Nesli Tükenmekte Olan “Maymun Çıkmaz Ağacı” Antalya Otogar’da

Siz hiç Antalya Şehirlerarası Terminalinde belediye otobüsünü beklerken (otogar içi) durağın arkasında yer alan ağaçlara dikkatli baktınız mı?

Peki, CNNTürk’te reklam öncesi yayınlanan 5 saniyelik nesli tükenenler bilgi ekranın’da “Soyu Tükenmekte Olan Maymun Çıkmazı Ağacı”nı fark ettiniz mi?

Soyu tükenmekte olan Maymun Çıkmazı Ağacı bugün Antalya Otogarının içinde bir sıra boyunca bulunmakta. Eğer yolunuz otogar’a düşerse mutlaka bu ilginç ağacı yerinde görün.

Bu kentin zenginlikleri her gün bir süpriz yapmaya devam ediyor…

Maymun Çıkmaz Ağacı (Şili Arokaryası)

Anavatanı And dağlarının Şili ve Arjantin deki kesimleridir. 30 m yüksekliğe ulaşabilen bu ağaca karıncadan başka bir canlının çıkabilmesi oldukça zor olsa gerek. O nedenle maymunların dahi çıkamadığı Şili Arokaryası, Maymun Çıkmaz Ağacı ismini almış. Arokaryalar egzotik görünümlerinden dolayı ılıman iklimlerin hakim olduğu yerlerdeki park ve bahçelere süs bitkisi olarak yetiştiriliyor. Gövdesinin düzgünlüğü ve uzun oluşundan dolayı kereste olarak faydalanmak maksadıyla Şili’de kesilen bu ağaçların nesli yok olmaya doğru gidince arokaryanın uluslararası ticareti yasaklanmış.

Arokarya, çok fazla sert ve pul görünümlü yapraklarla bezelidir. yapraklar 3-4 cm uzunlukta ve genişlikte üçgen şeklindedir. Keskindirler ve uç noktalarında sivri kahverengi dikenle sona ererler. Yaprak kenarları sarıya çalar. Yapraklar dallarda spiral oluşturur şekilde dağılırlar.Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşalar; Öyle ki zamanında 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır.


9 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir