Antalya Esnaf Günü için var mısınız?

İstanbul’da Alışveriş Festivali “ShoppingFest” yapıldıktan sonra birçok şehir benzerini yapmak istedi. Bazıları yaptı bazıları yapamadı. Hiç biri İstanbul’un ki gibi olamadı. Böyle bir çalışma için öncelikle kent kuruluşlarının ön ayak olması ve hatta maddi destekte bulunması gerektiği yazılıp çizildi.

Vatandaş olarak biz böyle bir festivalin kentimizde olmasını istersek eğer, sadece istemekle kalırız. Elimizden bir şey gelmez… Kurumsal hareketi beklemek zorunda kalırız.

Ancak vatandaş olarak bizlerin ön ayak olup, şehir esnafına destek verecek bir girişim mevcut. İlk kez Antalyalı turizmci Özer Saraçoğlu‘nun köşesinde okumuştuk.

Özer bey, New York Belediyesi‘ nce Kasım ayının bir gününün “yerel küçük işletmelere destek günü” ilan edildiğini ve “Vatandaşı mahallesindeki, sokağındaki ticari işletmelere sahip çıkmaya, köşedeki bakkaldan, marketten alışverişe davet ettiğini, yemeğini yan sokaktaki komşu restoranda yiyin” çağrısı yaptığını yazmıştı.

“Yerel Küçük İşletmelere Destek Günü” yani “Small Business Saturday” Amerika’da yaygınlaşarak her yıl Kasım ayında düzenlenmeye devam ediyor. İlki 2010 yılında yapılan etkinlik bu yıl 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Amaç yerelin önemine ve küçük işletmelerin hayatın içindeki yerine dikkat çekmek. Hareketi Amerikan Express Kart destekliyor. Alışveriş yapacaklara o gün promosyon bonusları veriyor. Düzenlenen etkinlik özellikle sosyal medya’da büyük ses getiriyor. Ticaret Odaları ve STK’lar ülke çapında kampanyayı destekliyorlar.

Ayrıca 3,2 milyon’dan fazla Facebook kullanıcısı etkinliği sosyal medya’da takip ediyor. #smallbusinesssaturday ve #smallbizsaturday etiketleri ile atılan tweet sayısı 30 bini geçmiş. Etkinlik bilinirliği iki hafta içinde 34’den yüzde 67’ye yükselmiş.

Sorumluluk sahibi her Amerikalı o cumartesi günü sokağa çıkıyor. İhtiyaçlarını kendi mahallesindeki yerel dükkanlardan sağlıyor. Zincir market, AVM kullanmıyor.

Geçtiğimiz aylarda twitter’da turizmci Yeliz Gül Ege ve turizmci Tolga Cömertoğlu benzer bir çağrı yaparak önerdiği Antalya esnaflarının isimlerini listelemiş ve takipçilerinin de listelemesini istemişti.

İstanbul’da da “Beyaz Yakalılar Bişi Yapsa” topluluğu uygulamaya başladığı “Esnaf Dostum” projesi ile belirledikleri bir günde bir araya gelerek, İstanbul’un bir mahallesine gidip alışverişini oradaki esnaftan yapıyor. Gün geçtikçe de sayıları hızla artıyor. Bir birlerine esnafları öneriyorlar.

Merak edenler için www.beyazyakalilarbisiyapsa.com

Biz de bu tür yazıları okuyunca sizin gibi hayıflanıyoruz. Nerede mahalle bakkalımız, kasabımız, manavımız, şarküterimiz?

AVM’ler yüzünden dükkanını kapatan esnafların pek çoğu, bugün bir zincir markette reyon görevlisi…

Halbuki o esnaflar tüm mahallenin güvencesiydi.  Hele ki mahallleye tanımadık bir sima girsin. Hepsi göz ucuyla takip ederdi. Evimizin anahtarını annemiz bakkala bırakırdı. Döndüğümüzde evin kapısını açan olmazsa bakkal Mehmet ağabey’den alırdık anahtarı. Paramız olmasa üzerimizde esnaftan alırdık borç…

Şimdi karşı komşuya kim bırakabiliyor evinin anahtarını?…

Hatta bu durumu çok güzel özetleyen çok güzel bir söz var;

“Alışverişimizi marketten yaparız ama cenazemize mahallenin bakkalı gelir”

Biz fullantalya.com olarak harekete geçiyoruz. Blog’ta yazan 3-5 arkadaşız. Belirleyeceğimiz bir gün Antalya’nın esnafının kapısını çalacağız. Alışverişimizi oradan yapacağız. Çay ikram ederse sohbetine de katılırız.

Gitmeden önce twitter’dan haber veririz. Eğer bizimle beraber siz de esnaf ağabeyimizi, kardeşimizi ziyaret edip destek vermek, sohbet etmek isterseniz beraber gideriz…

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir