Perge Antik Stadyumu Bin 800 Yıl Sonra Tıklım Tıklımdı

Antalya Tanıtım Vakfı tarafından Bin 800 yıl sonra ilk defa açılan Perge Antik Stadyumu’nda gerçekleştirilen Pasha Dance Tiyatral Dans Gösterisi büyük ilgi çekti. ATAV tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenen etkinlik aracılığıyla Perge’den dünyaya barış mesajı verildi.

Pasha Dance Ekibi, seyircileri bir saat boyunca nefesleri kestiren dans gösterisiyle buluşturdu. Seyircinin alkışlarını hiç durdurmadığı etkinlik, Antalya protokolünden de tam not aldı. Osmanlı tarihinden ve Osmanlı topraklarında yaşamış kültürlerin danslarından izler taşıyan teatral dans gösterisi, şaşırtıcı bir sonla seyircileri duygulandırdı.

Gösterinin bitmesine yakın Türk bayrağıyla gerçekleştirilen dansta barkovizyona Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri yansıdı ve seyirciden bol alkış topladı. 13’üncü yüzyılı anlatarak başlayan dans gösterisi, Cumhuriyet’in kurulmasıyla sona erdi.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege “Bugün Dünya Barış Günü’nde medeniyetin toplandığı antik kentimiz Perge’den, turizmle dünyaya bir barış mesajı vermek istedik. Kültürleri birbirine kaynaştıran ve kesinlikle kültürlerin yer değişimine ve birleşimine olanak sağlayan tek lisan turizm. Eğer barış varsa turizm vardır, turizm varsa da barış orada mutlaka ama mutlaka vardır. Dolayısıyla dünyanın ilk antik kent belediye başkanı Plancia Magna’nın burada bugün ruhu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kent bir kadın tarafından yönetilmiş, bu gece de birkaç kadının imecesiyle ortaya çıktı. Pasha Dance Yapımcısı Serpil Sunay hanım vakfımıza gelerek kentimize büyük bir iyilik yaptı. Ben bu gösteriyi Perge Yılı’nda ücretsiz olarak yapmak istiyorum dedi ve Antalya Tanıtım Vakfı olarak bu talebi memnuniyetle karşıladık. ATAV olarak bu muhteşem hazineye dikkat çekmeye devam edeceğiz” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir