Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi

Antalya’da muhteşem bir kültür merkezi, masal gibi bir sergi açıldı haberiniz var mı? İtiraf edelim biz de usta gazeteci Hıncal Uluç’un Sabah Gazetesi’ndeki köşesinden öğrendik. Konyaaltı Gürsu Mahallesi sessiz sedasız muhteşem bir mekan kazandı: Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi.

Avukat Ahmet Muhtar Kızıltan’a ne kadar teşekkür etsek az.

Hafta sonu büyük bir heyecanla kültür merkezini ve Ayasofya’dan sonra ilk kez Antalya’da açılan “Aşk-ı Nebi San’at Olunca” hat sergisini görmeye gittik.

Tek kelimeyle muhteşem bir atmosferle karşılaştık.

Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Merkezi, günümüz hattatlarının Hilye-i Şerife örneklerini Antalyalılar ile buluşturuyor.  Serginin kuratörlüğünü ülkemizin en büyük hat koleksiyoncusu Mehmet Çebi yapıyor.

Tanıtım kitapçığında Ahmet Muhtar Kızıltan imzasıyla yayınlanan yazıda; “Dünyanın belli başlı bütün merkezlerinde, Bosna’da, Londra’da, Erbil’de Vatikan’da sergilenmiş ya da henüz hiçbir sergide yer almamış, hattatların ustalıklarının şahikasında yazdıkları 61 adet Hilye-i Şerife’yi geçmişimizin rüzgarında dalgalanan bayraklar misali istifadenize sunuyoruz” ifadesini kullanıyor.

Yine kitapta hat sanatı ve Hilye-i Şerife konusunda şu bilgiler yer alıyor;

“Osmanlı hat geleneğinde çok revaç bulan hat eserleri arasında Hilye-i Şerife yahut Hilye-i Saadet gelir. İlk defa hat san’atının menzil taşlarından Hafiz Osman Efendi (1052-1110/1642-1698) tarafından tertip edildikleri tahmin edilen bu levhalarda Hz. Muhammed’in fiziksel ve kişisel özellikleri nisbeten sabit birkompozisyon içinde tasvir edilir.

Hilye kelimesinin aslı Arapça olup, ziynet, sima, suret, yaratılış gibi anlamları vardır. Dolayısıyla Hilye-i Şerife sözü Peygamber’in tasfiri olarak yorumlanabilir. Nitekim bu levhalar bir anlamda kelimelerden oluşan portrelerdir.”

Son derece şık ve modern dizayn edilmiş bir merkez. Güzel sanatlar meraklıların çalışması için ortam hazırlanmış. Sergi salonlarının yanı sıra, plastik sanatlar atölyesi, sanat kütüphanesi, fotoğraf stüdyosu var. Mutlaka görmenizi, özellikle çocuklarınızı da götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi’ni Pazar günleri hariç, her gün 12.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres; Gürsu Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 187/BA Konyaaltı / Antalya

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir