Antalya Hayvanat Bahçesi

“Pekin Hayvanat Bahçesi’nin sevimli konukları” ya da “Berlin Hayvanat Bahçesi’nde dünyaya gelen minik aslan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu” tarzı haberlere televizyonların ana haber bültenlerinde çok sık rastlarız.

Dünyanın marka kentlerinin hemen hepsinde turistlerin ve halkın en önemli uğrak noktalarından biridir Hayvanat Bahçeleri. Çocuklu aileler mutlaka hayvanat bahçelerini görmek ister.

Türkiye’nin alan olarak en büyük ve en çok nüfuslu hayvanat bahçesi olarak ilk üçte bulunan Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşanıyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi de, henüz istenilen düzeyde olmasa da hızla gelişiyor, tanınırlığı artıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ni 9 günlük bayram tatilinde 12 bin kişi ziyaret etmiş.

Hayvanat bahçesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre; 2 Temmuz- 10 Temmuz arasında toplam 2 bin 600 araç giriş yapmış.

Kepezaltı bölgesinde 330 dönümlük ormanlık arazi içerisine kurulu Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde şu an 130 türden toplam 1300 hayvan bulunduğunu ifade eden Uzman Veteriner Hekim Aygül Arsun, 3 hafta önce Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da bilgisi dâhilinde hayvanat bahçesine ilk şempanzenin getirildiğini açıkladı. Gelir gelmez vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılanan ve gayet sağlıklı olduğu belirten dişi şempanzenin şimdilik geçici barınağına alındığını söyleyen Veteriner Hekim Arsun, ancak bir eş bulunduktan sonra yeni barınağına geçirilmesi düşünüldüğünü ifade etti.


Tüm hayvanlardan yavru aldıkları hareketli bir doğum sezonu yaşadıklarını belirten yetkililer, geyiklerden zebralara kanatlılardan boğa yılanlarına kadar çok sayıda yavrunun dünyaya geldiğini açıkladı. Hayvanat bahçesinin nüfusunun giderek arttığına işaret eden yetkililer hayvanların refahını arttırmak adına yeni alanlar açmak gerektiğini bununla ilgili de çalışmaların olduğunu ifade edildi.


Hayvanat bahçesi sakinlerinin güneşten, parazitlerden ve sineklerden korunması için gölgelik ve çamurluk alanlar yapılıyor ve her barınağın içine fıskiye sistemi yerleştiriliyor. Bununla birlikte gelen ziyaretçiler için de hayvanat bahçesi içerisinde yapılmakta olan kafeterya, binicilik tesisinin çalışmaları devam ediyor. Ayrıca çocukların gün boyu keyifli vakit geçirebilecekleri oyun parkı ve basketbol sahası için de çalışmalar son aşamada.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir