ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER BUGÜN DAĞITILACAK! 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün akşam düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. Ödüllerin açıklanmasına saatler kala fullantalya takipçileri ile festival haftasına dair izlenimlerimizi paylaşalım istedik.
Seher Özen Karadeniz

 Flaşbellek filminin gösterimi öncesinde filmin yönetmeni Derviş Zaim’den festivale ilişkin görüşlerini aldık.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün akşam düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.

Festivalde; Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın gösterimleri önceki gün, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması da dün Derviş Zaim’in filmi “Flaşbellek”in gösterimi ile sona erdi. Ödüllerin açıklanmasına saatler kala fullantalya takipçileri ile festival izlenimlerimizi paylaşalım istedik.
En başından başlarsak: Festivalde gösterilecek filmlerin biletleri önce biletix üzerinde satışa çıkarıldı. Kısa bir süre sonra da AKM’deki gişeden satışa sunulsa da izleyicilerin de digital bileti tercih ettiğini, gişelerin önünde daha önceki festivallerde alışık olduğumuz kuyrukların oluşmamasından anlaşılıyordu. Bundan dolayı zaman zaman bağlantı sorunları nedeniyle girişte sıkıntı yaşansa da kısa zamanda görevliler tarafından çözüldü.

İnsanlar İkiye Ayrılır filminde Cemre karakterini canlandıran Pınar Deniz.

 

Festival filmleri pandemi  önlemleri çerçevesinde Yıldızların Altında başlığıyla Cam Piramit Yanı, Konyaaltı Sahili ve AKM Amfi Tiyatro olmak üzere 3 farklı açık alanda seyircisiyle buluştu.  Eskiden festival süresince değişik mekanlarda yarışma filmleri 2-3 kez gösteriliyorken bu yıl bütün filmler bir mekanda sadece bir kez gösterildi. Böyle olunca  izleyiciler yarışma filmlerinin tamamını takip etme fırsatını bulamadı. Yaklaşık 300 kişilik olan salonların -izlediğim filmlerde- neredeyse tamamı doluydu. Festival alanında hemen her yaştan -18+ hariç- izleyici vardı.
Yine geçmiş festivallerde AKM alanındaki Balerina Cafe’nin önünde belli bir izleyici, gazeteci, oyuncu kalabalığı bu yıl neredeyse yoktu. Filmden çıkan festival alanında çok fazla kalmadan ayrılmayı tercih etti. Filmleri hem Konyaaltı Sahilde hem de Cam Piramit alanında kapalı salona nazaran daha rahat seyrettik. Arada yıldızlara baktık, filmin içinden kuşlar, akşam kelebekleri geçti. Kendimizi gündüz terlediğimiz Antalya havasının gece serinliğine bıraktık. Seyircilerle yaptığım kısa konuşmalarda “açık havada film izlemek daha keyifli” diyenler çoğunluktaydı. Belki pandemi geçtiğinde festivali yine salonlarda takip ediyor olsak da kim bilir belki açık hava sahneleri festivalin bir parçası olmaya devam eder.
Pınar Deniz Samimiyetiyle Festival Seyircisinin Gönlünü Fethetti
Pandemi nedeniyle film ekibiyle izleyici yan yana getirilmez diye düşünmüştüm. Ancak ulusal yarışma filmlerinin tamamı film ekibiyle izlendi. İzlediğim filmlerden “İnsanlar İkiye Ayrılır” ekibi, izleyiciye vakit ayırmak konusunda çok cömert davrandı. Pandemi koşullarında yakınlaşıp fotoğraf çektirmek isteyen izleyicileri kırmadılar. Özellikle Pınar Deniz çok şaşırttı. Kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen sevenleriyle fotoğraf çektirmek bir yana sarılarak fotoğraf çektirdi, sorularını cevapladı. Çevremdekilere durumu anlattığımda Pınar Deniz’in ailesinin daha pandeminin başında hastalığa yakalandığını kendisinin de taşıyıcı olduğunu belirttiler. Öyle bile olsa hiç çekinmeden çok sıcak ve samimi davranışı izleyenlerin gönüllerini fethetti.
Derviş Zaim; “ Festivalin yapılıyor olması bile büyük başarı.”
Her alanın girişinde maske, mesafe kuralına uyulması konusunda görevliler gereken uyarıları yaptığı gibi salona girilmeden de bütün izleyicilerin ateşi ölçüldü.  Pandemi koşullarında gerçekleşen festivalde, organizasyon ekibinin başından sonuna tüm süreçleri pandemiyle uyumlu bir şekilde yürütmesi de katılımcılardan övgü aldı.  Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın son filmi “Flaşbellek”in gösterimi öncesinde filmin yönetmeni Derviş Zaim’e daha önce de sıkça katıldığı ve ödüller aldığı festivali bu yıl nasıl bulduğunu sordum:
Derviş Zaim: “Bu yıl Antalya Film Festivali geçmiş yıllarla kıyaslandığında pandemi nedeniyle sınırlı sayıda seyirciyle devam ettirilmeye çalışılmış. Ama yapılıyor olması bile büyük başarı. Gösterim mekanlarında sosyal mesafeye dikkat edilen koşullar yaratılmış. Dolayısıyla bu seneyi bir geçiş senesi olarak görmekte yarar var” açıklamasını yaptı.  Görevli ekibin dileği ise festivalin eski günlerine bir an evvel dönmesi. Bunu da; “ağzına kadar dolu salonları, seyircilerin bilet ve yer tartışmasını bile özledik” şeklinde dile getirdiler.
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bugün saat 19:00’da Cam Piramit alanında gerçekleştirilecek kapanış ve ödül töreni ile sona erecek.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir