Antalya 2 bin yıllık tarihiyle ‘Seni Bekliyor’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel öncülüğünde, iç turizmi canlandırmak amacıyla sürdürülecek kampanyanın ilk adımı olarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi, AKTOB ve Türkiye’nin en büyük tur operatörleri arasında bir iş birliği protokolü imzalandı.

Kampanyayı anlatan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın doğal ve tarihi güzellikleriyle eşsiz bir kültür mozaiğine sahip olduğunu belirterek, kampanyanın amacını şöyle ifade ediyor: “Antalya, dünyadan çok sayıda yabancı turiste ev sahipliği yapıyor, onların farklı beklentilerini tek adresten karşılıyoruz. Ancak Antalya, sadece yabancı turistlerin buluşma noktası değil, yerli turistin de imkanları dahilinde gezip görebileceği, tatilini yapabileceği bir şehir. Onların bütçelerini zorlamayacak şekilde tatil yapmalarını olanaklı hale getirmemiz gerekiyor.

Bu açıdan imza attığımız bu iş birliği protokolünü vatandaşlarımızın tatil hakkı için çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Başlattığımız seferberlikle, kendimizi onların bu hakkına hizmet ederek sektörü daha ileri götürme mecburiyetinde hissediyoruz. Antalya turizmde henüz yolun başındadır, 2018 yılında yüzde 30’lu artışlar bizi çok heyecanlandırmamaktadır. Çünkü İspanya’dan daha fazla beş yıldızlı oteli olan bir şehir olarak çok daha ileri hedeflerimiz olmalıdır. Bir gün biz de Barselona gibi, turizme doyacak noktaya geleceğiz. Çünkü, Antalya kongre ve fuar turizminde, spor turizminde, kültür turizminde, kırsal turizmde, sağlık turizminde çok daha ileri noktalara gidecektir. Bunun için hep birlikte çok daha fazla çalışmalıyız.”

Şüphesiz ki bu kampanya oteller, acentalar, turizm lojistikçileri, gıda sektörü yani turizm, turizmle ilgili tüm alt sektörler ve burada istihdam edilenler için büyük bir fırsat. Bu fırsatı sektöre sunan başta Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, AKTOB ve Türkiye’nin en büyük tur operatörlerine teşekkür ediyoruz.

Ancak bu kampanya oluşturulurken detaylarında görüşüldüğünü tahmin ettiğimiz-umduğumuz bir hususu da hatırlatmak isteriz. Bu kampanyanın tam anlamıyla başarıya ulaşabilmesi, Antalya’yı tam anlamıyla kucaklaması için kentte bir takım etkinliklerin düzenlenmesi ve kalıcı olarak yaşatılması.

Ülkemizde ve dünyada benzer örnekleri yapılan festivaller bu talebimize örnektir. Kapadokya’da üç yıldır yapılan ‘Cappadox’da tam da bizim anlatmak istediğimiz bir etkinliktir. Her yıl bir tema ile yapılan Cappadox 2018’in bu yıl ki teması “Sessizlik”. Müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava disiplinlerinin bir araya geldiği etkinlikler yoğun ilgi nedeniyle 6 güne uzatılmış. 14-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar “sessizliği dinlemeye” davet ediliyor.

Evet, Antalya 2 bin yıllık tarihinin destansı hikayeleriyle bu festival gibi sayısız etkinliğe esin kaynağı çıkaracak güce sahiptir.

Antalya’ya gelen konuklara bu kentin binlerce yıllık tarihini hatırlatmak hiç de zor değil kanaatimizce…

Tıpkı İlber Ortaylı hocamızın Eski Dünya Seyahatnamesi isimli kitabında 1970’li yıllarda diğer ülkelerle ülkemizi kıyaslarken Konyaaltı sahiliyle ilgili yazdığı satırlar gibi: “…… Asıl el değmemiş ve güzel olan bizim ülkemizdi. Antalya Konyaaltı Plajı’nda hiç kimseler yoktu. Kumsalın önünden geçen Sideli korsanların, Deniz Tanrısı Poseidon’un ve “nereid”lerin hayaliyle denize giriyordum…

Evet tam da bu anlayışla Antalya’ya gelen konuklara bu bilinçle “Sizi Bekliyoruz” demeliyiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir