Antalya Kitap Fuarı 10 Yaşında

“Birlikte Okuyoruz’ sloganı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Cam Piramit’te düzenlenen Antalya Kitap Fuarı dün açıldı. Bir hafta sürecek fuar kapsamında 150 yayınevi ve 205 yazar imza ve söyleşilerle kitapseverlerle buluşacak.  

 Seher Özen Karadeniz

Bu yıl onuncusu düzenlenen Antalya Kitap Fuarı dün Cam Piramit’te açıldı. Resmi açılış öncesinde çok sayıda okul, büyükşehir belediyesinin kendilerine tahsis ettiği otobüslerle öğrencilerini fuar alanına getirmişlerdi. Bu yılki okuma listelerinde yer alan okuma kitaplarını ve yardımcı kaynakları yayınevi yayınevi dolaşarak arayan öğrenciler daha ilk günden fuar alanına farklı bir hava katmışlardı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, kitap fuarına onur konuğu olarak katılan Yazar Doğan Hızlan’a plaket takdim ettiği törenin ardından açılan fuar, 20 Ekim’e kadar gezilebilecek.

Açılış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Konfüçyüs’ün güzel bir duası var. ‘Tanrım bana kitap dolu bir ev çiçek dolu bir bahçe nasip et’ der. Konfüçyüs Antalya’da yaşasaydı sadece kitap dolu bir ev isterdi. Çünkü dünyanın en güzel yeri olan Antalya’da kitap dolu bir ev Konfüçyüs’e yeterdi diye düşünüyorum. İşte değerli başkanımız da 10 yıl önce Konyaaltı Belediye Başkanı olarak ‘okumak lazım’ demiş ve ilk fuarını yaparak bu kente çok önemli bir kültür sanat markası hediye etmiş.” dedi.

Bu yıl ‘Birlikte okuruz’ sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 10 yıl önce ilk adımını attıkları kitap fuarının en çok övgü ve teşekkür aldığını ifade etti. Kitap fuarına çadır kurarak başladıklarını belirten Böcek, “Bugünleri gördüğümüz için çok mutluyum. İlk yılki çadırımızda kitaplarımız ıslandı. 5’inci yılda fuarı kuracak yer bulamadık. Ama yine de fuarı her yıl büyüterek bugünlere getirdik. Bu yıl fuarda 150 yayınevi ve 205 yazarı ağırlıyoruz. Ben de fuar programında ‘Ben bu şehre aşığım’ adlı kitabımla imza gününde yer alacağım” dedi.

Fuara bu yılın onur konuğu olarak katılan yazar Doğan Hızlan da, “Bu 10 gün boyunca kültürün başkenti Antalya olacak. … Ben Antalya’da birçok yazarın eserinin yabancı dile çevrilmiş kitaplarından da bir kütüphane yapılmasını belediye başkanı ve valimizden istirham ediyorum. Çeşitli ülkelerden gelenler yazarlarımızı okur. Bu şekilde tanıtıma katkı da sağlayabiliriz” önerisinde bulundu.

Kurum olarak birçok fuar açtıklarını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de, kitap fuarlarının heyecan veren en önemli etkinliklerin başında yer aldığına dikkat çekerek “Bu etkinliği daha da geliştirerek devam ettirmeliyiz. Eski binamızı kültür ve sanat merkezi yaptık. Antalya’nın kültür ve sanatının gelişmesine katkısı olan kitapların basılmasına da destek veriyoruz. Antalya’nın artık bir müzeler kenti, sanatın merkezi olması için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, ATSO Başkanı Davut Çetin, fuarın onur konuğu Doğan Hızlan, yazarlar ve pek çok kitapseverin katılımıyla açılan Antalya Kitap Fuarı, 20 Ekim Pazar gününe kadar saat 10.00 -20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Antalya Kitap Fuarı’nın güncel söyleşi ve imza günü programı için: http://kitapfuari.antalya.bel.tr/

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir