Altın Portakal Yazıları-3: Skandallar

Ajans HaberTürk’ten Soner ÖZCAN Altın Portakal mazisini başarılı bir şekilde derlemiş…

“İşte hemen hemen her yıl bir skandalın yaşandığı festivale damgasını vuran ve akılda kalan olaylar…

ABUZER ÇIPLAK

2000 yılında yapılan Altın Portakal Film Festivali’nde en büyük olay, ödüller ve yapılan açıklamalar değil, Metin Akpınar’ın Falez Otel’in balkonunda çekilen çıplak fotoğrafları oldu. Sanatçı, elinde cep telefonu ile odasının balkonuna çıplak çıktı. Bu arada havuz kenarında oturan gazeteciler sanatçının bu halini görünce fotoğrafını çekmeye başladı. Herkes, ’Abuzer Kadayıf’ filmi için gelen Akpınar’ın çıplak fotoğraflarını konuştu. Film festivali ikinci planda kaldı.

İNANIR’A PORTAKAL ŞAKASI

23. Altın Portakal Film Festivali’nde (1986) ’Yılanların Öcü’ filmindeki rolüyle ’En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan usta oyuncu Kadir İnanır, ödül gecesi sonrasında kaldıkları otelin lobisindeydi. Arkadaşları ona bir şaka yapmak için, önce odasına girip ödülünü sakladı, ardından da “Kadirciğim ödülünü al da gel, bir hatıra fotoğrafı çektireceğiz” dedi. İnanır, odasında ödülünü bulamayınca bir anda ortalığı ayağa kaldırdı, otel personelini seferber etti. Şaka ortaya çıkınca da her şey normale döndü.

YUMRUK YUMRUĞA KAVGA

1997 yılında ödül töreni sonrası barda yaşanan kavga, sinemanın genç kuşağıyla yaşlı kuşağı arasındaki çekişmeyi su yüzüne çıkardı. Falez Otel’in gazinosunda içki içerek sohbet eden Cüneyt Arkın ile Güven Kıraç arasında tartışma çıktı. Güven Kıraç’ın “Tanju Gürsu, kendisinin seslendirmediği bir rolle ödül aldı” sözüne, Cüneyt Arkın çok sinirlendi. Arkın, “Sen kim oluyorsun? Bize sinemayı sen mi öğreteceksin?” diyerek Kıraç’ı yumruklamaya kalktı. Karşılıklı olarak küfürleşen oyuncular, diğer sanatçıların araya girmesiyle sakinleşti.

İKİ FESTİVAL YAPILAMADI

Festivali’nde, sansür kurulu yarışmaya katılan ’Demiryol’ ve ’Yusuf ile Kenan’ adlı filmleri engelleyince yapımcılar festivali protesto etti. Aynı dönemlerde festivalde gösterilen filmlerde sağcı ve solcu gruplar tarafından protesto gösterileri yapıldı. Antalya Belediyesi de 1979 yılında festivali 1 yıl erteledi. 1980’deki 17. Altın Portakal Film Festivali de 12 Eylül askeri darbesi yüzünden yapılamadı. Darbe döneminde festivalle ilgili arşivlerin toplatıldığı öne sürüldü.

PAMUK ÜÇÜNCÜ OLDU

Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, ilk ödüllerinden birini 23 yaşındayken Altın Portakal’da aldı. 1975 yılında düzenlenen festivale ’öykü dalı’nda katılan Pamuk, yarışmada ’Hançer’ adlı hikâyesiyle üçüncü oldu. 170 kişinin başvurduğu yarışmanın birincisi ’Haley’ adlı hikâyesiyle Dursun Akçam, ikincisi ise ’Top Yeri’ isimli hikâyesiyle Celal Özcan olmuştu. Yarışmanın jüri üyeliğini ise Fakir Baykurt, Asım Bezirci, Adnan Binyazar, Erdal Öz ve Sadun Tanju’dan oluşan ekip yapmıştı.

RESTORANDA YER SORUNU

Festivalde birçok kez yer sorunu ve oturma planı nedeniyle protestolar yaşandı. Bu protestolardan biri de 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşti. Festivale katılan sanatçılar için düzenlenen yemekte yer sorunu yaşandı. 200 kişilik sanatçı grubu, gittikleri tesiste ayakta kalınca, durumu protesto edip içeri girmedi. Aralarında Fikret Hakan, Aykut Oray ve Pelin Batu’nun da bulunduğu 200 kişilik sanatçı grubu, “Böyle bir organizasyon olmaz” diyerek otellerine geri döndü.

DAYAK SKANDALI YAŞANDI

2007 yılında düzenlenen 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne ise dayak skandalı damgasını vurdu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iletişim danışmanlığını yapan şirketin yöneticisi Nimet Demir, festival başkanı Engin Yiğitgil’in kendisini yumrukladığını ve küfür ettiğini öne sürdü. Dönemin belediye başkanı Menderes Türel’in araya girmesiyle olayın uluslararası bir skandala dönüşmesi önlendi.

9 YIL GECİKMELİ ÖDÜL

37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Kadir İnanır ’Yaşam Boyu Onur’ ödülüne değer görüldü. Ancak usta oyuncu film çekimleri nedeniyle ödül törenine katılmayınca ödülü verilmedi. O yıldan sonra kırgınlığı nedeniyle Altın Portakal’a katılmayan ünlü sanatçı geçtiğimiz yıl ikna edildi ve ödülü dokuz yıl rötarlı olarak teslim edildi. 40’ıncı sanat yılında ’Yaşam Boyu Onur’ ödülünü alan İnanır, “Yıllardır yanlış olan bir kırgınlığı, bu festival yönetimiyle ortadan kaldırdım” dedi.

ÖDÜL ALANLAR İNTERNETTE

2007 yılında gerçekleştirilen 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül alanların ödül töreninden sekiz saat önce bir internet sitesinde açıklanması büyük şok yarattı. Ödül listesini internete kimin sızdırdığı belirlenemezken olay günlerce konuşuldu.

Aynı yıl ’Eğreti Gelin’le ödül bekleyen Nurgül Yeşilçay’ın ödül alamaması da polemik konusu oldu. Nurgül Yeşilçay’ın, “Yerim Portakal’ı, seneye de Petek Dinçöz alır herhalde” dediği öne sürüldü. Yeşilçay bir yıl sonra ’Vicdan’ filmiyle beklediği ödülü almayı başardı.

ALTIN PORTAKAL’IN ’EN’LERİ

İlk ödül ’Gurbet Kuşları’na

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde dağıtılan ödüller, sinema dünyası için her zaman prestij simgesi oldu. Festivalde ilk ödül ’Gurbet Kuşları’ filmine verildi. 1. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yönetmen Halit Refiğ, en iyi kadın oyuncu ’Acı Hayat’ filmiyle Türkan Şoray, en iyi erkek oyuncu ’Ağaçlar Ayakta Ölür’ filmiyle İzzet Günay seçildi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen son festivalde ise, ’En iyi Film’ ödülünü ’Bornova Bornova’ ve ’Kosmos’ filmleri paylaştı. En iyi yönetmen ’Kosmos’ filmiyle Reha Erdem, en iyi kadın oyuncu ’Kıskanmak’ filmiyle Nergis Öztürk, en iyi erkek oyuncu ise ’Bornova Bornova’ filmindeki rolüyle Öner Erkan oldu.

Atıf Yılmaz altı ödülle zirvede

Zaman zaman ödül alamadığı için tepki gösteren aktör, aktris ve yönetmenleriyle gündeme gelen Altın Portakal’da, bazı isimler ise birden fazla kez ödül almaya hak kazandı. Altın Portakal’ın en fazla ödül alan yönetmeni, sinema dünyasının duayenlerinden Atıf Yılmaz oldu. Ünlü yönetmen, altı kez Altın Portakal heykelciğini aldı. Atıf Yılmaz’ın ardından Ömer Kavur dört kez, Halit Refiğ ve Türk sinemasında olduğu kadar yurtdışındaki başarılarıyla da isminden sıkça söz ettiren Nuri Bilge Ceylan üçer kez ’En İyi Yönetmen’ ödülünün sahibi oldu.

Tarık Akan da altı ödül aldı

Festival tarihinde ’En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü, Hülya Koçyiğit beş, Türkan Şoray dört , Fatma Girik, Hale Soygazi, Nur Sürer ve Müjde Ar ise ikişer kez aldı. 44 yıllık festival tarihinde en çok ’En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü alan isim ise Tarık Akan oldu. Tarık Akan altı, Fikret Hakan üç, Yılmaz Güney, Cüneyt Arkın, Genco Erkal, Hakan Balamir, Ekrem Bora, Mehmet Aslantuğ, Şener Şen ve Erkan Can da bu unvana ikişer kez layık görüldü. Festivalde ’En İyi Senaryo’ ödülünü dört kez Yavuz Turgul, üç kez Sadık Şendil alırken, Vedat Türkali, Umur Bugay ve Erol Keskin ise ikişer kez bu ödülün sahibi oldu.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir