Işıklar Caddesi’nde Görme Engellilere “ışık” yok

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi caddeleri birer birer güzelleştiriyor. Beğenen de var beğenmeyen de. Eski hallerinden güzel olduğu kesin. Daha iyisi yapılabilir mi bu tartışılır.

Yeniden düzenlenen caddelerde ve kaldırımlarda engelliler için de özel düzenlemeler yapılıyor. Kaldırımlar tekerlekli sandalyelerin inip çıkabileceği şekilde dizayn ediliyor. Aslında bu bir yasal zorunluluk.

Antalya’da elektriğin ilk geldiği semt olduğu için adı “Işıklar” olan cadde ilk yenilenen caddemiz.

Her gün binlerce insan kullanıyor. Akşamları ışıl ışıl, cıvıl cıvıl.

Bu caddede düzenlemeler sırasında mühendisler enteresan bir hata yapmış. Belki de hata değil, malzemeleri bitmiş, paydos demişler.

Işıklar Caddesi’nin sonuna doğru kaldırım düzenlemesine nedendir bilinmez aniden son verilmiş. Cender Otel tarafında kaldırımlar yenilenirken, Işıklar tarafında yenilenmemiş. Tuhaf olan ise, görme engelliler için konan şeritler yolun karşısına kadar devam ettirilirken sonrasında aniden kesilivermiş.

Şimdi hayal edin, görme engelli birisiniz ve Işıklar’da yürüyorsunuz, elinizde yürümenizi sağlayan bastonunuz, yolun karşısına geçtiğinizde kaldırımdaki şeritler aniden kesiliyor. Yani bir anda ışıksız kalıyorsunuz.

Trajikomik bir durum.

Umarız en kısa sürede düzeltilir.

Karşı kaldırımda düzenleme yapılmamış. Oysa cadde devam ediyor. Cender Otel’in önünde ise kaldırım yenilenmiş.

Bu resim komikliği daha iyi anlatıyor. Engelliler için yasal bir zorunluluk olmasına karşın. Beyaz çizgiler eski kaldırıma çıkarılmamış. Heralde malzeme bitmiş!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki bu tuhaf duruma son verilmeli.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir