenti olduğu sadece 1 Temmuz’da hatırlamazlar. Zira bu kentin acilen Balıkçı Barınağı’na, en az iki tane marinaya ve kruvaziyer limana ihtiyacı var. Dev yolcu gemileriyle kente gelen zengin turistler, Antalya Limanı’nda çimento tozları arasında karaya ayak basıp, kent merkezini bile görmeden AVM’lere alışverişe gidiyorlar.

Balıkçılar, Serbest Bölge’nin bir köşesinde sığıntı gibi faaliyet gösteriyorlar. Ve ne tuhaftır kentin bir balık hali bulunmuyor.

Denizcilik Bayramımız kutlu olsun!

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir