Alplerin Zirvesine Antalyaspor Bayrağı

Erciyes Dağı’nın zirvesine Antalyaspor bayrağı diken Barış Çetintürk, bu kez İsviçre Alplerinin 4 bin 478 metre yüksekliğe sahip Matterhorn Dağı’na Antalyaspor bayrağı dikiyor.

Antalyaspor’un Süper Lig’de averajla liderliğe yükseldiği sezon Erciyes Dağı’nın zirvesine Antalyaspor bayrağı diken Antalyalı dağcı Barış Çetintürk, PTT 1. Lig Şampiyonluğu’nun ardından bu kez İsviçre Alplerinde bulunan 4 bin 478 metre yüksekliğe sahip Matterhorn Dağı’na Antalyaspor bayrağı dikiyor. Antalya’dan 20 Haziran günü yola çıkacak olan Barış Çetintürk, 21 Haziran günü ekip arkadaşları Hasan Altuntaş ve Bryan Keith ile birlikte Matterhorn Dağı’na tırmanışa geçecek. 4 bin metredeki kampta mola verecek olan Barış Çetintürk ve arkadaşları, hava şartlarının uygun olması halinde tırmanışını tamamlayacak ve Antalyaspor bayrağını zirveye dikerek, üçlü diye tabir edilen tezahüratı yapıp, dağdan inecek.

Futbol tarihi boyunca en ilginç şampiyonluk kutlamaları arasında yerini alacak olan bu tırmanış öncesi düşüncelerini açıklayan Barış Çetintürk, “2012-2013 sezonunda Antalyaspor averajla Galatasaray ile birlikte Süper Lig liderliğine yükseldi. O sezon Antalyaspor’un başarısına dikkat çekmek, Antalyaspor’un yeri zirvedir mesajı vermek için Erciyes Dağı’na tırmandık. Şubat ayında zor şartlar altında gerçekleşen tırmanışta zirve yaptık. Eksi 30 derecede bayrağımızı açtık, zirveye diktik ve geri döndük. Bu sezon play-off finalinde Samsunspor’u eleyerek, PTT 1. Lig’i şampiyon bitirdik ve Süper Lig’e yükseldik. Hem Antalyaspor’un şampiyonluğunu kutlamak, hem de Antalyaspor’un yeri zirvedir mesajı vermek için İsviçre Alplerine tırmanacağız” diye konuştu.

Şampiyonluk kutlaması için dünyanın görsel olarak en güzel dağlarından biri olan Matterhorn aynı zamanda piramit görüntüsü ile de zorlu bir dağ olarak bilindiğini belirten, Barış Çetintürk, “Tırmanış 2 gün sürecek. 21 Haziran günü tırmanışa başlayacağız. 4 bin  metrede kamp yapıp, hava durumunu kontrol edeceğiz. Hava şartları uygun olduğu anda da zirve yapacağız. Kırmızı beyaz formamızla Antalyaspor bayrağını zirveye dikeceğiz. İnşallah bir aksilik olmaz ve tırmanışımız planladığımız gibi gerçekleşir” dedi. 3 bin metreden sonra karla kaplı olan dağda, zirveye yakın noktalarda yaz aylarında bile kar yağıyor. Barış Çetintürk ve arkadaşları bu zorlu dağa teknik tırmanış yaparak, yani kaya ve buzul tırmanışı ile çıkacak.

Başarılar dileriz…

EKLEME: Yazıyı yayınladıktan kısa bir süre sonra Nizamettin Şen ağabeyimiz Twitter’dan bir bilgilendirme yaptı. Antalyaspor bayrağının dalgalanacağı Matterhorn dağına bu yıl çıkışın 150. yılıymış. Dağın  3040 metresine kadar trenle çıkılabiliyormuş.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir