7’nci Antalya Akra Caz Festivali 24 Mayıs’ta Başlıyor

Antalya Akra Caz Festivali, caz ve dünya müziğinin ünlü isimlerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Çağdaş cazın yanı sıra caz müzikten yola çıkarak; funk, rock, Latin, soul, pop ve elektronik tarzları da harmanlayan performanslar ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin yedincisi 24 Mayıs – 12 Haziran 2024 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotel‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek.

Festivalde bu yıl sahne alacak sanatçılar ve gruplar arasında; Dany Brillant, Ibrahim Maalouf, Igor Butman, Larisa Dorina, Moskova Caz Orkestrası, Aziza Mustafa Zadeh, Ralf Cetto, Simon Zimbardo, Kerem Görsev, Ferit Odman, Volkan Hürsever, Engin Recepoğulları, Barış Doğukan Yazıcı, Bulut Gülen, Judith Hill, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet, Dila Bahar Quartet, Nubya Garcia, Fazıl Say, Eylül Ergül, Akra Jazz Band, Cem Tuncer, Serdar Barçın, Ozan Çelikel, Barış Dağhan ve Yekta Kopan bulunuyor.

Akra Hotel tarafından düzenlenen festivalin biletleri, 15 Nisan itibariyle yurt içinde ve yurt dışında Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

Küba, Porto Riko, Akdeniz ve Fransız ritimlerini cazla harmanladığı, canlı ve bir o kadar duygu yüklü şarkıları ve danslarıyla sahnede muhteşem bir enerji yakalayan, nostaljik şarkıların yanı sıra; Latin, salsa, swing ve caz melodilerinin hakim olduğu parçalara hayat veren Dany Brillant,  24 Mayısta festivalin açılışını yapacak.

Caz, rock ve dünya müziği türlerini harmanlayan ve kariyeri boyunca oluşturmuş olduğu kendine has stiliyle, trompetin önde gelen isimleri arasında yer alan, 17 albüm ve prestijli Grammy adaylığının ardından yeni projesiyle dinleyenleri felsefi bir dünyaya götüren Ibrahim Maalouf, “Ibrahim Maalouf & The Trumpets of Michel Ange” projesiyle 26 Mayıs’ta sahnede olacak.

Festivalin daimi konuklarından, dünyaca ünlü saksafon sanatçısı ve Rusya’nın caz elçisi Igor Butman ve alanında usta isimlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası’na,  ünlü Rus caz ve halk sanatçısı Larisa Dolina’nın eşlik edeceği konser 29 Mayıs’ta festival sahnesinde.

Festivalin bir diğer konuğu ise; fusion ve caz türündeki eserleriyle tüm dünyada büyük ilgi gören, güçlü sesiyle dinleyenleri büyüleyen piyanist, besteci ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh. 31 Mayıs’ta gerçekleşecek bu harika konserde Azeri sanatçıya Ralf Cetto (bas) ve Simon Zimbardo (vurmalılar) eşlik edecek.

Caz dünyasının önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Kerem Görsev, yeni albümü “Lost Ghost”un Türkiye prömiyeriyle 1 Haziran’da Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. Kerem Görsev, alanında usta müzisyenler; kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman, saksafonda Engin Recepoğulları, trompette Barış Doğukan Yazıcı ve trombonda Bulut Gülen ile birlikte müzikseverlere unutulmaz bir caz gecesi yaşatacak.

Festival, şarkıcı ve söz yazarı Judith Hill konseri ile devam edecek. Morgan Freeman’ın Oscar ödüllü, “20 Feet from Stardom” isimli belgeselinde seslendirdiği “Desperation” şarkısı ile 2015 Grammy En İyi Müzik Filmi Ödülü’ne layık görülen Hill, 6 Haziran’da izleyicilerle buluşacak.

Akra Caz Festivali, “Akra Genç Caz” konserleri ile genç müzisyenleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. İKSV iş birliği ile İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da grupların davet edildiği, 08 Haziran’daki “Akra Genç Caz”da bu yıl, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet ve Dila Bahar Quartet sahnede olacak.

İlk albümü ‘Source’ ile dünya çapında büyük beğeni toplayan, Pitchfork, Rolling Stone gibi önemli mecraların en iyi albüm listelerine giren, modern caz dünyasının heyecan uyandıran isimlerinden bol ödüllü saksafoncu ve besteci Nubya Garcia, 8 Haziran’da cazseverlerle buluşacak.

Festival, 11-12 Haziran tarihlerinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın iki konseriyle son bulacak. Say ve Gershwin bestelerinin yanı sıra çeşitli caz eserlerinin de seslendirileceği konserlerde Fazıl Say’a; Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden gitarda Cem Tuncer, davulda Ferit Odman, saksafonda Serdar Barçın, trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Ozan Çelikel, basta Barış Dağhan’dan oluşan Akra Jazz Band ve vokalde genç yetenek Eylül Ergül eşlik edecek.

 

DANY BRILLANT

24 Mayıs 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Dany Brillant; Küba, Porto Riko, Akdeniz ve Fransız ritimlerini harmanladığı canlı ve bir o kadar duygu yüklü şarkıları ve danslarıyla sahnede muhteşem bir enerji yakalıyor.

Nostaljik şarkıların yanı sıra; Latin , salsa, swing ve caz melodilerinin hakim olduğu parçalara hayat veren Brillant, Fransız şarkıları, Akdeniz ezgileri ve dans sevenlere harika bir konser deneyimi yaşatıyor.

 

IBRAHIM MAALOUF & The Trumpets of Michel-Ange

26 Mayıs 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Caz, rock ve dünya müziği türlerini harmanlayan ve kariyeri boyunca oluşturmuş olduğu kendine has stiliyle, trompetin önde gelen isimleri arasında yer alan Ibrahim Maalouf, “Ibrahim Maalouf & The Trumpets of Michel-Ange” projesiyle sahnede yer alıyor.

17 albüm ve prestijli Grammy adaylığının ardından Ibrahim Maalouf, yeni projesiyle dinleyenleri felsefi bir dünyaya götürüyor.

 

IGOR BUTMAN & LARISA DOLINA

MOSKOVA CAZ ORKESTRASI

29 Mayıs 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Festivalin daimi konuklarından, dünyaca ünlü saksafon sanatçısı ve Rusya’nın caz elçisi Igor Butman bu yıl Moskova Caz Orkestrası ile birlikte, ünlü Rus caz ve halk sanatçısı Larisa Dolina solistliğinde festival sahnesinde.

Dünyanın en prestijli konser salonlarında performanslar gerçekleştirmiş Butman’a alanında usta isimlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası yepyeni bir repertuvar ile eşlik ediyor.

Igor Butman, Saksafon

Larisa Dolina, Vokal

Moskova Caz Orkestrası

 

AZIZA MUSTAFA ZADEH JAZZ TRIO

31 Mayıs 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Fusion ve caz türündeki eserleriyle tüm dünyada büyük ilgi gören, güçlü sesiyle dinleyenleri büyüleyen piyanist, besteci ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh, festivale konuk oluyor.

Repertuarında kendi bestelerinin yanı sıra sanatçının babası, usta müzisyen Vagif Mustafa Zadeh’in çalışmalarına da yer veren Azeri sanatçıya, bu harika konserde Ralf Cetto (bas) ve Simon Zimbardo (vurmalılar) eşlik ediyor.

Aziza Mustafa Zadeh, Piyano-Vokal

Ralf Cetto, Bas

Simon Zimbardo, Vurmalılar

KEREM GÖRSEV SEXTET

1 Haziran 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

 Caz dünyasının önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Kerem Görsev, yeni albümü “Lost Ghost”un Türkiye prömiyeriyle Antalyalı sanatseverlerle buluşuyor.

Yurtdışında ve yurtiçinde sayısız sahnede yer almış, sanatçının henüz yayınlanmamış yeni bestelerini de seslendireceği konserde Kerem Görsev, alanında usta müzisyenler; kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman, saksafonda Engin Recepoğulları, trompette Barış Doğukan Yazıcı ve trombonda Bulut Gülen ile birlikte müzikseverlere unutulmaz bir caz gecesi yaşatıyor.

Kerem Görsev, Piyano

Volkan Hürsever, Kontrbas

Ferit Odman, Davul

Engin Recepoğulları, Saksafon

Barış Doğukan Yazıcı, Trompet

Bulut Gülen, Trombon

JUDITH HILL

6 Haziran 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Micheal Jackson’ın “This is It” turu için düet partneri seçilen, Jackson’ın anma töreninde sahne alan, Morgan Freeman’ın Oscar ödüllü, “20 Feet from Stardom” isimli belgeselinde seslendirdiği “Desperation” şarkısı ile 2015 Grammy En İyi Müzik Filmi ödülüne layık görülen şarkıcı ve söz yazarı Judith Hill, rengarenk ve çok sesli yolculuğuna dinleyicilerini de davet ediyor.

AKRA GENÇ CAZ

7 Haziran 2024  – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Antalya Akra Caz Festivali, “Akra Genç Caz” konserleri ile genç müzisyenleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

İKSV iş birliği ile İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da grupların davet edildiği,  “Akra Genç Caz”da bu yıl, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet ve Dila Bahar Quartet sahne alıyor.

Eggmann Quartet

Egemen Tosunbaş, Elektrik Gitar

Berkay Sümbül, Davul

Cenk Koç, Elektrik Bas

Kemal Ergün, Tenor Saksafon

Esra Gürçay Quintet

Esra Gürçay, Vokal

Peter Shalamov, Klavye

Kıvanç Nadir, Gitar

Mikhail Pashkov, Kontrbas

Simon Shiriaev, Davul

 

Dila Bahar Quartet

Dila Bahar, Vokal

Anıl Tuncer, Piyano

Barış Dağhan, Bas

Mehmet Ali Şimayli, Davul

 

NUBYA GARCIA

8 Haziran 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

İlk albümü ‘Source’ ile dünya çapında büyük beğeni toplayan, Pitchfork, Rolling Stone gibi önemli mecraların en iyi albüm listelerine giren, modern caz dünyasının heyecan uyandıran isimlerinden bol ödüllü saksafoncu ve besteci Nubya Garcia, cazseverlerle buluşuyor.

  

FAZIL SAY

11-12 Haziran 2024 – 20:30 – AKRA HOTEL, ANTALYA

Festival,  11-12 Haziran tarihlerinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın iki konseriyle son buluyor.

Say ve Gershwin bestelerinin yanı sıra çeşitli caz eserlerinin de seslendirileceği konserlerde Fazıl Say’a; Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden oluşan Akra Jazz Band ve vokalde genç yetenek Eylül Ergül eşlik edecek.

Fazıl Say, Piyano

Eylül Ergül, Vokal

Cem Tuncer, Gitar

Ferit Odman, Davul

Serdar Barçın, Saksafon

Barış Doğukan Yazıcı, Trompet

Ozan Çelikel, Trombon

Barış Dağhan, Bas

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir