Antalya Kongre Bürosu ve Fam Trip

Çok gezen mi, Çok okuyan mı bilir? Okullarda temel münazara yarışmalarının kilit sorusudur.

Bir destinasyonu katalogtan, broşürden okuyan mı bilir? Yerinde gezip gören mi? Destinasyonun broşürleri mi daha inandırıcıdır yoksa destinasyonu yerinde gören birinin deneyim paylaşımları mı?

Pazarlamada “deneyim” en etkili yöntemlerden biri oldu. Bugün satınalma eylemini gerçekleştirmeden evvel tanımadığımız insanların fikir ve önerilerini okuyup ona göre ya satın alıyoruz ya da almıyoruz. Satınalma mesajını tetikleyen faktör satıcıdan değil deneyim sahibinden gelirse daha belirleyici oluyor.

Fam Trip – Press Trip son zamanlarda sık duyulmaya başlayan bir pazarlama aracı oldu. “Fam Trip” İngilizce “Familiarisation Trip” in kısaltmasıdır. “İşveren, turizm yönetimi veya operatör tarafından gezi personelini bir destinasyon veya sefere ve sunulan hizmetlere aşina kılmak için düzenlenen gezi” olarak tanımlanır. Basit tanımı ise  “Tanıtım Gezisi”olarak yapılmasına rağmen aslında etkisi çok büyüktür.

ATAV ve BAKA bunu başarıyla yapan kuruluşlar. BAKA’nın Lübnanlı ve Japon acentecilere  Antalya Fam Trip’i, THY’nin Türk acentecilere Osaka Fam Trip’i ve Kapadokya Fam Trip çalışmalarını basından takip etmiştik.

Antalya’yı güneş kum deniz haricinde kongre turizmi ile de ön plana çıkarmak için çabalayan ACB (Antalya Kongre Bürosu) geçtiğimiz haftasonu etkili bir fam Trip uygulaması gerçekleştirdi. ICCA 2014 gibi bir dünya organizasyonunu Antalya’ya kazandıran ekip edindiği tecrübe ile bir çok kongreyi de Antalya’ya çekebilmek için sessiz sedasız başarılı çalışmalara imza atıyor.

Çoğu zaman millet olarak kendimizi tanıtmayı başkaları kadar etkili gerçekleştirmiyoruz. O yüzden başka bir ülkeye giden bizler çoğu zaman hayal kırıklığı yaşarız ama Türkiye ye gelen bir yabancı hayal kırıklığı bir yana beklentisinden de yüksek bir tatmin ile karşılaştığı için şaşkınlığını gizleyemez.

Bunun için en güzel örneği geçen sene Antalya’da düzenlenen “Anadolu’da Olmak, Marka Kent” konferansında reklam duayeni Haluk Mesci vermişti. Mesci, şehirler için hazırlanan kötü ve uzun tanıtım filmlerinden örnekler vererek, “45 dakikalık tanıtım filmleri ile kente turist getirilemez” demişti.

Bu nedenle Fam Trip tam bizlik…

Geçtiğimiz hafta Antalya Kongre Bürosu Kongre turizmi konusunda Rus yayıncılara yönelik Fam Trip gerçekleştirdi. Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Türk Hava Yolları’nın (THY) destekleriyle Rusya’nın kongre turizmi konusunda yayın yapan dergi, gazete ve radyo temsilcilerinden oluşan heyet Antalya’da ağırlandı. Antalya’da tarihi ve doğal güzelliklerin ve kongre merkezlerinin tanıtılması hedeflenen 4 günlük programda Rus heyet, turistik tesislerde kongre turizmi için incelemede bulundu. Rus misafirlere yoğun bir program eşliğinde Kaleiçi, Antalya Müzesi, Perge, Side, Aspendos ören yerleri tanıtıldı.

Antalya Kongre Bürosu’nun koordinatörlüğünde gerçekleşen Fam Trip kapsamında Rus gazeteci ve editörlerine Antalya’nın bir kongre destinasyonu olarak algılanmasına yönelik şehrin otel, restoran, kültürel faaliyetleri, pre-post aktiviteler bakımından imkan, kolaylık ve cazibesi tanıtıldı. Program süresince Su Hotel, Cornelia Hotels, Gloria Hotels, Sena Taşımacılık, Olympos Teleferik, ICF Airport, Anadolu Park Restaurant, Harem Cruise, Limak Limra Hotel, Odeon Tours, ANFAŞ katkıları ile Antalya Kongre Bürosu başarılı bir Fam Trip gerçekleştirdi.

4 günlük programda ağırlıklı olarak Belek, Lara, Kundu, Kemer, Beldibi ve Göynük’teki turistik tesislerde incelemelerde bulunan Rus medya temsilcilerinden oluşan heyet, ilk gün Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı ve Antalya Kongre Bürosu (ACB) Başkan Yardımcısı Nizamettin Şen, BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin ÖZYÜREK ile ACB Genel Müdürü Sinan İNAN ile biraraya geldi. Antalya Kongre Bürosu ile BAKA’nın önemi, sürdürdüğü çalışmalarla ilgili bilgi verilen tanışma toplantısında, kongre ve toplantı turizmi için aranılan bütün özelliklere Antalya’nın sahip olduğunu, yüksek standartlarda kaliteli hizmete sahip konaklama merkezlerinin yanı sıra, iklim özellikleri, tarihi doku ve kültürel çekicilikleri ile Antalya’nın kongre ve toplantı turizmi için eşsiz olanaklar sunduğu belirtildi.

Heyette Radio Enerji’den Baş Redaktör Kharıtonov DMITRY, Radio Yumor FM’den Chirva SVETLANA, Evrazia Medya Group’dan Ignatkına MARIA, 100 Dorog internet portalından Pavlova TATIANA, Djmag dergisinin baş redaktör Igor MERKULOV, “Daşa” dergisi redaktörü Myasıscheva MARIA, Tur Mayak enformasyon ajansından Andrey KRUZHALIN ile TPPP dergisinden Hiro ALENA yer aldı. Antalya lezzetlerini çok beğenen Rus medya temsilcileri, zeytinyağlı biber ve patlıcan dolması yapmayı Su Hotel’in usta aşçılarından uygulamalı olarak öğrenerek keyifli anlar yaşadılar.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir