Sırt çantalı turistlerin en popüler tatil mekanı; Kadir’in Ağaç Evleri

Dünyanın en popüler kanallarında, seyahat programlarında yayınlanırken, bizim burnumuzun ucundaki bu sıra dışı mekandan haberimiz bile yoktu. Ya da görmezden geldik. Sahile kurulan devasa oteller varken, “ağaç ev” neyin nesiydi.

Biz burun kıvırdık ama dünya çapında bir üne kavuştu. Sırt çantalı turistlerin, her milletten gençlerin en popüler tatil mekanı oldu. Geçtiğimiz yıllarda çıkan yangında büyük kısmı kül olunca, hayranları dünya çapında yardım kampanyası başlattı. Olymos’taki “Kadir’in Ağaç Evleri”nden bahsediyoruz.

 

Kadir’in Ağaç Evleri, orman kampı ile Yörük obası kırması, orijinal ve esprili bir yer. Antalya’nın Olympos mevkiinde bulunan tesis, macera ruhunu henüz yitirmemiş gezginler için ideal bir mekân. Uluslararası Backpacking camiasında popüler olan Kadir’in Ağaç Evleri, 2000 yılında, o kesimin gözde dergilerinden TNT’ de “yeryüzünün en iyi hosteli” seçildi. 2010 yılında Washington Post da “dünyada görülecek en ilginç 10 yer” arasında yer aldı.

2011 yılında ise Los Angeles Times’ın “dünyanın en ‘cool’ 10 hosteli” arasında ilk sıradaydı.

Kadir’in Ağaç Evleri katıldığı yerli ve yabancı turizm fuarlarında ülke turizmine katkıda bulunuyor. BBC televizyonu burada “Sırt Çantalıların İpek yolu Belgeseli” adıyla iki kez çekim yaptı. Discovery Channel da da Türkiye nin tanıtımının yapıldığı bir saatlik bir programda gösterildi, hatta “Odyssey” filmi de burada çekildi. Filmin anısına kampın girişine filmde kullanılan kocaman bir öküz maketi konulmuş.

Tesisin barı olan dünyaca ünlü “bull bar” ismini buradan almış. Kadir’in Ağaç Evleri’nden sahile Olympos antik kenti içinden 1.5 km yürüyerek veya ücretsiz servisten yararlanılarak ulaşılıyor. 20 yıl önce birkaç evle misafirlerine hizmet veren Kadir’in Ağaç Evleri, bugün 300 kişiye hizmet verebilen, 100 bungalov, 15 kabin ve 10 kalabalık odadan oluşan bir tesis.

 

Kadir’in Ağaç Evleri’nin kurucusu Kadir Kaya, 20 yıl önce elektriğin bile olmadığı bu bölgeye geldiğinde neredeyse Robinson Crusoe hayatı yaşmaya başlamış, ilk senelerde birçok güçlük çekse de tesisi bugünlere kadar getirmeyi başarabilmiş.

Sınırsız yemek!

Sabah kahvaltısında değişik alternatifler sunan Kadir’in Ağaç evleri, akşam yemeğinde ise vejetaryen ağırlıklı bir mönü sunuyor. Akşam yemeğiyle ilgili bir başka özellik ise, konukların boşalan tabaklarını tekrar doldurabilmeleri. Et ürünlerinin de bulunduğu restoranda taze deniz mahsulleri uygun fiyatlara yenebiliyor.

Kadir Kaya, buradaki yaşamı Birleşmiş Milletler kampına benzetiyor; “Burası herkesin eşit olduğu, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, dünya insanlarının toplandığı, barışın, dostluğun, kardeşliğin ve sevginin yaşandığı bir kamp…” diyor.

M.Ö. 2000 yıllarında ilk defa Likyalıların yerleştiği Olympos, M.Ö. 80 yılında Zenniketes isimli Kilikyalı bir korsanın komutasındaki korsanların eline geçmiştir. 78 yılında Romalılar tarafından alınmış. Roma İmparatoru Hadrian M.S. 130 yılında kenti ziyaret etmiş ve bir süre burada kalmış. Hristiyanlık kente erken ulaşmış ancak kentin piskoposu Methoidos Romalılar tarafından öldürülmüş. Haçlı Seferleri sırasında ise Venedik, Ceneviz ve Rodos Şövalyelerinin istilasına uğrayan Olympos 15. yy’da Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Yakın zamana kadar Türk yerleşiminin olmadığı Olympos sadece göçerler tarafından kışlak olarak kullanılmış.


Tamamı Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak koruma altında olan Olympos denize açılan ve ortasından Akçay nehrinin aktığı bir vadi içinde kurulu. Antik çağlarda nehir kenarlarına yapılan duvarlarla kanal haline getirilen nehire gemiler de girebilmekteymiş. Ortaçağ’dan sonra herhangi bir yerleşime rastlanmayan kent zamanla ağaçların arasında kaybolmuş ve gizemli bir görüntü kazanmış.

Çam ormanı, portakal bahçeleri ve ağaçların tepesine kurulu ağaç evler arasından kendinize konaklayabilecek bir mekan bulabilirsiniz. Kadirin Ağaç Evleri, doğadan ve maceradan hoşlanan tatilcilerin, özellikle de gezginlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Klimalı bungalowlar, klimasız bungalowlar, ağacın üzerindeki evler ve kalabalık odalar her bütçeye uygun konaklama imkanı sunuyor.

 

http://kadirstreehouses.com/tr/

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir