Amsterdam İnceleme Rehberi (Antalya EXPO Heyeti İçin)

Yine Antalya EXPO heyeti düştü yollara… Antalyamızın kent yöneticileri, bürokratları, Meslek örgütü yöneticileri ve temsilcileri, STK temsilcileri ve gazetecilerin yolu bu sefer Hollanda’ya düşüyor… Hollanda-Venlo 2012 Uluslararası Botanik Sergisi Türkiye standının açılışına katılmak ve incelemek için…

İstikamet Venlo ana durak Amsterdam olacak. Bizde Fullantalya olarak “inceleme” yapacak yöneticilerimize Amsterdam İnceleme Rehberi sunalım istedik.

Belki Antalya için büyüklerimize fikir verir…

Her Yerde Bisiklet Görürseniz Şaşırmayın.

Biraz dikkatli bakınca bisiklet’in hobi değil ulaşım aracı olarakta kullanıldığını göreceksiniz. İşine bisikletiyle giden mini etekli bir bayan, çocuğunu okula götüren bir anne, alış-veriş poşetleri ile eve dönen bir adam… hayat bu şehirde bisikletlerle beraber akıyor. Amsterdam’da yaklaşık 600.000 adet bisiklet olduğu tahmin ediliyor.

Tam bir bisiklet şehridir amsterdam onun haricindeki bütün ulaşım yollarını pahalı kılmışlardır. Trafikteki bütün öncelikler bisikletlilere verilmiştir, bisiklet yollarına dikkat edin ansızın çarparla hiç acımazlar. Şehir içinde araç park ücretlerini yüksek tutarak vatandaşlar toplu ulaşıma ve bisiklete yönlendiriliyor. Yollarda geçiş hakkı öncelikle bisikletlerin, daha sonra yayaların ve en sonunda arabalarındır.

Ayrıca; ikinci bir otomobil alırsanız ilk otomobilinizin vergisi %25 oranında yükseliyor. Kısacası iki araba alabiliyorsan sana koymaz diyor devlet.

Amsterdam’da Bizdeki Gibi Devasa AVM’ler Bulamazsanız Şaşırmayın.

Amsterdam’da AVM yok çünkü şehrin kendisi üstü açık AVM zaten. Şehir oldukça güvenli ve huzurlu. Yazın havalar oldukça geç kararmasına rağmen çoğu dükkan akşam 6 gibi kapanır. Açık olan yerler merkezi yerlerdedir daha çok ve vergisi de daha fazladır.

Adım Başı Müzeye Denk Gelirseniz Şaşırmayın.

Amsterdam müzeler şehridir, her şeyin müzesi vardır. En meşhuru balmumu heykellerin olduğu, Dam meydanının köşesinde ki Madame Tussauds müzesi. bunun dışında sex müzesi ve işkence müzesi de dahil bir sürü müze vardır. Havaalanında bile müze vardır.

Herhangi bir müzeyi gezdiğiniz vakit hepsini toplasanız bir tane kendi müzemiz etmeyecek bir geçmişi ve değeri o kadar güzel pazarladıkları ve sergiledikleri ve korudukları için hayran kalıyorsunuz. Özellikle Van Gogh ve Rijks müzeleri önünde oluşan uzun kuyruklardan dolayı biletlerin şehrin belirli bölgelerinde bulunan turist ofislerinden temin edilmesi zaman kaybının önüne geçmektedir. Madame Tussauds müzesi  1-1.5 saat arası sıra beklemeyi göze alanlar için görülmesi gereken yerlerden birisi Müze önünde sıra bekleyenleri görünce şaşırmayın.

Belli başlı müzeleri;

  • Van Gogh Müzesi: 200’den fazla resim, 500 çizim ve taslak, ayrıca Japon eseri yer almaktadır.
  • Anne Frank Huis veya Anne Frank Museum: Anne Frank’ın doğum evi her yıl yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Rijksmuseum (Devlet Müzesi) Amsterdam’ın Paris’i olarak tanımlanır. En büyük ve en önemli müzelerindendir. Birçok Rembrandt eseri görebilirsiniz. 1400- 1900’ler arası 5000 resim içermektedir.
  • Rembrandthuis (Rembrandt Evi): Ressam Rembrandt 17.yy izleri taşıyan bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.
  • Jordaan: Amsterdam’ın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında keyifli kafelerde tüm gece boyunca oturulabilir. Bölge adeta kanal boyu evleri müzesi gibidir.
  • De Wallen ya da Red Light District: Ünlü Kırmızı Işık Bölgesi şehrin tam merkezinde yer almaktadır.
  • Stedelijk Museum CS: 1895 yılında açılmış müze modern sanat müzesidir.
  • Madame Tussauds Müzesi

Çiçek Pazarında Antalya’ya Özgü Çiçekleri Görürseniz Şaşırmayın

Çiçek pazarını mutlaka görün, hatta ilginiz varsa denemelik lale soğanı alın. Memleketimizin ürettiği için çiçekler için bizde olmayan Pazarı onlar yapmışlar.

Genel Olarak;

Amsterdam’da kanallar arasına yerleştirilen eski tarzda mimariye sahip dipdipe amsterdam binaları en fazla 3-4 katlıdır, yeni yapılan binalar bile aynı tarzda bir mimari ile inşa edilmektedir. 15 katın yanında 3 katlı komşu apartmanı, denize cepheli 20 katlının bir arkasında 4 katlıyı göremezsiniz.

Sokaklar-caddeler tabelalı ve kesinlikle bir tane harita ile kaybolunmayacak tarzdadır. Ancak bu tabelalar yön tayini içindir. Bizdeki gibi totemleri kent içinde göremezsiniz. Ön cephesi tabela ile kaplı bina göremezsiniz. Bu arada binalardan sokağa olan cephelerinin uzunluğuna göre emlak vergisi alınıyor.

Binaların ve tarihi yapıların gece ışıklandırımasına dikkat edin. Bizdeki tarihi yapıları gözünüzün önüne getirin (falezlerin aydınlatılmasını saymıyoruz).

Trafik ışıklarında dilenci/mendilci/çiçekçi göremezseniz şaşırmayın. Herkes zengin diye de düşünmeyin.

Tuvaletlerin çıkışında ücret tahsile edecek görevli için beklemeyin. Gerekirse tuvaletlerin önünde bağış kutuları var tuvaletler paralı değil. İsterseniz UNESCO’ya bağışta bulunuyorsunuz.

Tren bileti üzerinde 9.16 yazıyor ise şaşırmayın. Tren 9.15 te gelip 9.16 da kalkıyor.

Planlı bir ulasim agi var. Dilediginiz her yere rayli sistemi ya da otobusleri kullanarak ulaşmak mümkün.

i amsterdam Card almanız tavsiye olunur. Tam bir şehir kartıdır. i amsterdam card ile ortalama giriş ücreti 8-10 avro olan bilimum müzeye para ödemeden girilebilir, en ucuz yolculuğu 1,60 avro olan tramvay, otobüs ve metro ücretsiz kullanılabilinir. Amsterdam pass olarak da bilinen bu kartla iki ayrı kanal turu ve 4-5 mekanda yeme içme ikramı var, ayrıca bisiklet ve su bisikleti kiralama, birkaç müze ve hayvanat bahçesi ziyareti, sınırsız şarap ve peynirin sunulduğu gece kanal turu vb. pekçok aktivitede ve organizasyona üye italyan, fransız, yunan, hollanda, arjantin, mısır, hint vb. dünya mutfağı restoranlarında %25 indirim sağlıyor.

Kartla birlikte verilen kitapçıkta kaybolmayı imkansızlaştıran bir toplutaşım haritası var, ayrıca tüm müzeler, restoranlar, mekanlar detaylı bir şekilde tanıtılıyor, adresi, haritası, nasıl ulaşılacağı, açık olduğu gün ve saatler belirtiliyor. Geziyi planlamak açısından son derece faydalı. i amsterdam card 24, 48 ve 72 saatlik paketler halinde satılıyor. fiyatları 33, 43 ve 53 avro.

Meşhur Kırmızı Sokak! (Red Light District) apayrı bir konudur ve kendi başlığında incelenmelidir. Gece hayatı özellikle perşembe, cuma ve cumartesi geceleri çok hareketlidir.

Bu bilgilerin büyük bir kısmını internetteki çeşitli sözlük sitelerinden derledik

İyi yolculuklar…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir