Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Ocak ayında Antalya caddelerindeki billboard’lardan ve sosyal medyadan Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi’nin Antalya da açılacağını takip etmiştik. Yolumuz Yat Limanına düşerse ilk fırsatta ziyaret ederiz diye düşünmüştük. Ancak baktık ki yolumuz Yat Limanına düşmüyor o zaman istikametimiz Deniz Biyolojisi Müzesi olsun dedik ve müzeyi ziyarete gittik… Antalya Büyükşehir Belediyesi Yat Limanında faaliyete geçirdiği Oyuncak ve Deniz Biyolojisi Müzeleri ile çok önemli bir hizmete imza attı. Özellikle çocuklar için önemli bir çekim merkezi oldu.

Deniz Biyolojisi müzesi fikri Dr. Elif Özgür Özbek tarafından “Antalya Körfezi ve Akdeniz’de yaşayan deniz canlıları” doktora tez çalışması sonrası oluşmuş. Elif hoca, tez çalışması sırasında incelediği canlıları halka sergileme düşüncesini Antalya Büyükşehir Belediyesi ile paylaşmış. Belediye de bu öneriyi değerlendirip hayata geçirmiş. Elif hocayı da Belediye’yi de tebrik ederiz.

Müze Tophane yokuşundan Yat Limanına inişte sağ tarafta yer alıyor. Eski Postane binası restore edilerek müzeye dönüştürülmüş.

Maliyeti 370 bin lira olan müzede 150’si kemikli, 19 tanesi nadide köpek balığı türü olmak üzere 500 çeşit deniz canlısı bulunuyor.

Müze’de sergilenen canlıların önemli bir kısmı Antalyalı balıkçıların yakalayıp teslim ettikleri deniz canlılarından oluşuyor. Yine Türkiye’nin farklı denizlerinden yakalanan canlılar da yer alıyor.

Müzede çeşitli balıklar, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısı sergileniyor.

Müze bileti tek giriş ücreti 6 TL. Açıkçası  ücreti bir kişi için yüksek bulduk. İndirimli 3.5 TL. Ancak aile bileti uygulaması var; anne, baba ve çocuk 6 TL karşılığı aile bileti ile birlikte giriş yapabiliyor. Müze pazartesi günleri kapalı. Salı-Pazar günleri 09:30-18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yolunuz düşerse veya çocuğunuz varsa mutlaka ziyaret edin… Çıkışta müze hatırası magnetinizi de almayı unutmayın…

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir