Antalya Mevlevîhanesi’nde 90 Yıl Sonra İlk Semâ

Restorasyonu yakın zamanda tamamlanan ve geçtiğimiz ay Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katıldığı törenle açılan Antalya Mevlevîhanesi’nde 90 yıl sonra ilk Kur’ân-ı Kerîm tilâveti, ilk Mesnevî-i şerîf okuması ve ilk Semâ âyin-i şerîfi icra edildi.

Yoğun bir ilginin gözlendiği programa Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Ercan Uslu, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve geniş bir halk kitlesi katıldı.

Programın açılışında yaptığı konuşmada Prof. Dr. Ahmet Ögke, “Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun himayelerinde Mayıs ayında imzalanan protokol çerçevesinde burada Mevlevîhânenin tarihte icra ettiği işleve ve bu mekânın ruhuna uygun çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. Bu kapsamda dört yıldır her Salı akşamı sürdürülmekte olan Elmalılı Vâhib-i Ümmî Dîvânı okumaları artık Mevlevîhânede devam ettirilmektedir. Bugünden itibaren de Mevlevîhânenin vakfiyesine uygun olarak her Perşembe akşamı Kur’ân-ı Kerîm ve Mesnevî-i Şerîf okunmaya başlanmış oluyor. Her Çarşamba akşamı da hanımlara özel Mesnevî dersleri yürütülecek. Her Cuma akşamı ise “İslâm Düşüncesi Dersleri” başlığı altında Şifâ-i Şerîf, Kuşeyrî Risâlesi, Tefsir ve Hadis dersleri verilecek. Şehrimizin ve ülkemizin sahip olduğu entelektüel birikimi, “Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi” adı altında her Cumartesi akşamı Antalyalılarla buluşturacağız. Pazar akşamları ise Tasavvuf mûsikîsi konserleri verilecek. Ayrıca hat, tezhip, Osmanlı Türkçesi ve ney kursları ile Semâ okulu gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleştirilmek suretiyle Mevlevîhâne, ilim ve mârifet sahibi insanlarla buranın rûhunu yeniden canlandıracak ve kadîm geleneğimizin rûhuna uygun bir çizgide yaşatacak bir mekân olacaktır” dedi.

Kurrâ hâfız Süleyman Aykut’un Kur’ân-ı Kerîm tilâvetiyle başlayan programda ilk Mesnevî okuması, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke tarafından gerçekleştirildi. Hz. Mevlânâ’nın meşhur eseri Mesnevî’nin ilk beş beytinin şerh edildiği ilk derste, Mevlevîlikte ve mûsikîmizde önemli bir yer tutan ney âletinin konu edildiği bu beyitler vesilesiyle, insanın asıl vatanı olan ruhlar âlemi ve cennetten yeryüzüne indirilişi ile insanın dünya hayatındaki serüveni anlatıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Semâ Topluluğu’nun icra ettiği Mevlevî Semâ âyin-i şerîfiyle de 90 yıl sonra bir ilk yaşandı. Programa katılanların, uzun yıllar sonra Antalya Mevlevîhânesi’nde ilk kez okunan Kur’ân-ı Kerîm, Mesnevî-i Şerîf ve Mevlevî Semâ âyin-i şerîfi vesilesiyle duygusal anlar yaşadıkları gözlendi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir