Antalya Kent Müzesi’ne Ne Oldu?

 

Seher Özen Karadeniz

Antalya Kent Müzesi Projesi’nin sayfasında; “Antalya Kent Müzesi, Antalyalıların en önemli buluşma noktası olan Karaalioğlu Parkı ve yıkılan Atatürk Stadı arazisi içinde tarihi belediye binası, İpekböcekçiliği Mektebi, Ziraat Evi, Nikâh Salonu ve Kapalı Spor Salonu’nun restorasyonu ile oluşacak toplam 73 bin 800 metrekarelik alanda kurulmaktadır” açıklaması yer alıyor.

Bir süre -2007-2009 yılları arasında- benim de görev aldığım Antalya Kent Müzesi’nin kuruluş zamanını doğrusu merak ediyoruz. Çalışmaların başladığı 2006 yılında hedef, 2012 yılında belirtilen alanlarda müzenin kalıcı ve geçici sergileriyle hayata geçirilmesiydi. Yıl 2020 müze hala açılmayı bekliyor.

Bizim konuyu gündeme getirmemize neden ise bir hafta arayla karşılaştığımız iki farklı olay oldu. Geçtiğimiz hafta müzenin kurulacağı alan olan ve yeniden düzenlenen eski Antalya Stadyumu’nun içinden geçerken karşıdan da telefonla konuşarak geçen biri, hattın diğer ucundakine ‘şimdi eski stadyumun içinden yürüyorum, içim burkuldu. İçinde ne maçlar izlemiştik. Yıkıldı, gitti’ diye içleniyordu.

DCIM100MEDIADJI_0032.JPG

ANTALYA ESKİ STADYUM ALANI İÇİN change.org‘da KAMPANYA

Bir diğer olay ise, stadyum alanında sadece çim gören bir grup Antalyalının change.org‘da, eski stadyum alanının ağaçlandırılması için kampanya başlatmış olması. Kampanyaya imza verenler şehrin kalbinde böyle büyük bir park alanında neden ağaç olmadığını soruyorlar. Ve; “Belediyeden bu şehirde yaşayanlar olarak isteğimiz, bu alanın acil bir şekilde ağaçlandırılmasıdır” deniyor.

Aradan geçen 14 yıl içinde müze açılmayınca, üstüne müze alanı olarak planlanan alanlar düzenlendikten sonra alanda müze çalışmasıyla ilgili süreç hakkında bilgilendirme panosu da olmayınca yıkılanın yerine ne yapılacağını ya da neden o şekilde yapıldığını bilmeyen Antalyalılar dertleniyorlar.

Umarız en kısa zamanda müze çalışmasının nasıl bir planla hayata geçeceği hakkında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama yapılır. Açılacak olan Kent Müzesi, adamcağıza o maçı o statta izleme şansı vermese de açtığı kalıcı ve geçici sergiler aracılığıyla anısını tazeleme şansını verebilir. Ki çalıştığım dönemde Karaalioğlu Parkı alanında sporla ilgili bir açık hava sergi açmıştık. İlgilenenler linki tıklayarak detayları öğrenebilir. https://www.evrensel.net/haber/224189/antalya-nin-spor-tarihi-sergileniyor

Boş alanın neden ağaçlandırılmadığını öğrenen Antalyalı da müze açılınca açık alandaki müze etkinliklerine katılarak geçirdiği keyifli zamanla mutlu olur.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir