Akdeniz Üniversitesi Yüzümüzü Ağarttı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi, son birkaç yıldır sıra dışı işlere, tıp tarihine geçecek çalışmalara imza atıyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin son gerçekleştirdiği yüz, kol ve ayak nakli operasyonları bir Antalyalı olarak hepimizin göğsünü kabarttı. Operasyon ulusal ve uluslar arası medyada birinci sıraya oturdu. Televizyonlarda Antalya ve Akdeniz Üniversitesi isimleri döndü durdu.

Antalya adı son yıllarda hiç bu kadar geniş şekilde, böyle güzel bir haberle medyada yer almamıştı.

Antalya’nın ağırlıklı olarak turistlere yönelik olumsuz olaylar, kaçak içki, trafik kazaları gibi haberlere konu olduğunu düşününce, Akdeniz Üniversitesi’nin yüz nakli ile elde ettiği başarının önemi bir kat daha artıyor. Bu başarı Akdeniz Üniversitesi’nin Antalya’nın en önemli markası olduğunu ispatıdır. Antalya’nın marka değerini arttırmak isteyenler için en önemli enstrüman Akdeniz Üniversitesi olmalıdır.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, zaman zaman ilginç demeçleri ile dikkat çekiyor. Hocamız, uzay bilimlerinden ve uydu yapmaktan bahsedince gülenler, eminiz artık daha dikkatli olacaklardır. Zira Akdeniz Üniversitesi bir süredir imkânsızı başarıyor, yapılmaz deneni yapıyor.
Akdeniz Üniversitesi ve Ömer Hoca’ya sonsuz teşekkürler.

Haberin Dünya Basını Yansımaları;

ABD’nin başkenti Washington’da yayınlanan The Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan haber, ”Türk hastanesi dünyanın ilk üçlü uzuv ve yüz naklini gerçekleştirdi” başlığıyla verdi. Haberde The Washington Post, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi doktorlarının iki kol ve bir bacağı 34 yaşındaki bir kişiye, yüzü de 19 yaşındaki bir gence naklettiği bilgisini verdi.

Haberde, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin, ”Aynı hastaya çift kol ve bacak nakli ile dünyada büyük bir başarıya imza attık. Dünyada ilk defa bir hastaya aynı anda çift kol ve bacak naklini yapan hastane olduk” sözleri de yer aldı.

Amerikan CBS Televizyonu, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi” başlıklı haberde dünyadaki ilk çift kol naklinin 2008’de Almanya’da, ilk çift bacak naklinin 2011’de İspanya’da yapıldığı, ilki 2005 yılında Fransız bir kadına olmak üzere dünya genelinde bir düzineden fazla da yüz nakli gerçekleştirildiğini belirtti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yayınlanan The Guardian Gazetesi haberi, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi” başlığıyla verdi.

Diğer İngiliz gazeteleri, The Daily Telegraph, haberi ”Cerrahlar ilk üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi” başlığıyla, The Independent Gazetesi, ”İlk üçlü uzuv nakli Türkiye’de”, The Daily Mirror ise ”Dünyanın ilk üçlü uzuv nakli Türkiye’de” başlığıyla verdi.

Suudi Arabistan’da İngilizce yayın yapan Arap News Gazetesi, ”Cerrahlar Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştirdi” başlıklı haberde Anadolu Ajansı’nı kaynak göstererek, Türk cerrahların cumartesi günü ülkenin ilk yüz naklini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ortadoğu’da yayın yapan Al Arabiya Televizyonu, ”Türk hastanesi üçlü uzuv nakli ve yüz naklini gerçekleştirdi” başlıklı haberinde Anadolu Ajansı’nı kaynak gösterdi. Uşak İli Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın’ın ”Bugün tıp dünyası için birçok ilk yaşanıyor olabilir” sözlerine yer verilen haberde, kollar, bacak ve yüzün nakledildiği hastalarla ilgili bilgiler yer aldı.

Tayvan’da İngilizce yayın yapan The Taiwan News Gazetesi, haberi, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi” başlığıyla verdi. Associated Press’i kaynak gösteren gazete, Anadolu Ajansı muhabirinin uzuvların nakledildiği kişilerle yaptığı röportajlara da yer verdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir