Ahmetler’i Nasıl Bilirsiniz?

Ülkemizde tanınmış sanatçılar, ünlü isimler bir işe el attı mı, konusu ne olursa olsun o iş bir anda medyada ilgi odağı olur. Mesela Burdur Gölü yıllardır can çekişir, Burdur’da bir çok gazeteci, yöre insanı göl kirlenmesin, nesli tükenen “Dikkuyruk”lar kurtulsun diye çaba sarfetmiştir ama bir arpa boyu yol alınamamıştır. Ne zaman ki Tarkan, Burdur’a gider “Burdur Gölü’nü kurtaralım der” medyanın ilgi odağı olur, bırakın Türkiye’yi dünya tanır.

Peki Ahmetler Kanyonu’nu nasıl bilirsiniz?

Bir süredir yerel gazetelerdeki haberlerden takip ediyoruz. Manavgat’a bağlı Akseki civarındaki bu doğa harikası Kanyon’a kısa adı HES, Hidro Elektrik Santrali yapılmak isteniyor. Köylüler olağanüstü bir dayanışma ile düne kadar önlemeyi başardılar. Geçtiğimiz günlerde taşeron firma ile sıcak anlar yaşandı, olaylar çıktı köylüler hastanelik oldu, olay ulusal medyada nihayet yankı buldu.

Yaralanan köylüler haber oldu ama Ahmetler’in kaderinin ne olacağı meçhul.

Köylüler direnmeye kararlı. Çoluk, çocuk, genç yaşlı dozerlerin önünde nöbet tutuyorlar.

Ahmetler Köyü sakinleri, kendi çabaları ile mücadelelerini filme çekerek, youtube’da ve sosyal paylaşım sitelerinde mücadelelerini duyurmaya ve HES yapımını önlemeye çalışıyorlar. Şayet HES yapılırsa bütün su kaynakları HES için kullanılacak, yörede doğal hayat büyük yara alacak. Endemik bitki türleri ve canlılar yok olacak.

Ahmetler’in  web sitesi de var. www.ahmetler.net  köyü tanımak  ve mücadeleleri hakkında bilgi almak isiterseniz mutlaka ziyaret edin.

Ahmetler Köyü’nün mücadelesini izlemek için tıklayınız.


Ahmetler Köyü köylüleri HES'e karşı… by diyari-terk

Ahmetler Hes'e karşı demokratik mücadelesini… by orfeusant

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir