Antalya Eylülde bir başka güzel

Eylül ayında Antalya bir başka güzel. Özellikle de akşamları. Güneşi Beydağları’na karşı batırırken, kentin her karışında buram buram sanat kokuyor. Antalya’da eylül ayında bir çok festival var. Side’de, Phaselis’te dünyaca çapında bir birinden ünlü sanatçılar hem yöre sakinleri ile hem de tatilcilerle buluşacak.  

Lafın özü; Eylül ayı bitsin istemeyeceksiniz.  

Sizin için hazırladığımız “Antalya’da yapılacaklar listemiz” şöyle; 

  

Phaselis’te festival zamanı  

Bu yıl yedincisi düzenlenen Phaselis Festivali 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Kemer Yöresi Tanıtma Vakfı (KETAV) öncülüğünde ve organizasyonuyla yapılacak olan Phaselis Festivali’nde bu yıl semazenlerin gösterileriyle farklı bir dünyaya yolculuk yapacak, cazın ünlü isimlerinden Kerem Görsev ile kendinizi cazın eşsiz tınılarına bırakacak. Borusan Quartet konseri ile klasik müziğinin keyfine varacaksınız. 

Klasik müzik örneklerin sergileneceği festivalin açılışı, 9 Eylül akşamı Borusan Quartet’in konseriyle başlayacak. 

Festival’de 11 Eylül akşamı Tasavvuf Musikisi Mevlevi Kültürünü Araştırma Derneği İcra Heyeti ve Sema Topluluğu’nun gösterisi olacak. 13 Eylül akşamı ise dünya ve Türk Tango müziklerinden örnekler sunacak olan Cafe Tango’ya arpıyla Şirin Pancaroğlu, kontrbasta Arda Agosyan, gitarda Ricardo Moyano bandoneonda Gustavo Battistessa eşlik edecek. 

 

Naif sesiyle beğeni toplayan Dilek Türkan’da yorumuyla geceye renk katacak 

Festivalin kapanış günü olan 15 Eylül akşamında ise Phaseliste caz rüzgarı esecek. Cazın ünlü isimlerinden Kerem Görsev Chamber jazz Project’in sahne alacağı kapanış gecesinde konuklara unutulmaz bir gece yaşatacak. 

Dünyaca tanınmış sanatçı Görsev 3. Phaselis Festivalinde de sahne almış ve seyircilere unutulmaz bir gece yaşatmıştı. Organizasyon halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. 

Side 13. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali sürüyor 

Açılışı 24 Ağustos’ta Viyana Klasikleri ve Balesi konseriyle gerçekleşen Side 13. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali; Aylin Aslım’ın 4 Eylül Çarşamba akşamı, Enbe Orkestrası’nın 7 Eylül Cumartesi akşamı, Türk Halk Müziği sanatçısı Nazlı Öksüz’ün ise 12 Eylül Perşembe akşamı Apollon Tapınağı’nda vereceği konserlerle devam edecek.
Türkiye’nin ve dünyanın saygın festivalleri arasında yer alan festival; Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin 14 Eylül Cumartesi akşamı Antik Tiyatro’da vereceği gala konseri ile sona erecek. Şefliğini Antonio Pirolli’nin üstleneceği orkestraya gala konserinde; Elvira Fatihova (soprano), Aylin Ateş (mezzosoprano), Leonardo Caimi(tenor) ve Tuncay Kurtoğlu (bas) eşlik edecek. 

 

2001 yılından bugüne gerçekleştirilmekte olan Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, kültür ve sanatı, tarih ve turizmle bütünleştirerek sanatı, sanatçıyı, yaz mevsiminde Side’de ve çevresinde buluşan yüz binlerce insana sunmak, Side’yi dünyaya Side Festivali aracılığıyla da tanıtmayı amaçlıyor. 

Side 13. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, dünya çapında sanatçı ve grupları, önceki yıllarda olduğu gibi yine bu yıl da Side’de ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturuyor. 

http://www.sidefestival.com 

Erasta AVM’de “Her Ses Bir Nefes” sergisi var 

 

Antalya’da kültür sanat etkinliklerinin en önemli adresi AVM’ler.  

Mesleklerinde başarıları ve güçlü duruşlarıyla takdir kazanmış 59 ünlü kadını bir araya getiren “Her Ses Bir Nefes 2” projesi kapsamında düzenlenen fotoğraf sergisi 23 Ağustos’ta Antalya Erasta AVM’nin ev sahipliğinde açılıyor. 

Türkiye‘de kadın sorunlarına karşı, çözüm odaklı toplumsal bir bilinç edinmeyi ve bireysel çarelerden çok kolektif çabalarla çözüme ulaşılabileceği bilincini kamuoyuyla paylaşmayı amaçlayan proje, Genç Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları‘nın kapasite geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağlıyor.  

Sergi 1 ay süresince Erasta AVM’de sergilenecek. 

Projeye gönüllü olarak destek verenler arasında şu isimler yer alıyor; 

Alanur Özalp, Aslı Omağ, Aslıhan Güner, Ayça İnci, Ayçin İnci, Aydan Kaya, Ayşe Ertaş, Ayşenur Yazıcı, Ayşin Zeren, Ayten Uncuoğlu, Bedia Ener Öztep, Bennu Yıldırımlar, Berrak Kuş, Berrin Aktuğ, Betül Arım, Buket Dereoğlu, Burçin Abdullah, Ceren Soylu, Deniz Özerman, Derya Alabora, Derya Artemel, Duygu Şen, Eda Özerkan, Elif Güvendik Nayman, Fulya Zenginer, Gizem Soysaldı, Gülçin Çakır, Hande Doğandemir, Hande Kazanova, Hande Subaşı, Hilal Ergenekon, Hülya Uğur, Ivana Sert, İpek Tanrıyar, Mehtap Bayri, Melike Öcalan, Merve Oflaz, Nalan Aksoy, Nazlı Tolga, Nazlı Tosunoğlu, Neslihan Yeldan, Oya Aydoğan, Özge Borak, Özge Uzun, Pelin Akil, Pınar Altınok, Selin Altay, Sibel Bilgiç, Simge Defne Çelik, Suzan Kardeş, Şebnem Özinal, Şebnem Sungur, Tuluhan Tekelioğlu, Ufuk Kaplan, Zahide Yetiş, Zeynep Alasya, Zeynep Mansur, Zeynep Tunuslu, Zeynep Turan. 

Sizde sergiye gezerek bu anlamlı projeye katkı verebilirsiniz. Özellikle fotoğraf meraklıları kaçırmasın. 

AKM Fuayesi’nde Anadolu Kültür Festivali 

 

İlki geçtiğimiz yıl gerçekleşen ve Antalyalılar tarafından yoğun ilgi gören Anadolu Kültür Festivali’nin ikincisi bu yıl 3-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Atatürk Kültür Parkı’nda gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi ve 40 hemşeri derneğinin ortaklaşa düzenlediği festival ‘Anadolu; Vatan Toprağımız Kültürel Zenginliğimiz” sloganı ile tüm vatandaşları bir arada buluşturacak. 

Festival 3 Eylül Salı günü saat 19.00’da Büyükşehir Belediyesi önünden kortej yürüyüşü ile başlayacak. Hemşeri dernekleri yöresel kıyafetleriyle Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej geçişi yapacak. Kortejin ardından ise Cumhuriyet Meydanı’nda halk dansları gösterisi gerçekleşecek. Kentteki vatandaşlar arasında kültürel kaynaşmanın sağlamasının amaçlandığı festivalle Antalya’daki hemşeri dernekleri kendi kültürlerini tanıtma, diğer kültürleri tanıma fırsatı bulacak. 

Dernekler açacakları stantlarda yörelerine özgü yiyecek, içecek, el sanatları ve ürünleri sergileyecek. Stantlar her gün saat 10.00’dan 24.00’e kadar açık kalacak. Atatürk Kültür Parkı’nda açık alanda her akşam saat 19.00’da yöresel geceler ve eğlenceler gerçekleştirilecek. Ayrıca yöresel kültürlerin anlatılacağı söyleşiler düzenlenecek. Festival kapsamında ise Malatya Battalgazi Belediyesi, Antalya Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda  “Dünden Bugüne Sokak Esnafları Ahşap Karikatür Sergisi” açacak. 

Hıdırlık Dinletileri 

Eylül ayında Antalya’nın en güzel köşelerinden biri Karaaloğlu Parkı. 

 

21 Ağustos – 25 Eylül tarihleri arasında her Çarşamba saat 20.30’da Karaalioğlu Parkı içinde “Hıdırlık Dinletileri” konserleri var. Yolunuz Karaalioğlu’na düşerse Hıdırlık Kulesi yanı 1. miradordaki konserleri kaçırmayın. 

Zülfü Livaneli konseri 

 

Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli, 6 Eylül akşamı Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. 

Fettah Can konseri 

 

13 Eylül 2013 23:30
Club Blackout Side, Antalya 

Mazhar Alanson konseri 

 

14 Eylül Cumartesi 21:00 

Antalya Konyaaltı Açıkhava 

Mabel Matiz konseri 

 

20 Eylül 2013 21:00
Antalya Kaleiçi Tudors Arena 

Duman konseri

  

21 Eylül Cumartesi Saat 19:30 

Antalya Açıkhava Tiyatrosu 

4.Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı 

  

Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle başlatılan Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’nın dördüncüsü 19-22 Eylül tarihleri arasında, Havalimanı karşısındaki Antalya Expo Center’da düzenlenecek.

Likya Yolu Ultra Maratonu başlıyor

4 yıldır koşu severler tarafından büyük bir heyecanla takip edilen ve bu yıl 21 – 28 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan Likya Yolu Ultra Maratonu’na adidas, ürün sponsoru olarak destek veriyor.

509 km uzunluğundaki Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 250 km’lik bölümünü kapsayan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Likya Yolu Ultra Maratonu, parkurunun içinde barındırdığı tarihi ve doğal özellikleriyle dünyadaki başlıca ultra maraton destinasyonları arasında özel bir yere sahip.

http://www.likyayoluultramaratonu.com

HAVACILIK FOTOĞRAF SERGİSİ VE MODEL UÇAK GÖSTERİSİ

TARİH:17 EYLÜL 2013
AÇILIŞ SAATİ:15.00
SERGİ SÜRESİ: 17–30 EYLÜL 2013
YER: ERDEM BAYAZIT KÜLTÜR MERKEZİ

Not: bazı etkinlik ve fotoğraflar http://www.antalyafestivals.org sayfasından alınmıştır.

 

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir