Şubat’ta Yapılacaklar Listesi

Antalyalılar şubat ayında ilklere tanık olacak. ATSO’nun da katkısı ile TÜYAP tarafından 1. Antalya Kitap Fuarı gerçekleştirilecek. Türk edebiyatının kalbi dört gün boyunca Antalya’da çarpacak.

Ayrıca yine ilk kez 1.Antalya Uluslararası Gitar Festivali gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 21-25 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Ahmet Kanneci, Nora Buschmann, Duo Cuenca, Takeshi Tezuka, Eren Sualp gibi uluslar arası sanatçılar sahne alacak. Kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Şubat ayında önerdiğimiz etkinliklerden bazıları şöyle;

AŞK HER YERDE – Tiyatro Oyunun (Ücretsiz)

9 Şubat 2011 Perşembe – AKM Aspendos Salonu – saat 20:00

Yöneten: Emre Kınay

Yönetmen Yardımcısı: CemYanılmaz /Ceren DEMİREL

Asistanlar: Ceren Demirel – Nergis Otluoğlu

Kostüm Tasarım: Sadık Kızılağaç

Kostüm Uygulama: Canan Sarıkaya

Dekor/ Aksesuar: Pınar Şen

Işık Tasarım: Yüksel Aymaz

Oyuncular: Emre Kınay, Pelin Körmükçü, Sait Genay, Bahar Yanılmaz, Cem Yanılmaz

Cast: Banu Çiçek

Orta yaşlarını sürmekte olan Leonard Loftus (Emre Kınay); asi ve uçarı kızı Dee Dee (Bahar Yanılmaz) ve bir türlü yaşlılar evine gönderemediği babası Gus (Sait Genay) ile aynı evi paylaşan “sıkıcı” bir istatistikçidir. Leonard, karısı tarafından da terk edilmesiyle, hayatı ıskaladığını fark eder ancak Dee Dee ve Gus’ın kendisini baştan çıkarmak için harcadıkları tüm çabalara karşı koyarak, sayısal verilere dayalı rutin hayatını sürdürmekte diretir.

Bu utangaç, sıkıcı ve hatta “düz” adamın çocukluğundan beri içinde yaşattığı bir tutkusu vardır: Yazmak! Sadece kadınların katılabildiği bir yarışmaya, Myrtle Banbury adı ile gönderdiği romanın derece kazanması ise, beklediği son şeydir.
Hiç beklemediği bir anda, bir telefon ile hayatına giren Harriet Copland (Pelin Körmükçü), “Cennette Buluşalım” adlı aşk romanını yayınlamak için Leonard’a yüklü bir ücret teklif eder. Ortada küçücük bir problem vardır: Harriet’ı gördüğü ilk andan itibaren aşkın pençesine düşen Lenny, kitabının yayınlanabilmesi için, Harriet’ı kandırmak zorundadır.

Aşkı ile çocukluk hayalinin gerçekleşmesi arasında bir tercih yapmak durumunda kalan Lenny’nin hikâyesini, son derece eğlenceli bir şekilde anlatan “AŞK HER YERDE”; Duru Tiyatro’da… Ya siz neredesiniz?

ATATÜRK CADDESİ 14 ŞUBAT’TA BULUTSUZLUK ÖZLEMİ KONSERİ İLE AÇILIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Caddesi’ni güzelleştirme çalışmaları tamamlandı. Caddenin resmi açılışı, hava koşulları uygun olursa 14 Şubat’ta yapılacak.

Caddenin çeşitli noktalarına temalı heykeller yerleştirildi. Caddenin ortasında akan arık da yenilendi. Yağmursuyu kanalı olarak kullanılan mevcut arığın yer yer açık olan kısımlarının üstü kapatılarak üzerine prekast betonarmeden yapay bir arık inşa edildi. Işıklandırması da yenilenen cadde, çok beğenilen Işıklar Caddesi’yle bütünleşmiş oldu. Caddenin resmi açılışı hava koşullarının uygun olması halinde 14 Şubat Salı günü saat 17.00’de görkemli bir törenle gerçekleştirilecek. Bulutsuzluk Özlemi Grubu, cadde açılışının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde konser verecek.

2.ULUSAL ANTALYA KARİKATÜR YARIŞMASI

İlk kez 2011’de gerçekleşen Ulusal Antalya Karikatür Yarışması Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 2012 yılında ikinci kez düzenlenmektedir. İlk yıl konusu; “Turizm” olan yarışmanın bu yılki konu başlığı: Plansız nüfus artışıyla da olsa, dünyanın en “genç” nüfusuna sahip ülkelerin başında gelen Türkiye’de genç olmanın zorlukları-farklılıkları-tuhaflıkları düşünülerek “Genç Olmak Kolay mı?” olarak saptanmıştır.

Yarışmada ilk üç ödülün, iki adet mansiyonun, 18 yaş altı özendirme ödüllerinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülünün yanı sıra her yıl değişen bir özel ödül daha verilmektedir. Kültür-sanat hayatımızda, medya dünyamızda iz bırakmış, alanında usta isimlere verilen bu özel ödülün ilki 2011 yılında gazeteci-yazar Deniz Som adına verilmişti. 2012’de gerçekleşecek, 2. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasındaki özel ödül ise; karikatürist- tiyatro oyuncusu-yazar-gazeteci, daha pek çok mesleğin sahibi Altan Erbulak adına verilecektir. Konusu “Genç Olmak Kolay mı?” olan bir yarışmadaki özel ödülün; o müthiş enerjisiyle, sayısız mesleğin hakkını bir arada vermiş ama her zaman “Ben öncelikle karikatürcüyüm” demiş, her daim en “genç” usta olmuş, genç yaşta aramızdan ayrılmış olan Altan Erbulak adına verilmesinin ayrı bir anlamı olacağını düşünüyoruz…

KİTAP AKDENİZ’E YELKEN AÇIYOR

Antalya Kitap Fuarı 16 Şubat 2012 Perşembe günü Cam Piramit’te kapılarını açmaya hazırlanıyor

Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 16-19 Şubat 2012 tarihlerinde Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen Antalya Kitap Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor. İlk kez düzenlenecek olan kitap fuarı Cam Piramit Sakıp Sabancı Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 50 yayınevinin katılacağı fuarda düzenlenecek söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 20 etkinlik ve imza günlerinde 200 yazar okurlarla buluşacak.

Antalya Kitap Fuarı dört gün süresince “Okur ve Yazar Buluşmaları” kapsamında Doğan Hızlan, İlber Ortaylı, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Aydın Boysan, Gülten Dayıoğlu, Şükrü Erbaş, Muzaffer İzgü,  Deniz Kavukçuoğlu, Zeynep Oral, Mine Söğüt, Hakan Günday, Bejan Matur, Nihat Genç, Mine Kırıkkanat, İsmet Bertan, Cüneyt Ülsever, Sevgi Özel, Mavisel Yener, Uykusuz Dergisi Çizerleri ve Penguen Dergisi Çizerleri kitapseverlerle buluşacak.

Antalya Kitap Fuarı 16-18 Şubat tarihleri arasında 10.00-20.30, son gün 19 Şubat 2012 Pazar ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Fuar girişi ücretsizdir.

İmza günleri ve ayrıntılı bilgi için; www.antalyakitapfuari.com

1.ANTALYA ULUSLARARASI GİTAR FESTİVALİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleşecek olan, Antalya Uluslararası Gitar Festivali 21-25 Şubat 2012 tarihleri arasında, Antalya halkını ulusal ve uluslararası bir çok ünlü gitaristle buluşturuyor. Festivale katılacak olan sanatçılardan bazıları, Ahmet Kanneci, Nora Buschmann, Duo Cuenca, Takeshi Tezuka, Eren Sualp.

Antalya Büyükşehir Belediyesi: 249 50 00

KORE SERGİSİ

Büyükşehir Belediyesi, Türk-Kore Kültür İletişim Derneği ile resim sergisi açıyor. Sergi, 8 Şubat’ta Cam Piramit’te Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından açılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türk-Kore Kültür İletişim Derneği işbirliğiyle 8 Şubat Çarşamba günü saat 18.00’de Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde Kore konulu bir resim sergisi açacak. Türk-Kore kardeşliğinin kültür ve sanat alanlarına katkıda bulunması amacıyla açılacak sergi, 12 Şubat’a kadar açık kalacak. Koreli ve Türk ressamların eserlerinin yer alacağı serginin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın yapacak. Sergiye tüm sanatseverler davet edildi.

FELSEFECİLER ANTALYA’DA BULUŞACAK

Büyükşehir Belediyesi, 17-18 Şubat tarihlerinde Antalya Felsefe Günleri düzenleyecek. ‘Etik, Politik, Ötekilik’ temalı Felsefe Günleri’nde Antalya önemli konuklar ağırlayacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) desteğiyle gerçekleştirilecek Antalya Felsefe Günleri’nin teması ‘Etik, Politik ve Ötekilik’ olarak belirlendi. AKM’de 17-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek konferans ve paneller dizisinde işlenecek temanın özeti ise şöyle: “21. yüzyıl kimilerine göre bir ‘denkleşme’ çağı, kimilerine göreyse bir ‘çatışma’ yüzyılı olacak. Uygarlığımız için 2 seçenekli bu dayatmadan daha fazla neler umabiliriz? Etik, zorunlu olarak bir kendini feda etme, ötekine adanmış bir alçakgönüllülük mü gerektirir? Politika her ne pahasına olursa olsun bir kudret ifadesi midir? Bir arada olabilmenin herkese yarayan temel kuralları var mıdır? Sevmek, yenmek ya da katlanmaktan öte bir ortak yaşam için felsefeden ne beklemeli? Bu ve benzeri sorular, şu ya da bu biçimde toplumsal yaşamımızı etkiliyor. Kentler bu sorularla açığa çıkan fikir ayrılıklarının ete kemiğe büründüğü sahneler olarak beliriyor; her kent giderek kendi ekosistemini kendi başına biçimlendirirken bizler için müdahale olanağı var mı? Bir milyona yaklaşan yerleşik nüfusuyla her yıl 10 milyonu aşan konuk ağırlayan, buna bağlı olarak ‘yaşam biçimi ve değer çeşitliliğini’ sürekli deneyimleyen Antalya, tabloya bir kez de filozofların gözüyle bakmak istiyor.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın da izleyeceği Felsefe Günleri’nde Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci, Prof. Hasan Ünder, Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Prof. Dr. Yasin Ceylan, Prof. Dr. Zeynep Direk, Prof. Dr. Kaan Ökten, Prof. Dr. Kubilay Aysevener, Prof. Harun Tepe, Prof. Dr. Haluk Şahin, Prof. Dr. Melih Başaran, Prof. Dr. Halil Turan, Doç. Barry Stocker, Doç. Dr. Levent Aysever, ve Dr. Gerrit Steunebrink konuşmacı olarak katılacak.

DOĞAN HIZLAN KÜTÜPHANESİ AÇILIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin açılışını 17 Şubat’ta TÜYAP Antalya Kitap Fuarı kapsamında Doğan Hızlan’ın katılımıyla Atatürk Kültür Parkı’nda yapacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın kente kazandırmak istediği en önemli kültürel hizmetlerden biri olan “Doğan Hızlan Kütüphanesi” 17 Şubat Cuma günü saat 15.00’te Atatürk Kültür Parkı içerisinde açılıyor. TÜYAP Antalya Kitap Fuarı kapsamında açılışı yapılacak “Doğan Hızlan Kütüphanesi”ne, yazar ve edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan tarafından yaklaşık 20 bin kitap bağışlandı. Açılışa Doğan Hızlan da katılacak.

Kitap alımları devam eden kütüphane 60 bin kitap kapasitesiyle Antalya’nın en büyük kütüphanelerinden biri olacak. Halka açık kütüphane kentin bu anlamda önemli bir açığını kapatacak. 110 kişi kapasiteli Doğan Hızlan Kütüphanesi, sosyal ve fen bilimleri araştırma, edebi tür ve inceleme olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Kütüphanede çalışma salonları ile süreli yayımlar okuma alanları yer alıyor.

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

EŞEĞİN GÖLGESİ

Yazan : HALDUN TANER | Yöneten : IŞIL KASAPOĞLU

01-02-03-04-15-16-17-18 ŞUBAT

DON KİŞOT

Yazan : MIGUEL DE CERVANTES | Çeviren : REŞAT NURİ GÜNTEKİN | Oyunlaştıran : ÖZEN RODOP | Yöneten : EBRU KARA

26-28 ŞUBAT

PİNOKYO

Yazan : CARLO COLLODI | Çeviren : SERVET AYBAR | Oyunlaştıran : BRIAN WAY | Yöneten : AHMET AVKIRAN

07-12-14 ŞUBAT

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

HAŞİM İŞCAN KÜLTÜR  MERKEZİ

Adres : Muratpaşa Mah.Evliya Çelebi Cad.Eski Hal Kavşağı  / ANTALYA
İdare Müd.0242 248 97 94

Gişe Tel : 0242 247 87 27

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

09.02.2012 Perşembe

20:00

AŞK-I MEMNU

OPERA

10.02.2012 Cuma

20:00

PİYANOLU İTALYAN BESTECİLERİ

KONSER

11.02.2012 Cumartesi

20:00

AŞK-I MEMNU

OPERA

14.02.2012 Salı

20:00

SEVGİLİLER GÜNÜ KONSERİ

KONSER

22.02.2012 Çarşamba

14:00

HAYDİ ÇOCUKLAR OPERAYA

ÇOCUK OPERASI

Rezervasyon ve bilet bilgileri için;

Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi

0242.244 24 46

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir