Antalya Kavşakları’nın Marka Değeri

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyoruz ama Antalya’da bir çok bulvar, kavşak ve sokak adı, orijinal isimleriyle değil, bir marka veya firma ile anılır oldu.

Resmiyette böyle olmasa da günlük hayatta; “Yörükoğlu Kavşağı, Migros Kavşağı, Laura Kavşağı, Beyaz Dünya Kavşağı, TRT Caddesi” dilimizden düşmüyor.

Halk otobüslerinin, minibüslerinin levhalarında bu isimler kullanılıyor. Taksiye bindiğimizde “TRT Caddesi’ne demezseniz sizi bambaşka bir yere götürüyor.

Eskiden Dokuma Semtimiz vardı, artık “Özdilek”.

Konyaaltı’nda Türkay Otel Kavşağı vardı, otel yıllar önce kapandı, yerinde yeller esiyor ama hala otel ismi ile anılıyor.

Gazi Bulvarı değil, TEDAŞ Kavşağı biliniyor.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Uzun ve anlaşılır olmadığı için ya da hiç kimsenin tanımadığı şahısların adı verildiği için akılda kalmıyor, benimsenmiyor, kent yaşayanları tarafından kullanılmıyor.

Naçizane önerimiz, hazır EXPO 2016 organizasyonu çalışmaları başlamışken, Antalya’daki cadde ve bulvarlara çiçek adları konulması. Aynı zamanda gerek canlı, gerek süslemelerle bu çiçeklerin akılda kalmasını sağlayacak düzenlemeler yapılması.

Bir diğer önerimiz ise, çiçek adları konmasa bile özellikle halk otobüsü ve minibüslerinin tabelalarında bölgelerin gerçek adlarının kullanılması.

Yörükoğlu Kavşağı yerine “Kardelen Kavşağı” dense fena mı olur?

Ya da Migros Kavşağı yerine “Begonvil Bulvarı” adı verilse.

“Lale Sokak”, “Menekşe Bulvarı” örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yazması, hatırlatması bizden, uygulamak kent yöneticilerimizin bileceği iş, kalın sağlıcakla.

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir