Geçen Haftanın Özeti (18-23 Mayıs)

Kaleiçi’nin Duvarları Temizleniyor

Kaleiçi’nin duvarlarında bulunan  reklam afişleri kazınarak temizlenirken, duvarlar Belediye ekipler tarafından boyanıyor. Kaleiçi’nin tarihi dokusunun bozulmaması için yapılan reklam afişlerinin temizlenme çalışmaları yıl boyunca devam edeceği açıklandı. Umarız Kaleiçi duvarlarındaki tabelalara da bir düzenleme getirilir.

Hızlı Tren Çalışmaları Başlamış

İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve birçok il hızlı demiryolu ile Antalya’ya bağlanıyor.200 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edilecek Antalya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Kayseri hızlı tren hatlarının 2016 yılında yapımına başlanması ve 2020 yılında hizmete açılması için yoğun bir çalışma temposu yürütülüyormuş. TCDD Genel Müdürlüğü ekipleri sahada yoğun bir çalışma içerisinde hat güzergahında inşa edilecek gar ve istasyonların yerlerini tek tek belirlemeye başlamışlar. Proje hayata geçtiğinde, Antalya-İstanbul 4,5 saat, Antalya-Ankara arası 3 saat, Antalya-Kayseri arası 3,5 saat olacakmış. Biz bir tren beklerken her hafta yeni bir müjde geliyor… Antalya’ya yönelik hızlı tren hatlarına bir yenisi daha eklenmiş. İzmir de hızlı tren ile Antalya’ya bağlanacakmış. İzmir ve Denizli üzerinden Antalya’ya ulaşacak hattın projesi üzerinde çalışılıyormuş. Hayırlı olsun…

Antalya Plajlarında Sezon Başlıyor

Antalya´da Konyaaltı´dan Sarısu mesire alanına ve Beldibi´ne Büyükşehir Belediyesi´na ait şirket tarafından işletilen sahillerde sezon 1 Haziran´da açılıyor. Bu yıl şezlong ve şemsiyenin ücretsiz olduğu Konyaaltı sahilinde, talepler üzerine ücretli bölüm oluşturulmuş. Geçen yıl çalınma ve kırılmalar dolayısıyla sıkıntılı günler yaşayan ANET, bu yıl şezlong ve şemsiyeleri kimlik karşılığı verecek. Konyaaltı sahilinin bir bölümü ise ücretli hizmet verecek. Ücretli bölümde ahşap şezlonglar ile gerdirme gölgeliklerin yer alacakmış. Sarısu mesire alanında bu yıl otopark ücretli oluyor. Yetkililer Sarısu´da, düzenli otopark olmadığı için geçen yıl ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade etmişler. Sadece kimin çarptığı belli olmayan kazalar nedeniyle haklarında 17 dava açılmış. Kalp krizi geçiren bir vatandaşımıza hatalı park nedeniyle bir ambulans ulaşmakta çok büyük sıkıntılar yaşamış.

Çiçek Açan Antalya

“Çiçek Açan Antalya” sloganı ve Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi ile merkezi Kanada’da olan “Çiçek Açan Şehirler” yarışmasına başvurdu. Yarışma kapsamında Hıdırlık Kulesi’nden Hesapçı Sokak’a kadar olan alan çiçeklendirildi. Ayrıca Hıdırlık Kulesi, Tophane surları, Etnografya Müzesi’nde bakım onarım ve restorasyon gerçekleştirilecek. Jürinin Temmuz ayında gelip incelemelerde bulunacağı sonuçların ise Eylül ayında açıklanacağı. Yarışmanın sonucu ne olur bilinmez ama, Antalya’nın çiçek açacağı ve güzelleşeceği kesin.

Alara ve Uçansu’da HES yapma rafting yap

Antalya Gündoğmuş’ta Uçansu Şelalesi’ni de içine alan Alara Nehri üzerinde planlanan 7 HES’ten 2’si için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporu, köylülerin açtığı davalarla 2013 yılında Antalya l’inci idare Mahkemesi’nce iptal edildi. Hayat 1 ve Hayat 2 regülatör ve HES projelerine karşı hukuk mücadelesini kazanan köylüler için bakanlıktan kötü bir haber daha geldi. Bakanlık bu kez mahkemenin iptal ettiği 2 HES projesinin hemen üst tarafında planlanan Kamer HES Regülatörü ve HES projesi için ‘ÇED Olumlu’ raporu verdi. Orta Toroslar’ın 2600 rakımlı dağlan Akdağ ve Kuşaktan doğup, Alanya’nın Boztepe turizm bölgesi sınırlarından Akdeniz’e dökülen Alara Nehri, 80 kilometre uzunluğunda. Alarahan Kervansarayı, Alara Kalesi gibi büyük öneme sahip tarihi değerlerle de bütünleşen Alara Nehri’nin Güzelbağ’ın doğusundan başlayıp Alarahan bölgesine kadarki bölümünde de rafting ve kano parkuru bulunuyor. Bakanlık yetkililerine “HES yapma rafting yap” diyoruz.

Bisiklet yolu için pedal çevirdiler

Bisiklet medeniyettir. Dünyanın tüm uygar kentlerinde bisiklet kullanıcıları baştacıdır. Antalya Kent Konseyi tarafından kentte bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına dikkati çekmek ve bisiklet yollarının açılması talebiyle ‘7’den 77’ye Bisiklet Turu’ adlı etkinlik yapıldı. 18’incisi düzenlenen etkinlikte Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya gelen yaklaşık 200 bisikletli, kent içinde güvenli bisiklet kullanamadıklarına dikkati çekti. Etkinliğe katılanlar, bisiklet yolları ile alışveriş merkezleri, bankalar, kamu binaları, spor sahaları, kültür merkezleri gibi tüm toplu yaşam ve etkinlik alanlarında bisiklet park yerleri yapılmasını istedi. Umarız dikkat çekmiştir.

EXPO 2016 alanında Ünlüler Ormanı

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya alanındaki “Ünlüler Ormanı” büyüyor. Murat Dalkılıç, Mustafa Ceceli ve Kıraç’tan sonra, bir konser için Antalya’da bulunan sevilen rock grupları Zakkum ve Kolpa’nın üyeleri de fidan dikti. Zakkum Grubu’nun ismini aldıkları “zakkum”, Kolpa Grubu’nun ise Sığla ağacı diktiği belirtildi.

Ertuğrul filmi Antalya Çandırwood’da çekiliyor

Japonya’da 16 Eylül 1890’da fırtınada batan “Ertuğrul Firkateyni”nin trajik hikayesi beyaz perdeye aktarılıyor. Senaryosunu İskender Pala’nın yazdığı, yönetmenliği Japon Mitsotosh Tanaka’nın üstlendiği “Ertuğrul” filminin çekimleri Antalya Çandır’daki film platosunda devam ediyor. Ertuğrul Fırkateyni ve onun çevresinde geçen olayları konu alan filmin kasım ayında vizyona girmesi planlanıyor. Daha önce Cem Yılmaz’ın Gora filmi Çandırwood platolarında çekilmişti.

Sanayide yaptırdığı protez bacaklarıyla Likya Yolu’nu yürüyor

Engelli bireylerin başarısını göstermek amacıyla sanayide yaptırdığı protez bacaklarıyla nisan ayında başladığı 509 kilometrelik Likya Yolu yürüyüşünü sürdüren depremzede 38 yaşındaki Ufuk Koçak, Antalya’nın Kaş İlçesi’ne ulaştı. Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni olan ve geçen yıl Demre’de serbest dalış dünya rekorunu da kıran Ufuk kardeşimize başarılar diliyoruz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir