57. Antalya Film Festivali’nde Filmleri Yıldızların Altında İzleyeceğiz! 

Seher Özen Karadeniz

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla  3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin habercisi Festival Tırı önceki gün ilçelere doğru yola çıktı.

Son üç yıldır fullantalya adına neredeyse hiç aksatmadan festivali takip ediyor olunca, pandemi nedeniyle hazırlıkları nispeten sessiz sakin yürütülen festivalle ilgili çevremdekilerin; “bu yıl festivalde ne tür etkinlikler olacak, biletler ne zaman satışa çıkacak gösterimler açık havada mı olacak” gibi bir dizi sorusuna maruz kaldım. Hal böyle olunca festival sayfasından ve sosyal medya hesaplarından derlediklerimi ve öngörülerimi de ekleyerek kısa bir bilgilendirme yazısı yazayım dedim.

3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

COVİD-19 pandemi sürecinde deneyimlediğimiz gibi kalabalık etkinliklerin gerçekleştirilebilmesi ancak bir dizi pandemi kuralının yerine getirilmesi koşuluyla hayata geçirilebiliyor. Öncesinde İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivallerinde de tecrübe edildiği gibi Altın Portakal Film Festivali kapsamındaki pek çok etkinlikte açık havada ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.  Ve büyük ihtimalle geleneksel festival korteji ve kapanış etkinliği de yapılmayacaktır.

Festival Filmleri Yıldızların Altında İzlenecek 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek filmler COVID-19 önlemleri çerçevesinde bu yıl açık alanlarda seyirciyle buluşacak. Yıldızların Altında başlığıyla Cam Piramit Yanı, Konyaaltı Sahili ve AKM Amfi Tiyatro olmak üzere 3 farklı mekanda yapılacak gösterimlere İstanbul Film Festivali’nde olduğu gibi film ekiplerinin de katılacağını düşünebiliriz ancak söyleşiler olur mu belli değil.

Biletler biletix’ten alınacak 

Festival biletleri Biletix’ten alınabilecek, festivalin resmi sayfasında “biletler için takipte” kalın ibaresi yer alıyor. Büyük ihtimalle sınırlı sayıdaki biletler pazartesi günü satışa çıkarılacak.

Film Festivali çevrimiçi etkinlikleri ile tüm Türkiye’ye ulaşacak!  

Altın Portakal Sinema Okulu dersleri bu yıl 4-9 Ekim tarihleri arasında seçilen 250 öğrenciye özel olarak çevrimiçi gerçekleşecek. Sinema Okulu kapsamında sinemacılarla farklı başlıklar altında gerçekleştirilecek söyleşiler ise sosyal medya hesaplarından herkesin erişimine açılacak. Sinema Okuu’nda öğrencilerle buluşacak konuşmacılar; Ercan Kesal, NAaan Kesal, Pelin Esmer, İlksen Başarır, Mert Fırat, Emin Alper, Kıvanç Sezer ve Damla Sönmez.

Altın Portakallı Filmleri MUBİ’de 

Çevrimiçi sinema platformu MUBI ile bu yıla özel bir işbirliği yapılarak sinemaseverler için festivalin büyük ödülü olan Altın Portakal’ı kazanmış altı filmlik bir seçki hazırlandı. Seçki,  3 Ekim – 30 Kasım tarihleri arasında MUBI üyeleri tarafından izlenebilecek.

MUBI, abonesi olmayan sinemaseverlerin de bu özel seçkiyi izleyebilmesi için, yalnızca mubi.com/antalya adresi üzerinden yapılacak aboneliklere özel 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye edecek. Detaylı bilgi için festivalin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir