“Antalya Eğlenemiyor” – OnurT’den

Twitter ve Tumblr blogundan takip ettiğimiz  yeni Ankaralı, eski Antalyalı OnurT zaman zaman Antalya’nın konser mekanları ile sitemlerini dile getiriyor. Hatta bazen bizi de bu konuda duyarsız olmakla suçluyor…

(*) “Antalya’da Ocak Ayında Yapılacaklar Listesi” başlıklı yazımıza yaptığı yorum…

Bizde kendisinden bu konuyu değerlendirmesini istedik. O da bize daha önce yazdığı yazısını paylaşabileceğimizi iletti. Kendisine teşekkür ederek paylaşıyoruz…

“Antalya’da yaşayan, 20 yaşına dayanmış birisi olarak sevdiğim sanatçıların konserlerine gidememekten şikayetçiyim. Hem Konser çıkışındaki ulaşım sıkıntıları, hem de bazılarının sıkıntılı sebepler, hatta yersiz bahaneler ile iptal edilmesi beni artık sinirlendiriyor. Örnek isterseniz;


1 – 13 Ekim 2009 Aylin Aslım Konyaaltı Kent Meydanı konseri (Ki hava şartları bahanesi ile hiçbir haber verilmeden Altınkum’da bir pazarda düzenlendi.)
2 – 29 Kasım 2009 maNga Cam Piramit konseri (Organizasyon sıkıntıları nedeni ile ileri bir tarihe ertelendi, ancak yeni tarih henüz belli değil.)
3 – 23 Ocak 2010 Nil K’gil Cam Piramit konseri (21 Ocak’taki evliliği ve geçirdiği ani rahatsızlıklar nedeniyle bu konser de ileri bir tarihe ertelendi ancak sonuç yine maNga’daki gibi.)
4 – 13 Şubat’ı 14 Şubat’a bağlayan gecede de Sertab Erener’in Lara’daki Club Shantel’de konseri vardı. Bu konsere katıldım, bir anlık ceket kaybı ve fotoğraf çekimi sıkıntısı dışında sorunsuz geçti. Ancak Üniveriste kuzeyindeki evime dönmek için 20 lira taksi parası ödeyip kalan kilometrelerce yolu yürüyerek gittiğim oldu. Toplu Taşıma araçları 01:00’e kadar çalışsa da bu yeterli değil! Harcadığım Taksi parası ile de bir konser bileti daha alabilirdim.
5 – 24 Nisan 2010 Hayko Cepkin konseri: Organizatörün güven eksikliği, düşük rağbet gibi saçma sebepleri yüzünden iptal edilmesi yetmemiş gibi aylardır bilet paramı geri alamadım.
6 – Büyükşehir Belediyesi tarafından 1-7 Mayıs arasında düzenlenen Antalya Gençlik Şenliği’nin tek önemli sorunu ulaşımdı. Onu da bir elin parmağını geçmeyen midibüslerle, metrobüs’ten beter bir halde halletmeye çalıştılar.
7 – 1 Nisan 2011 Şebnem Ferah konseri: Mekandan (Divan Talya) dolayı çıkan problemden dolayı iptal olmuştur.
8 – 6 Mayıs 2011 Marsis konseri: Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antalya Gençlik Şenliği’nin bir parçası olmasına karşın hava muhalefeti nedeni ile önce 19 Mayıs’a ertelendiği duyuruldu, ancak o güne yaklaşıldığında da yine “ileri bir tarihe ertelendiği” duyuruldu.
Bunlar dışında Antalya’daki konser mekanları’nın birçoğu’nun sosyete semti Lara’da olmasını hiç anlayamıyorum. Konyaaltı’ndaki Jolly Joker’in bile yüksek kiralar yüzünden kapatılmasını kınasam da bu konuda en sert tepkimi vermek için yakınlarında yapıştırılan başka yerlerde düzenlenen konser afişlerini yırtmak dışında benim elimden hiçbirşey gelmiyor.
Bunun dışında şehrin merkezi’nde bulunan Kaleiçi’nde de birkaç rock bar mevcut, ancak onların da Sakin, Ceylan Ertem, Yasemin Mori gibi bağımsız müzisyenleri bile getirebilmeye parasal imkanı yok.


Bu da yetmezmiş gibi il merkezi’nde yapmak varken; maNga’nın Alanya’da, Yasemin Mori’nin Olympos’ta, Mor ve Ötesi’nin Side’de konser yapması bir milyonluk nüfusa dayanmış il merkezi’ne haksızlık değil de nedir? Bu soruyu bana Turizm demeden yanıtlayın, zira il merkezi’nin havalimanı olmasa Turizm’den bahsetmek bile saçmalık olur.

Çözümler;
1 – Kaleiçi ve 1km civarındaki semtlerden birinde İstanbul-Beyoğlu örneği’ndeki gibi “barlar sokağı” getirilmeli, bu bölgede açılacak büyük mekanlar ile konser eksikliği giderilmelidir. Gerekirse mevcut eğlence mekanlarına, merkezi konumu nedeni ile, çeşitli vergi serbestlikleri getirilmelidir.
2 – Konyaaltı’ndaki Jolly Joker arazisi, yeni adı ve işletmecisi sorun edilmeksizin, konser-eğlence mekanı olarak geri açılmalıdır.
3 – Özel ek zamlar ve tarife seyrekliği kabul edilse de; başta AntObüs olmak üzere, toplu taşıma sistemi, en azından yazın, günde 24 saat kesintisiz hizmet vermelidir.
4 – Lara, Kundu, Serik, Belek ve Kemer’deki bütün eğlence mekanları kapatılmalıdır! Aksi takdirde bu yerleşim alanları Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı’na dahil edilmeli ve 24 saat kesintisiz toplu taşıma hizmetinden faydalanmalıdır.
5 – Bu büyük ve asıl sorun; 24 yaş sınırı, kırmızı sokak, alkol ve fuhuş gibi doğrudan alakası olmayan konular ile sapıtılmayacak, hatta bu konuların çözümü konusunda fedakarlık malzemesi olarak kullanılmayacaktır.”

Yazının orjinal metni için…

7 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir