Aksekili Ressam Behçet Gürcan’ı tanır mısınız?

Antalya’nın kültürel ve doğal zenginliklerinin yanı sıra, müthiş bir insan zenginliği de var. Ama bu zenginliğin farkında değiliz. Antalya’da doğup büyüyen yetişen Türkiye’de siyasetten spora, sanattan bilime yön veren onlarca değerli isim maalesef bugün bizlere tanıtılmıyor, anlatılmıyor. Tesadüfen bir yer de karşımıza çıkana kadar bu değerlerden haberimiz olmuyor.

Ressam Behçet Gürcan bu isimlerden biri. Türk resim sanatının önemli isimlerinden biri olan Behçet Gürcan’ın eserlerinden bazıları Kadir Has Üniversitesi Sanat Galerisi, İstanbul Kültür Üniversitesi Güzel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda bulunuyor.

Ressam Gürcan’ın resimlerinin büyük bir kısmı ise Antalya Lara mevkiindeki Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası’nın ikinci katında sergileniyor.

Yanlış okumadınız. Ressamın ailesi tarafından bağışlanan muhteşem resimler Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası içinde koruma altında.

Behçet Gürcan kimdir?

28 Haziran 1918 yılında Antalya’nın Akseki İlçesi’nde doğan Ressam Behçet Gürcan 1931 yılında parasız yatılı sınavını kazanarak İzmir Muallim mektebine girdi. 1937- 1938 yılları arasında Urla Merkez Turan Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1938 yılında askerlik görevini yaparken Atatürk’ün naşının Gülhane Parkı’dan Haydarpaşa Garı’na nakli sırasında merasim alayının en önünde bulundu.

Askerliğin ardından Akseki’nin Güzelsu nahiyesinde üç ay öğretmenlik yaptı. Okulda Atatürk resminin bulunmaması üzerine, üç adet Atatürk portresi yaparak okulu hediye etti. 1940-1941 yıllarında parasız yatılı olarak Gazi Terbiye Enstitüsü Resim – İş Bölümü’ne girdi, mezun olduktan sonra yeninde öğretmenliğe adım attı.

Hasan Ali Yücel’in bakanlığı döneminde Erzurum’un tüm okullarında resim öğretmenliği yaptı.  Devam eden yıllarda Antalya’ya dönerek Antalya Lisesi’nde resim öğretmenliği yaptı. 1949 yılında Zekavet Hanım’la evlendi. 27 Mayıs 1960 yılına kadar Antalya Lisesi’nde Resim öğretmeni olarak çalıştı.

Bir seneliğine İtalya’ya gönderilen Behçet Gürcan, müzelerde ve okullarda incelemelerde bulundu. Burada boş zamanlarında Roma, Firenze, Napoli kentlerinde resimler yaptı. İtalya’da sergi açan Ressam Behçet Gürcan, İtalya dönüşünde Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesi’nde 1976’da kendi isteğiyle emekli oluncaya kadar çalıştı.  2 Haziran 2001 yılında yaşama veda etti.

Belediyeye bir iş için yolunuz düşerse mutlaka Ressam Behçet Gürcan’ın eserlerini görünüz.

Dileğimiz bu önemli eserlerin Muratpaşa Belediyesi tarafından kent içinde koruma altına alınan bir binada, hatta oluşturulacak Behçet Gürcan adının verileceği özel bir müze veya galeride sergilenmesi.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir