Türk Telekom! Antalya İçin Söylediklerinizi Biz Unutmadık. Ya Siz?

antalya akıllı kent

Türk Telekom’un, dijital dönüşümü kent yaşamına taşıdığı “Akıllı KenTT uygulaması Antalya’da başladı” anonsu ile duyurduğu Türk Telekom ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen projenin tanıtımı 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmişti.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, burada yaptığı konuşmada, dijital teknolojinin kent yaşamında uygulanacağı projeyi Antalya ile buluşturmaktan duydukları mutluluğu dile getirmişti.

20 ay önce Antalya için söylediklerinden aklımızda kalanlara bir göz atalım, tekrar hatırlıyalım.

Antalya’nın, Dubai, Barselona ve Londra’dan sonra dünyanın “akıllanan” dördüncü büyük kenti olacağı ifade edilmişti.

Bir dünya kenti olan Antalya’ya her ülkeden turist geldiğine değinen Aslan, akıllı kent çözümlerinin turizme de önemli katkı sağlayacağını söyledi. Bunun yanı sıra su, enerji verimliliği ve çevre açısından da akıllı kent çözümlerinin önemli kazanımlar sağlayacağını anlatan Aslan, akıllı kentlerin girişimciliğe destek verdiğini, vatandaşların daha iyi hizmet almasını sağladığını dile getirmişti.

 Antalya’ya sunacakları hizmetler; (kendi ifadeleri ile)

“Birincisi Türkiye’nin en uzun ücretsiz internet şeridi… Tam 22 kilometre. Herhangi bir üniversiteli arkadaşımız dilediği gün, dilediği yerde internet hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek, filmini, dizisini izleyebilecek, sosyal ağlarda gezinebilecek.

İkincisi, önemli uygulamamız, yaşlılarımız için ambulans servisi. Yaşlı bir amacımız kendini iyi hissetmediği zaman kolundaki panik butonuna basacak ve 112 ambulans hizmetiyle iletişim içine girecek.

Üçüncü hizmet kronik şeker ve tansiyon takibi. Akıllı KenTT çözümüyle artık Antalyalı bir teyzemiz evinde kendi şekerini, tansiyonunu ev telefonuna entegre olan cihazdan ölçebilecek, bu veriler akıllı ev telefonu aracılığı ile doktoruna ulaşacak.

Bir diğer uygulamamız turistler için bilgimatik. Nerede yemek yiyeceksiniz dokunun söylesin, Antalya Müzesi’nin adresini mi merak ediyorsunuz, dokunun söylesin.”

Akıllı KenTT uygulamasının ulaşımda da kullanılacağını, yolların, kavşakların, otobüs duraklarının dijitalleşeceğini kaydeden Dursun, sulama ve geri dönüşümde de ciddi tasarruflar sağlanacağını ifade etti.

Dursun, Akıllı KenTT uygulaması sayesinde trafik kazalarının azalacağını, kamusal aydınlatmada yüzde 35, kamusal sulamada yüzde 30, karbondioksit salınımında yüzde 40’lara varan oranlarda tasarruf sağlanacağını kaydetti.

Konuşmanın üzerinden 20 ay geçti…

Bu uygulamalardan hangileri gerçekleşti?

Gerçekleşmeyenler ne zaman hayatımıza dahil olacak?

Bilgilendirilirsek memnun olur, blogta paylaşırız.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir