Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

Bu yıl 60. Yılını kutlamaya hazırlanan Türk Sineması’nın en köklü film festivali Altın Portakal 2023 yılında yapılamıyor. Festival iptal edildi.

“Kanun Hükmü” filminin festival seçkisinden çıkarılmasıyla başlayan sansür tartışmaları hergün yeni bir boyut kazanırken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyla medya hesabından yaptığ açıklamayla festivalin iptal edildiğini duyurdu.

Altın Portakal Film Festivali’nin siyaset üstü olduğunu vurgulayan Böcek, kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan Festival Yönetmeni ve Sanat Yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine son verildiğini bildirdi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili bugüne kadar ev sahipliğinin dışında sadece sinemadan yana taraf olmayı seçtiklerini belirten Böcek, “Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum.  Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum” dedi.

Başkan Muhittin Böcek’in açıklaması şöyle;

Değerli Sinemaseverler, Kıymetli Hemşehrilerim

Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili bugüne kadar ev sahipliğinin dışında sadece sinemadan yana taraf olmayı seçtik. Gelinen noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş Festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim.

Antalya Altın Portakal Film Festivali sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda en önemli markalarından biridir. Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan Belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır.

Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan Festival yönetmeni ve  Sanat Ekibidir.

Başta Festival Yönetmeni olmak üzere tüm Sanat Ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir. Altın Portakal Film Festivali’ni  özüne döndürmek ve Ulusal Kategoriyi festivale yeniden eklemek için çaba sarf  etmiş birisi olarak yaşananları kabul etmem mümkün değildir.

Altın Portakal Film Festivali siyaset üstüdür. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki,  Festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve Belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan Festival Yönetmeninin, Sanat Yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir.

Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum.  Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.

Kamuoyuna Saygılarımla.

Ne olmuştu:

Yönetmen Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” filminin yargı süreci devam ettiği gerekçesiyle festival seçkisinden çıkarılması üzerine, “sansür” tartışmaları yaşanmış, bazı film yönetmenleri festivalden çekildiklerini açıklamıştı. Festival yönetimi oluşan tepkiler üzerine “Kanun Hükmü” filmini festival seçkisine geri aldığını duyurmuştu. Filmin geri dönmesi üzerine bu kez de Kültür ve Turizm Bakanlığı, filmde mağduriyet algısı üzerinden Fetö terör örgütü propagandası yapıldığı gerekçesiyle desteğini çektiğini açıkladı. Geçlik ve Spor Bakanlığı da festivalin galasının gerçekleştiği on bin kişilik salonun tahsisini iptal etti. Bir çok sponsor da yine benzer gerekçeyle desteklerini çektiklerini duyurdu.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir