Turizm Bakan Yardımcısı’nın Ofisi Kaleiçi’nde Olsun

Antalya Kaleiçi’nde aynı kuruma ait iki kültür mirasının durumu dikkat çekiyor. Bir zamanlar Eski Kültür Müdürlüğü olarak kullanılan TÜTAV Adalya Konakları, bakımsızlıktan metruk bir haldeyken, aynı kuruma ait bir sokak ötedeki Koruma Kurulu’na ait bina ise göz kamaştırıyor.

Yat Limanı’na Mermerli tarafında inerken, solda metruk bir halde duran Kültür Turizm Müdürlüğü’nün eski binası, tabelasında ‘TÜTAV Adalya Konakları’ yazan bir Kaleiçi klasiği yapısı hepimizin dikkatini çekmiştir. Bu bina gözlemlerimize göre yıllardır bomboş duruyor. Turizmin kalbi, cenneti ya da başkenti olan Antalya’da böyle bir mücevher neden kullanılmaz? Burasının bir şekilde hizmete açılması, onarılması bu kadar güç müdür?

Adalya Konakları’nda yapılacak restorasyondan, orasının turistik bir işletme olarak kullanılmasını ve para kazanılmasını kastetmiyoruz. Bu yapı gerek konumu, gerekse tarihi kimliği itibariyle daha prestijli bir bünyeye kavuşturulamaz mı?

Örneğin Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı’na atanan ve Antalya için büyük bir fırsat olarak nitelediğimiz Sayın Abdurrahman Arıcı orasını Bakanlığın bünyesinde bir ofis olarak kullanamaz mı? Bakanlığın Ankara bürosunu oraya taşıyamaz mı?

İstanbul’da Örnekleri Var

Bunun ulusal bazda da son dönem örneklerini görebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün İstanbul’daki tüm kabul ve programlarında kullandığı Huber Köşkü ile yine Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda ki çalışma ofisi açmaları bu tarihi yapıların prestijini daha da artırmıştır. Böyle bir uygulamada Antalya ‘TÜTAV Adalya Konakları’nda yapılabilir. Belki orası böyle bir misyonla bir adım daha atarak Antalya’nın turizm ve tanıtım anlamında bir merkezi olabilir.

Koruma Kurulu Binası Göz Kamaştırıyor

Öte yandan tam adı “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü”ne ait halen kullanılmakta olan bina ise adeta gözkamaştırıyor.

Gözkamaştırıyor derken yanlış anlaşılmasın, bu bina ile gurur duyuyoruz. Gerek restorasyonu gerekse işlevselliği bakımından Kaleiçi’ndeki örnek yapılardan biri.

Darısı TÜTAV Adalya Konakları ve Kaleiçi’ndeki tüm onarım bekleyen yapıların başına.

Bilgilendirme Notu: Yazımız yayınlandıktan kısa bir süre sonra Ak Parti Antalya Milletvekili Sayın Gökçen Enç konu ile ilgili twitt göndermiş ve bina’nın başka bir kuruma tahsisli ve mahkemelik olduğunu, dava sonucunda bina Kültür ve turizm Bakanlığın’na verilirse Etnografya Müzesi olarak düşünülebileceğini belirtmiştir. Bu bilgilendirme için kendisine de teşekkür ederiz…

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir