Altın Portakal’da “Kanun Hükmü” belgeseli festivale geri alındı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılması büyük tartışmalara ve protestolara neden olan Yönetmen Nejla Demirci’nin KHK’lıların yaşam mücadelesini anlattığı “Kanun Hükmü” adlı belgesel filmin festivale geri alındığını açıkladı.

Yönetmen Nejla Demirci: Kazandık!

Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne geri alınan ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci, festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun filmi yarışma programına geri alındığını açıklamasının ardından sosyal medya hesabından, “Kazandık! Sinemamız, halkımız, Antalya, @AntalyaFF emekçileri el ele verdik ve demokrasi mücadelemizi KAZANDIK.” paylaşımı yaptı.

Altın Portakal’da filmleri yer alan yönetmen ve yapımcıların, “Film geri alınmazsa biz de yokuz” şeklindeki ortak açıklamasından sonra toplanan festival yönetimi gece yarısı bir açıklama yaparak yarışma programından çıkarılan belgeselin geri alındığını kamuoyuna duyurdu.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan “Kanun Hükmü” adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir.

Böcek: Sinema emekçilerinin gayretlerine daima destek olacağız

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de, Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki sansür iddialarına gece yarısı yaptığı paylaşımla yanıt verdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, seçici kurulların oluşmasına, jürilerin belirlenmesine, filmlerin içeriğine ve filmlerin kazanıp kazanmaması konusuna hiçbir şekilde dâhil olmadığını vurgulayan Böcek, “Daha önceki yönetim tarafından festival kapsamından çıkarılan ulusal yarışma kategorisi, büyük emeklerle ve festivali özüne döndürme inancıyla bizim dönemimizde yeniden festival kapsamına alınmıştır. Bu karar bizim sansüre karşı olan duruşumuzun en net göstergesidir” ifadesini kullandı.

Böcek’in açıklaması şöyle:

Kamuoyunun dikkatine

Antalya Altın Portakal Film Festivali, tarihin en zorlu dönemlerinde var olmuş ve filmlerin sınırları aşan tüm duygularına ev sahipliği yapmıştır. İnsanlığın tarih boyunca yanında ve karşısında olduğu ne varsa, sanatla dile getirilmiş olmasına özgürlük olarak bakmıştır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz 4 yıl boyunca; seçici kurulların oluşmasına, jürilerin belirlenmesine, filmlerin içeriğine ve filmlerin kazanıp kazanmaması konusuna hiçbir şekilde dâhil olmamıştır,  bundan sonra da olmayacaktır.

Daha önceki yönetim tarafından festival kapsamından çıkarılan ulusal yarışma kategorisi, büyük emeklerle ve festivali özüne döndürme inancıyla bizim dönemimizde yeniden festival kapsamına alınmıştır. Bu karar bizim sansüre karşı olan duruşumuzun en net göstergesidir.

Son 4 yıldır olduğu gibi, Antalya Büyükşehir Belediyesi filmlerin ve kurulan hayallerin büyümesi için festival süresi boyunca sadece ve sadece ev sahipliği görevini üstlenmektedir. Bu ev sahipliği uluslararası bir festival olan Altın Portakal Film Festivalinin bağımsızlığı ve özgür yapısı için kritik bir öneme sahiptir.

Ulusal ve uluslararası faaliyetlerimizle; Antalya’mıza ve sinemaseverlere verdiğimiz sözü tutarak, çalıştığımız her alanda olduğu gibi sinema emekçilerinin gayretlerine daima destek olacağız.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Festivalimizin 60. yılını kutlarken Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni daha da ileriye götürmek için aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir