60. Altın Portakal’da Yarışacak Filmler Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 film belli oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 43 film başvurdu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 Film Yarışacak!

14 kategoride Altın Portakal Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 10 film, Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlendi.

Kıvanç Sezer’in yönettiği 8×8; Melisa Önel yönetmenliğindeki Aniden; yönetmenliği Mete Gümürhan’a ait Beraber; Vuslat Saraçoğlu’nun yönettiği Bildiğin Gibi Değil; Zeki Demirkubuz’un yönettiği Hayat; İsmail Güneş yönetmenliğindeki Kurban; Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği Son Hasat; Selman Nacar’ın yönettiği Tereddüt Çizgisi; Nehir Tuna’nın yönettiği Yurt ve Miraç Atabey’in yönettiği Zamanımızın Bir Kahramanı adlı filmler bu yıl Altın Portakal ödülleri için heyecan yaşayacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak yarışma filmlerinden 8×8, Bildiğin Gibi Değil, Hayat, Kurban ve Zamanımızın Bir Kahramanı aynı zamanda dünya ilk gösterimlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacaklar. Festivalde ilk filmlerini gerçekleştiren yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise Beraber, Yurt ve Zamanımızın Bir Kahramanı filmleri değerlendirilecek.

Demet Akbağ’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 945 bin TL tutarındaki ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Geçen yıl olduğu gibi Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Ödüller 14 Ekim akşamı düzenlenecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin idari direktörlüğünü Av. Cansel Tuncer, yönetmenliğini Dr. Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİLMLERİ

 

8×8 / Kıvanç Sezer

Aniden / Melisa Önel

Beraber / Mete Gümürhan

Bildiğin Gibi Değil / Vuslat Saraçoğlu

Hayat / Zeki Demirkubuz

Kurban / İsmail Güneş

Son Hasat / Cemil Ağacıkoğlu

Tereddüt Çizgisi / Selman Nacar

Yurt / Nehir Tuna

Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey

 

8×8

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Senaryo: Kıvanç Sezer

Oyuncular: Alican Yücesoy, Ece Yüksel, Halil Babür

Sarp ve Eda, uzun bir ayrılık öncesinde son kez birlikte olmak için İstanbul’dan uzakta bir Airbnb evi tutarlar. Eve girdiklerinde intihar girişiminde bulunmuş Can’la karşılaşır ve hayatını kurtarırlar. Aslında kurtarmaları gereken daha önemli bir şey vardır: ilişkileri. Belki de bu yüzden, bir türlü evden ayrılamazlar. Tartıştıkça dibe batar, çıkmak istedikçe birbirlerini boğarlar. Bu kez onları kurtarmaya gelen kişi Can’dır. Sabah tuttuğu ve gözlerinde ölümü gördüğü fener balığını onlara ikram etmek ister. Eda’nın ilgisini gereğinden fazla çeken Can yüzünden Sarp ve Eda arasındaki ipler kopar. Yine de son gecenin hatırına evde kalmaya devam ederler. Eda ve Can’ın bir ortak noktası daha vardır; satranç. Sarp gittikçe kıskançlaşırken ikili satranç tahtasındaki sonsuz ihtimallerin arasında kaybolur. Gece ilerledikçe üç kişi önce yakınlık kurar, sonra alkol ve uyuşturucunun da etkisiyle bir tahmin oyunu oynamaya başlarlar. Bu oyun gerçekleri gereğinden fazla açığa çıkaracaktır.

Aniden

Yönetmen: Melisa Önel

Senaryo: Melisa Önel – Feride Çiçekoğlu

Oyuncular: Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu

Uzun yıllardır Hamburg’da yaşayan Reyhan, eşiyle birlikte kısa süreliğine İstanbul’a gelir. Geri dönmeye hazırlandığı gece, koku alma duyusunu kaybettiğini fark eder. Doktor randevusunda ortaya çıkan ciddi bir hastalık ihtimali onu endişelendirse de, daha fazla teste maruz kalmak yerine koku duyusunu geri kazanmak için kendi içgüdülerini takip edecektir. Yeni bağlar kurabilmek için her şeyi arkasında bırakmaya karar verir ve ortadan kaybolur. Gizlice büyükannesinin dairesine taşınır, bir otelde rastgele bir iş bulur ve kör bir adamla tanışır. Yeni bir hayata başlamak mümkün gibi göründüğünde, hakkında kayıp ihbarı bulunduğunu fark eder. Reyhan için bir özgürlük ihtimali var mıdır?

Beraber

Yönetmen: Mete Gümürhan

Senaryo:Chris Westendorp

Oyuncular: Alihan Şahin, Sinan Eroğlu, Hayat van Eck, Mina Demirtaş, Lorin Merhart

Roterdam’da doğup büyüyen 14 yaşındaki Zeki’nin annesini kaybettikten sonra yaşadığı travma, babasının Türkiye’ye taşınma kararıyla iyice perçinlenir. Serbest koşu (Freerunning) sporuyla uğraşan Zeki, önyargılarla geldiği İstanbul’da, tanıştığı insanlar ve girdiği yeni arkadaş çevresi sayesinde kendini eğlenceli ve özgür bir dünyada bulacaktır.

Bildiğin Gibi Değil

Yönetmen: Vuslat Saraçoğlu

Senaryo: Vuslat Saraçoğlu

Oyuncular: Serdar Orçin, Alican Yücesoy, Hazal Türesan, Ozan Çelik, Ünal Yeter, Elif Neva Özhan, Ahmet Sarp Keşkek, Ayşe Saraçoğlu

Düşünce biçimi ve hayat tarzı açısından birbirinden farklı üç kardeş, Tahsin (44), Yasin (38) ve Remziye (34) babalarının gizemli ölümüyle Tokat’ta buluşmak durumunda kalırlar. Bir arada geçirdikleri süre boyunca zaman zaman sıcak ilişkilerle yakınlaşırken, kimi zaman ciddi gerginlikler yaşarlar. Bazı anlarda ikiye bir ittifaklar oluşur. Derken aralarındaki güç dengeleri değişip bambaşka biçimler alır. Kardeşliğin karmaşık, çetrefilli yönleriyle mücadele edilir. Üç kardeş, ortak geçmişlerini farklı anımsadıklarını fark ederler. Tahsin ile Yasin, Remziye hakkında kendilerini şoke eden bir gerçeği öğrenirler. Hiçbir şey hiçbirinin bildiği gibi değildir.

Hayat

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Miray Daner, Burak Dakak, Cem Davran, Umut Kurt, Melis Birkan, Osman Alkaş, Ozan Dağara, Doğu Demirkol

Babasının zoruyla nişanlanmak zorunda kalan Hicran evden kaçar. Hicran’ın zaten onu istemediğini düşünen Rıza, bu durumu önceleri pek umursamasa da durum giderek zoruna gitmeye başlar ve Hicran’la yüzleşmeye karar verir. Sadece bir kere gördüğü nişanlısının peşinden İstanbul’a gidip uzun sürecek büyük bir arayışa başlar.

Kurban

Yönetmen: İsmail Güneş

Senaryo: İsmail Güneş

Oyuncular: Mürşit Ağa Bağ, Fuat Onan, Nermin Yılmaz

Güneydoğu sınırında devlet güçleri ile ayrılıkçı güçler arasında yıllardır yoğun çatışmalar yaşanmaktadır. İbrahim’in oğlu İsmail, bu bölgede askerlik görevini yapmaktadır ve hizmetinin bitmesine de 20 gün kalmıştır. Tek geçim kaynağı olan tavuk ve yumurtalarına musallat olan yabani bir hayvanla uğraşan İbrahim, askerdeki oğlu İsmail’in orduda maaşlı asker olarak kalmasını ister. Babasının yaşlılık maaşını bankadan alacakları sırada kalp kriz geçiren bir adamın içinde yüklü miktarda para bulunan poşeti, İsmail’in sepetinin içine düşer. Ertesi gün babası ölen İsmail oğluna orduda kalması için ulaşmaya çalışır, ancak başarılı olamaz. Bu şartlar içinde bankada karışan poşetin içindeki paraları fark eden İbrahim, teslim edip etmeme arasında kararsız kalır. Bir yanda yoksulluk, diğer yanda onu ömür boyu geçindirecek para. Vicdanı yakasını bırakmaz.

Son Hasat

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senaryo: Cemil Ağacıkoğlu, Arzu Ağacıkoğlu

Oyuncular: Hilmi Ahıska, Sevgi Temel, Gökhan Yıkılkan, Berkay Şanveren, Erdem Şenocak, Ercan Kesal

Küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan Ali, eşi Aysel’e derinden bağlıdır; onun sevgisini tekrar kazanmak en büyük arzusudur. Geçimini kamış hasadıyla sağlamaya çalışır fakat köydeki çeteye boyun eğmeyi reddettiğinden evinin en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz haldedir. Yoksulluktan bunalan Aysel, çareyi çetenin işlettiği kamış deposunda çalışmakta bulur. Aysel’in bu kararı karşısında yıkılan Ali, onu bu fikirden vazgeçirmek üzere giriştiği işte bütün hasadını kaybeder. Çareyi göle sığınmakta bulan Ali, burada çetenin adamlarından birinin kazara ölümüne sebep olur. Eline bulaşan kanı kabullenmekte zorlanır. Ali eşiyle arasının düzelmeye başlamasıyla rahatlar, ancak köy halkı kaybolan adamı aramakta ve Ali’nin etrafındaki çember gittikçe daralmaktadır.

Tereddüt Çizgisi

Yönetmen: Selman Nacar

Senaryo: Selman Nacar

Oyuncular: Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak, Mücahit Koçak

İdealist bir ceza avukatı olan Canan’ın hayatı, gündüzleri adliyeden, geceleri ise hastanede solunum cihazına bağlı yaşayan annesine refakat etmekten ibarettir. Uzun zamandır emek verdiği bir cinayet zanlısının karar duruşması gününde Canan; annesinin, hâkimin ve sanığın hayatını etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak zorunda kalır.

Yurt

Yönetmen: Nehir Tuna

Senaryo: Nehir Tuna

Oyuncular: Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer, Didem Ellialtı, Orhan Güner, Işıltı Su Alyanak, Emrullah Erbay, Erdi Kökerer, Tolga T. Talay

Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşar. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşır. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise, yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan olur ve birlikte kuralları çiğnedikleri bu genç adamın yarattığı heyecan ve özgürlük onu ilk kez kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.

Zamanımızın Bir Kahramanı

Yönetmen: Miraç Atabey

Senaryo: Miraç Atabey

Oyuncular: Emrah Gülşen, Mustafa Kandemir, Elvan Çanakoğlu, Evrim Çervatoğlu

Lermontov’un kötü şöhretli anti-kahramanı Peçorin’den esinlenen Zamanımızın Bir Kahramanı, küçük bir Karadeniz köyünde babasının cenaze töreninin hazırlıklarıyla meşgul olan bir adamın üç trajikomik gününe odaklanarak çağımızın pek çok kusurunu içinde barındıran bir kuşak portresi sunuyor.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir