Kalekapısı’ndaki tarihi Saat Kulesi’ne Kubbe Yapılacak!

Antalya’nın sembollerinden tarihi Kesik Minare’ye külah yapılmasından sonra Kalekapısı’ndaki tarihi Saat Kulesi’ne de kubbe yapılacağı öğrenildi.

Akdeniz Körfez Gazetesi’nden Engin Korkmaz’ın haberine göre; Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Saat Kulesi’ne kubbe yapılmasına yönelik kararı, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon işlemi ile Kesik Minare sıradan bir mahalle camisi görünümüne büründürülmüştü. Şimdi aynı garabetin Saat Kulesi’nde de yaşanmasından endişe ediliyor.

İKİNCİ KESİK MİNARE VAKASI MI YAŞANACAK

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Saat Kulesi’ne kubbe yapılmasına yönelik kararına Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onay verildiği ortaya çıktı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 2019 yılında yaptığı çalışmalar sonucunda, Saat Kulesi’nin tepe noktasında, 1940’lı yıllarda yıkıldığı düşünülen bir kubbe olduğu belirlendi. Bu çalışmadan yola çıkan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, burçlardaki çıkıntıları kaldırarak Saat Kulesi’ne kubbe yapılmasına karar verdi.

KORUMA KURULU ONAY VERMİŞ

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bu restorasyon kararının, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandığı ortaya çıktı. 11 Nisan 2019 tarihinde alınan ve Kurul Başkanı Prof. Dr. Osman Eravşar ile üyelerin imzası bulunan kararda, “Kaleiçi Kentsel ve 3. Derece Arkeolojik S it Alanı’nda Koruma Amaçlı İmar Planında ‘A kararı’ getirilen tescilli 1. Grup yapılar listesinde ‘dış sur’ adıyla yer alan… eski fotoğraflardan kubbe formunun Restorasyon projesindeki şeklinden farklı olduğu anlaşıldığından, restorasyon projesinin kubbenin yeniden etüt edilmek üzere iptal edildiği haliyle düzeltilerek uygun bulunduğuna, restorasyon sırasında yapıdaki özgün taş ve malzemenin değiştirilmemesi gerektiğine, yapı içerisinde yeni imal edilecek çelik yapı ile taş duvarlar arasındaki ilişkileri gösterir nokta detaylarının kurulumuzca iletilmesine…. Karar verilmiştir” deniliyor.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise, bu onaydan sonra herhangi bir çalışma yapmadı.

Siyah beyaz fotoğraflarda Saat Kulesi’nin kubbesi böyle görünüyor. Kule, restorasyon bitiğinde eski görüntüsüne kavuşacak.

SIRA BURAYA MI GELDİ?

Eski Antalya Valisi Münir Karaloğlu döneminde yine Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Kaleiçi Kesik Minare’de yapılan ve eseri sıradan bir mahalle camisine çeviren restorasyon işlemi, bir çok çevreden tepki almıştı. Şimdi aynı garabetin Saat Kulesi’nde de yaşanmasından endişe ediliyor.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir