Antalya Dolu Dolu Bir Kültür Merkezi Kazandı

Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nin açılmasıyla birlikte; tiyatrodan, müziğe; resimden, sinemaya, Antalya, sanatla dolu bir kültür merkezi daha kazandı.

Seher Özen Karadeniz

Sonunda Muratpaşa Belediyesi’nin açtığı, ünlü sinema sanatçımız Türkan Şoray’ın adının verildiği ve açılışını da kendisinin yaptığı Tükan Şoray Sanat Merkezi’ne gittim. Tam gözlemlerimi yazacaktım ki Dali Sergisi açılacak oldu.  Sergiyi de görüp öyle yazayım dedim.

Yurdaer Okur tek kişilik performansıyla muhteşem bir oyunculuk sergiledi.

İlk olarak geçen hafta Cuma günü, Yurdaer Okur tarafından Nazım Hikmet’in şiir, mektup ve oyunlarından parçaların sahneye uyarlandığı “RAN” oyununu izlemek için gittim. İlgi yoğundu. Yurdaer Okur tek kişilik performansıyla muhteşem bir oyunculuk sergiledi. Çıkışta ayaküstü yaptığımız sohbette sahneyi çok beğendiğini söyleyen  Okur; “Burası gerçekten tiyatro anlamında Antalya’daki benim oynadığım en güzel sahnelerden biri. Bazı yeni sahneler soğuk olur, alışması zor olur. Bu sahne, yeni olmasına rağmen enerjisi çok iyi olan bir sahneydi. Türkan Şoray Kültür Merkezi Antalya’ya yakışır bir sahne olmuş. Diğer illere de örnek olmasını dilerim” dedi.  

Salvador Dali’nin resimleri Antalya’da

Muratpaşa Belediyesi’nin Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlendiği “Muratpaşa’da Sanat Var” etkinliklerinde ikinci haftaya girildi. İkinci hafta etkinlikleri  dün açılışı yapılan Salvador Dali’nin “Zodyak/Pantagruel” sergisiyle başladı.

Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı Şebnem Bahar Art Galeri’nin destek olduğu sergi, Salvador Dali’nin burçlar üzerine 1967’de yaptığı resimler ve fantastik edebiyatın başlangıcı sayılan Fransız hümanist, filozof, yazar François Rabelais’in 16’ncı yüzyılda yazmış olduğu “Dev Gargantua ve Oğlu Pantagruel’in Olağanüstü Hayatları” kitabını konu edinen “Pantagruel” resimlerinden oluşuyor. Ücretsiz gezilebilecek sergi, 6 Ocak’a kadar açık kalacak.

Küratör İbrahim Karaoğlu ve Şebnem Bahar.

Ümit Uysal; “Antalyalı böyle bir kültür merkezine kavuştuğu için memnun”

Serginin açılışında çok kısa sohbet edebildiğimiz Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da, kaliteden ödün vermeden, ses getiren sanat yapımlarının sahneleneceği Türkan Şoray Sanat Merkezi’ndeki etkinliklerle ilgili şunları söyledi: “Merkezimiz açıldığından beri salonları doluyor. Antalyalı böyle bir kültür merkezine kavuştuğu için memnun, bu bölge için ihtiyaçtı da aynı zamanda. Biz başlangıçta bir ortalama yakalamak  için belediye olarak “Muratpaşa’da Sanat Var’ etkinliklerini organize ettik. Böylelikle belli bir kalitenin altına inilmeyeceğini de söylemiş oluyoruz. Zamanla Türkiye’nin her yerinden belli bir kalitede sanat üreten herkes gelecek. Resim alanındaki standardımızı ortaya koymak için de galerimizin açılışını Dali Sergisi ile yaptık.  Amatör gruplarımız için  başka salonlarımız var. Türkan Şoray Kültür Merkezi daha çok profesyonellerin sahnesi olacak. Bundan sonra bakacağız, özel girişimler o ortalamayı tutturup devam edebilirlerse biz belediye olarak başka organizasyon yapmayacağız ya da daha az yapacağız çünkü çok para harcıyoruz.”

Başkan Ümit Uysal, Editörümüz Seher Özen Karadeniz’e kültür merkeziyle ilgili düşüncelerini anlattı.

İdil Biret 9 Aralık’ta sahne alacak

“Muratpaşa’da Sanat Var” etkinlikleri aynı gün akşam Cihat Aşkın ve Mehru Ensari konseriyle devam etti. Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayan konserde keman virtüözü Cihat Aşkın ve piyanoda Mehru Ensari, türkülerden tangolara Türkiye’nin farklı yörelerinden seçilen çok değerli eserleri seslendirdi.

Türkan Şoray Kültür Merkezi, Pazar akşamı ise ‘Devlet Sanatçısı’ İdil Biret’i ağırlayacak.  Carnegie Hall, Symphony Hall, Royal Festival Hall, Theatre des Champs Elysees, Konzerthaus, Semper Oper, Philharmonic Hall, Muzikverein, Tchaikovsky Hall gibi başlıca salonlarda beş kıtayı kapsayan iki binden fazla konser veren dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’in konseri saat 20.00’de başlayacak.

Ücretsiz gezilebilecek sergi, 6 Ocak’a kadar açık kalacak.

Merkeze Ulaşım

Konyaaltı’ndan kalkıp, Türkan Şoray Kültür Merkezi’ne gitmek sanıldığı kadar yorucu ya da uzun değil. Ancak semti ya da o bölgeyi tanımayanlar için ulaşması nispeten zor olabilir. Konyaaltı’ndan KL8 merkeze çok yakın geçiyor. İlk gidişimde üç kez durup sordum. Yol üstü tabelalar daha belirgin olabilirdi diye düşündüm. Navigasyon var diyebilirsiniz de henüz yüklenmemiş sanırım ya da ben teknolojiyi çok iyi kullanamadığımdan bulamadım.

Kültür merkezinin bir de kafesi var. Çok da sıcak bir ortama sahip ancak çeşit az; bitki çayları, atıştırmak için bisküvi dışında en azından bir tost olsa çok iyi olur.  Zamanla alacaktır elbet ancak sezon sonuna kalmasın isteriz.

Sonuç olarak Türkan Şoray Kültür Merkezi’miz hepimize hayırlı olsun. Kentimizin her geçen gün bol sanatlı günlere doğru gidiyor olması sevindirici. Başta Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal olmak üzere emeği geçenlerin ellerine sağlık diyorum.

Dali sergisinden bir eser.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir