Antalya, Film Çekecek!

Büyükşehir Belediyesi, Antalya’yı sinema platformuna dönüştürecek. Vatandaşlara film, senaryo ve kurgu konularında ders ücretsiz verilerek, vatandaşların kendi kısa filmlerini çekmelerine imkan tanınacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biri, ülkemizin ise en eski, prestijli ve uzun soluklu film festivali olan Altın Portakal Film Festivali’nin sahibi Antalya’da, halkın sinema sanatının izleyicisi olmanın ötesinde bizzat bu işi yapabilmelerini istiyor. Bu amaç doğrultusunda bir kısa film yapımı atölyesi kuruluyor.
Antalya’nın dört bir yanından, kursa katılan vatandaşlar bu atölyede, sinema alanında uzman, Marmara Üniversitesi’nin akademik eğitim kadrosu tarafından 1 ay boyunca hafta içi her gün 4 saatten film, senaryo, kurgu konularında ders alıyor. Eğitim süreci bittikten sonra ise kursiyerler kendi senaryolarını yazıp kendi filmlerini çekiyor. Altın Portakal Film Festivali’nin halkla bütünleşen bu projesi ile, Antalyalıların hem festival coşkusunu yaşamaları hem de sinema alanında eğitim almaları sağlanması amaçlanıyor.
Söz konusu projeye katılmak isteyen Antalyalılar, başvuru formlarına,
27 Haziran – 6 Temmuz tarihleri arasında tüm ASMEK’lerden ve Yenimahalle Kültür Merkezi’nden ulaşabilir. Başvurular Kontenjanla Sınırlıdır.
Atölyede verilecek dersler;
Bir Film Nasıl Yapılır?: Marmara Üniversitesi Araş.Gör. Elif Kurtoğlu
Sinema Dili: Marmara Üniversitesi Öğr. Gör. Özgür Şeyben
Senaryo: İstanbul Kültür Üniversitesi Öğr. Gör. Perihan Taş
Kurgu: Marmara Üniversitesi Araş. Gör. Ali Murat Kırık
Ses ve Görüntü: Marmara Üniversitesi Uzm. Sinan Binbay
Başvuru Tarihleri: 27 Haziran – 6 Temmuz 2011
Eğitim Tarihi: 11 Temmuz – 5 Ağustos
Eğitim Yeri: Yenimahalle Kültür Merkezi
Başvurular:
Yenimahalle Kültür Merkezi ve
Tüm ASMEK Kurs Merkezleri;
Çaybaşı ASMEK
Atatürk ASMEK
Karşıyaka ASMEK
Konyaaltı ASMEK
Kepez ASMEK
Yeşilbayır ASMEK
Varsak ASMEK
Lara ASMEK
Altınova ASMEK
Başvuru Koşulları:
1. Antalya’da ikamet eden, 18 yaşından büyük her T.C. vatandaşı katılabilir.
2. Başvuru yapan kişiler, formla birlikte nüfus cüzdanı fotokopisini vermelidir.
3. Başvuru tarihleri 27 Haziran – 6 Temmuz 2011’dir.
4. Başvurular ASMEK Kurs Merkezleri, Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nden yapılacaktır.
5. Kısa Film Atölyesi’nde katılımcılara, Marmara Üniversitesi’nin akademik eğitimci kadrosu tarafından, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal
İşler Dairesi Başkanlığı’nın belirleyeceği yer ve program doğrultusunda 1 ay sürecek teorik (film, senaryo, sinema dili, kurgu, ses ve görüntü dersleri) ve pratik eğitimler verilecektir.
6. Belirlenen programa uymayan ve eğitimlere katılmayan kişiler, eğitim dışı bırakılacaktır.
7. Eğitim sürecinde ortamın huzur, düzen ve disiplinini bozacak şekilde hareket eden yarışmacılar diskalifiye edilecektir.
8. Eğitim sürecini tamamlayan katılımcılara, katılım belgesi verilecektir.
NOT: Proje hakikaten çok güzel. Alkışlıyoruz. Ancak bir itirazımız var. Kursların mesai saatleri içinde olacağını öğrendik. Bu durumda çoğunlukla emekliler katılabilecek. Lütfen bu durum göz ardı edilmesin ve kurs saatleri çalışanlar için akşam ya da hafta sonuna göde düzenlensin.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir