Antalya 72 bin depremzedeyi misafir ediyor

Vali Yazıcı, “Bugün itibarıyla 60 bine yakın otellerde, lojmanlarda, apartlarda depremzedemiz var. 4 bin 300’ü kamu misafirhanelerinde 7 bin 600’de KYK yurtlarında misafirlerimiz var. Sadece otel, KYGM ve misafirhanelerde şu an için 72 bin kişi var.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Antalya ve Batı Akdeniz’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının katılımıyla “Afet Birlik Toplantısı” gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vali Yazıcı, devlet millet el ele vererek bu sürecin üstesinden geleceklerinin altını çizdi.

Antalya’da, deprem bölgesine yapılacak yardımların koordinasyonu ve misafir edilen afetzede vatandaşların, geleceğinin planlanması için Vali Ersin Yazıcı başkanlığında “Afet Birlik Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında Batı Akdeniz’in oda ve borsaları ile iş dünyasını temsil eden dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Vali Yazıcı, ufak tefek yaşanan aksaklıklar olsa da bu büyük afetten birlik ve beraberlik içinde düzlüğe çıkacaklarını kaydederek, kente gelen depremzede sayısının 72 bini bulduğunu bildirdi.

Yoğun Şekilde Misafir Kabul Etmeye Devam Ediyoruz

Deprem felaketinin ardından Antalya’nın çok özel bir durumunun olduğunu ifade eden Vali Yazıcı; “Konaklama potansiyelimiz çok yüksek olduğu için burada afetten mağdur olan çok büyük bir nüfus var. Depremzedelerin belirli bölümünü şehrimizde misafir etmek, kucak açmak bize düştü. Bir haftadır yoğun şekilde misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Otelcilerimize teşekkür etmek istiyorum. Otelcilerimizle 3 toplantı yaptık. 60 bine yakın yatağın sözünü aldık. Bunun yanında ilimizde bulunan 4 bin 300 kapasiteli kamu misafirhanesini ve KYGM yurtlarını depremzede vatandaşlarımız için hazırladık. İhtiyaç olması halinde pansiyonlarımız da hazır. Bugün itibarıyla 60 bine yakın otellerde, lojmanlarda, apartlarda depremzedemiz var. 4 bin 300’ü kamu misafirhanelerinde 7 bin 600’de KYK yurtlarında misafirlerimiz var. Topladığımızda 72 binleri bulduk. Bu rakamlara kendiliğinden gelen ve yakınları aracılığıyla şehre dağılmışların rakamı yok. Henüz onları toparlayamadık. Sadece otel, KYGM ve misafirhanelerde şu an için 72 bin kişi var.” dedi.

Otobüsler Gidiyor

Kente gelen depremzedelerin doğru yönetilebilmesi adına Burdur, Isparta ve Konya KYGM ile de iletişim halinde olduklarını ifade eden Vali Yazıcı; “Denizli’ye transferlerimiz başladı. Gün sonunda yer kalmayınca KYGM yurtları ve çevre illerinin de koordinasyonu biz aldık ve oralara depremzedeyi sevk ettik. Antalya’ya akın akın gelen depremzedeleri mağdur etmemek adına bu organizasyonu yaptık ve devam ediyoruz. Depremzedelerin transferi için 428 otobüs ve minibüsü bölgeye gönderdik. Hayırseverlerin gönderdiği araçlarda var. Antalya olarak üzerimize düşen ev sahipliğini en güzel şekilde yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

 Depremzedeler Antalyaspor tesislerinde

Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem felaketi sonrası bölgeye ihtiyaç malzemesi gönderen Fraport TAV Antalyaspor, depremzedeleri tesislerinde misafir etmeye başladı. Öğle saatlerinde Başkan Av. Aziz Çetin tesislere giderek barınma olanakları hazırlanan bölümleri gezdi ve hiçbir eksiğin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Akşam saatlerinden itibaren de bölgeye yardım taşıyan otobüsler, depremzedeleri alarak Antalya’ya gelmeye başladı.

Başkan Çetin Kapıda Karşıladı

Başkan Av. Aziz Çetin ve yöneticiler otobüsleri tesislerin giriş kapısında karşılarken gelen herkes içeriye alındı ve yemek ikram edildi. Ardından tesislerde kalacak olanlar odalarına yerleştirilirken yakınları tarafından alınan depremzedeler ise kalacakları yerlere gitmek üzere uğurlandı. Kadın, erkek, yaşlı, çocuk birçok depremzedeye ev sahipliği yapan Hasan Subaşı Tesisleri’nde ayrıca çocukların vakit geçirebilecekleri oyun alanı da oluşturuldu.

Futbolculardan 4 Tır Destek

Antalyaspor futbol takımı kaptanı Veysel Sarı da tesislere gelerek depremzedelerle yakından ilgilendi. Aralarında ailelerin ve sporcuların da bulunduğu depremzedelerle tek tek ilgilenen ve hatırlarını soran Veysel Sarı, oyun alanında çocuklarla bir süre oyun da oynadı. Öte yandan Antalyaspor futbolcuları da kendi aralarında bir kampanya yaparak deprem bölgesine 2 tır su, 1 tır un ve 1 tır da çocuklar için ürünler ve hijyen malzemesi gönderdi. Kaptan Veysel Sarı, yardımlarının devam edeceğini söyledi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir