Altın Portakal Yıldızlar Altında Devam Ediyor!

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali film gösterimleri ve söyleşiler ile geçen ilk gününü geride bıraktı. Festival bugün de sinema dolu bir programla izleyicilerle buluşacak.

ULUSAL YARIŞMA EKİPLERİYLE SORU-CEVAP!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Atalay Taşdiken imzalı  “Kar Kırmızı” filminin söyleşisi saat 11.00’da, Reis Çelik’in yönettiği “Ölü Ekmeği” filminin söyleşisi saat 12.30’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında kurulan Basın Merkezi’nde gerçekleşecek.

DİRLİK DÜZENLİK VE KOKU ANTALYA’DA!

Nesimi Yetik’in yönettiği, bir anne ve iki kız arasındaki sevgi ile nefret arasında gidip gelen ilişkilerini ele alan “Dirlik Düzenlik19.20’de, sevginin ancak sevgi tarafından doğrulduğunu anlatan  Yasin Çetin ve Barış Gördağ yönetmenliğindeki “Koku” 22.00’da, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, film ekiplerinin katılımıyla Cam Piramit Yanında Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

ULUSLARARASI YARIŞMA HEYECANINDA 2. GÜN!

Macar yönetmen Lili Horvát’ın, aşk ve delilik arasındaki ince sınırı mercek altına aldığı “Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık” 19.20’de, 2006 yılında imza attığı “Esma’nın Sırrı – Grbavica”yla tüm dünyada hatırı sayılır bir başarı elde eden Bosnalı yönetmen Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kez daha Bosna Savaşı’na çevirdiği “Nereye Gidiyorsun Aida?” 22.00’da Konyaaltı Sahili’ndeki Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.

BELGESEL YARIŞMASINDA 3 FİLM GÖSTERİLECEK!

Stella Sema Yeşiltaç’ın kendi aile hikâyesi üzerinden Almanya’ya göç eden farklı kuşaktan işçilerin neler yaşadıklarını sorguladığı “Eğer Ruh Donarsa…” 19.20’de, kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kalan İzmit’te arıza gidermeye çalışan işçilerin zorlu mücadelelerini anlatan Metin Avdaç imzalı “Tipi” ile Selin Şeknköken’in yönetmenliğinde sadece sol gözünü kırpma yetisiyle yaşayan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in hayatını konu alan “Yangın Yerinde Orkideler” ise 21.30’da ücretsiz olarak AKM, Amfi Tiyatro’daki Yıldızlar Altında 3 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİLER KONUĞU DAMLA SÖNMEZ!

Altın Portakal Sinema Okulu festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek söyleşi ve röportaj videoları ile Türkiye’nin dört bir yanından sinemaseverlere de ulaşacak. Bugün sinema yazarı Evrim Kaya moderatörlüğünde oyuncu Damla Sönmez ile “Türkiye’de Kadın Oyuncu Olmak” başlıklı söyleşi festival youtube kanalında olacak.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞLIYOR!

Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde yedinci kez düzenlenen Antalya Film Forum bugün başlıyor. Salgın nedeniyle çevrimiçi gerçekleşecek Forum’da platformların kazanan projeleri 7 Ekim’de açıklanacak.

 

FESTİVALDE YARIN / 6 EKİM SALI

ULUSAL YARIŞMALAR: Yönetmen Ferit Karol’un “Beklentilerimiz, korkularımız, kendimizi var etme çabamız bizi en yakınımızdaki insana ne kadar yabancılaştırabilir?” sorusunu sorduğu “Kumbara” 19.20’de, Erdem Tepegöz’ün Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çekilen sıra dışı bağımsız bilimkurgu filmi “Gölgeler İçinde” 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

 

Deniz Tortum’un babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına aldığı belgeseli “Maddenin Halleri” ve Eytan İpeker’in Yahudi soykırımından kurtulan kadınlar arasında düzenlenen güzellik yarışmasının katılımcılarından Sophie Leibowitz’in hikâyesine odaklana “Miss Holocost Survivor” da Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında AKM, Amfi Tiyatro’daki Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında izleyiciyle buluşacak.

ULUSLARARASI YARIŞMALAR:  Filistinli yönetmen Ameen Nayfeh’in, başrolünde Body of Lies”, “The Kingdom”, “Paradise Now” gibi filmlerden tanıdığımız Ali Suliman’ın yer aldığı, İsrail işgali altındaki topraklarda Filistinlilerin yaşadıklarının çarpıcı portresi “200 Metre”, Uberto Pasolini’nin gerçek bir hikâyeden uyarladığı, aile ve evlat edinme konularına derin bir duyarlılıkla yaklaştığı filmi “Alelade Bir Yuva” Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında.

 

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir