Antalya Lezzetleri 2021 Takvimine Taşındı

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Memleketim Antalya 2021 yılı takvimini “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” temasıyla masalara taşıdı.

ATAV tarafından kent gastronomisini tanıtma amacıyla, ilk kez 2004 yılında yayınlanan ve 2019 yılı baskısında birkaç reçete daha eklenerek son halini alan, Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri kitabındaki tariflere yer verilen 2021 yılı takviminde, 12 farklı Antalya lezzeti tarifi bulunuyor. Etli dikenli kabak, tarhana çorbası, şiş köfte, turunç reçeli, filiz aşı, Antalya piyazı, patlıcanlı cive, hibeş, şakşuka, Gaziler helvası, Arap kadayıfı ve kızıl sulu et lezzetlerinin yer aldığı takvim, Türkçe ve İngilizce tariflerle Antalyalılarla buluştu.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya lezzetlerini yeniden gün yüzüne çıkartmak için, 2021 yılı takvim temasını Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri olarak belirlediklerini açıkladı. Sofra dergisi Kasım ayı sayısında 35 sayfa Antalya lezzetlerinin yer almasıyla kent gastronomisini ulusala yaymak için harekete geçtiklerini hatırlatan Gül Ege, “Antalya’da doğmuş ve büyümüş insanlar kent gastronomisinden uzaklar, çünkü yapılan reçeteler o dönemin insanları ile birlikte maalesef bu dünyadan göç etmiş. Biz bunu Antalya Tanıtım Vakfı olarak Nizamettin Şen ve Gökçen Adar’ın birlikte hazırladığı Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri kitabı ile günümüze taşıdık ve 14 yıldır basılan Memleketim Antalya takviminin 2021 yılı basımında da tema alarak geleceğe taşıyoruz” dedi.

Antalya’nın tarihten bu yana verimli topraklarında, büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Başkan Gül Ege, şöyle devam etti:

“Kentimizin sahip olduğu doğa ve iklim; tarih ve verimli topraklarla birleşince elbette ki Akdeniz’in gözbebeği konumunda ve nefes kesici coğrafyasının da etkisiyle her yıl, dünyanın birçok noktasından milyonlarca turisti ağırlıyor. Doğal ürünlerini cömertçe, kent sakinleri, yerli ve yabancı ziyaretçileriyle paylaşan bu kent, yakın tarihte olduğu gibi antik dönemlerde de zeytinyağı konusunda merkezi konumunda olmuştur. Akdeniz mutfağının mucizesi olan zeytinyağı ile oluşan sağlıklı tarifler, lezzetli sofraların çevresinde insanları toplarken, aynı zamanda sağlıklı yaşam vaat etmektedir. Antalya Tanıtım Vakfı yayını olan Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri kitabından eşsiz tarifleri, Memleketim Antalya takvimi ile masalara taşıyoruz. Antalya gastronomisinin de deniz, kum ve güneş ögeleri kadar öne çıkması için gerekli çalışmalarda bulunuyoruz ve çalışmalarımız artarak devam edecek.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir