Antalya Kültür Sanat 2022 güz sezonuna iki sergiyle başlıyor

Bahar dönemini görkemli Rodin sergisiyle kapatan Antalya Kültür Sanat, kapılarını 28 Eylül 2022 tarihinde iki yeni sergiyle açıyor. 

Sagalassos’u İzlemek” başlıklı birinci sergi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve bölgemizin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos’u Murat Germen’in gözünden izleyiciye aktarıyor. Çalışmalarını kent, mimarlık ve çevre odağında sürdüren şehir plancısı, akademisyen ve sanatçı Murat Germen’in zaman, mekân, insan ve mimarlık kavramlarına odaklanarak Sagalassos’u yeniden yorumladığı sergi arkeoloji ve çağdaş sanatı bir araya getirerek disiplinler arası bir bakış açısı sunuyor.

Sagalassos Vakfı ve Bozlu Art Project iş birliğiyle, antik kentin tanınırlığını arttırarak arkeolojik kazı çalışmalarına maddi kaynak yaratmak amacıyla gerçekleştirilen ve 19 Temmuz-10 Eylül 2022 tarihleri arasında Bozlu Art Project’te İstanbullu izleyiciyle buluşan sergide eserlerin satışından elde edilen tüm gelir, Sagalassos Vakfı tarafından Sagalassos Kazı Başkanlığı’na aktarılıyor.

Bozlu Art Project ve Sagalassos Vakfı izinleri sayesinde, kendi bölgesinde kendi hemşerileriyle buluşacak olan “Sagalassos’u İzlemek” sergisi 31 Aralık 2022 tarihine kadar açık kalacak.

Antalya Kültür Sanat’ın aynı gün açılacak ikinci sergisi “Kaf Dağı’nda Şenlik Var”, sanatçı Ayşe Yaltırım’ın 100’ü aşkın işini bir araya getiren bir retrospektif. Nazım Hikmet’in yeğeni ve ilk kadın ressamlarımızdan Celile Hanım’ın torunu olan Ayşe Yaltırım’ın, çocukluğunda başlayan ve giderek bir “yaratım evreni”ne dönüşerek heykellere, takılara, kuklalara uzanan resim serüvenini Antalyalı izleyiciyle buluşturan sergi, sanatçının son derece güçlü deseni ile kavradığı, soyutlayarak kişiselleştirdiği yaratı evrenini gözler önüne seriyor.

Sanatçının oğlu Murat Germen’in “…Görünen ve görünmeyen dünyalar arasındaki sınır diye de tanınan Kaf Dağı’nda yaşıyor gibi annem, görünen tarafın kuralları ile yaşamıyor çünkü. Bir çeşit uzaylı gibi; ya da, varsa böyle bir şey şayet, bir reenkarnasyon vakası…” ifadeleriyle tanımladığı Ayşe Yaltırım ve Küratör Necmi Sönmez’in yazısında “… Hayatının belli dönemlerinde büyük zorluklar çekse de sanatla olan ilişkisini hiçbir zaman koparmayan Yaltırım’ın 1950’lerde, 1960’larda yaptıklarıyla son dönem işleri arasındaki bağlantı stiller, renkler, kompozisyonlarda değil, onun en minimale inmek için verdiği mücadelede yatmaktadır. Antalya sergisi, ilk kez, bu yaratıcı sanatçının işlerini belli diziler halinde izleyicilere aktararak onun yenilikten hiçbir fedakârlıkta bulunmadan oluşturduğu kendine özgü bir geleneği, döne döne, aynı konular etrafında olsa da tekrara düşmeden yarattığı destansı anlatımı gören gözlere sunuyor.” diyerek betimlediği “Kaf Dağı’nda Şenlik Var” sergisi, sıra dışı bir sanatçının çok samimi, çok minimal, çok sıra dışı dünyasını, günümüzün sahte, gösterişçi, abartılı ve kalabalık dünyasına bir başkaldırı olarak yorumluyor.

Sergi kapsamında 28 Eylül 2022 günü saat 17:00de sanatçı Ayşe Yaltırım ve oğlu Murat Germen’in katılacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

Antalya Kültür Sanat Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri 11:00 -19:00, Perşembe günü 11:00-21:00 ve Pazar günü 13:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçiye açık, Pazartesi günleri kapalıdır.

 

Adres: Elmalı, Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No:60, 07100, 07040 Muratpaşa/Antalya

https://www.antalyakultursanat.org.tr

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir