Antalya Otellerindeki Atık Sabunlar Yeniden Hayat Buluyor

Oteller ve turizmciler, en güzel doğa parçalarını işgal ettikleri, sahilleri halka kapattıkları, ormanları kestikleri vb. konularda özellikle doğaseverlerin hışmına uğrar, hep eleştirilirler.

Dünyanın en önemli dergilerinden National Geographic’in Türkiye şubat sayısında ilginç bir yazı gözümüze çarptı, paylaşmak istedik.

Zişan Altıncaba imzasıyla yayınlanan “Geri gelen sabunlar” yazıda, Antalya bölgesindeki otel ve tatil köyü gibi 100’ün üzerinde tesisin desteğiyle toplanıp geri dönüştürülmüş sabunların, 7 binin üzerinde çocuğa ulaştırıldığı belirtiliyor.

Haber şöyle;

“Kaldığınız otelde sadece iki-üç kez kullandığınız sabunlara ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Antalyalı turizmciler düşünmüş ve bir proje başlatmışlar. Skal International Antalya Kulübü Çevre Komitesi’nin 2 yıldır sürdürdüğü, Küresel Atık Sabun projesiyle atık sabunlar yeniden hayat buluyor. Proje sayesinde 2010’dan bu yana geri dönüşüme yollanan 15 ton sabunun yaklaşık yüzde 70’i kullanılabilir sabun haline getirildi.

Proje Antalya’da başlamış olsa da, Çevre Komitesi artık tüm Türkiye’den kullanılmış sabunları topluyor. Proje kapsamında bugüne kadar ilkokullara, yurtlara, görme engelli çocuklara ve cezaevlerine, Van ve Simav’daki deprem bölgelerine binlerce sabun gönderildi. Geri dönüştürülen sabunlar son olarak Suriyeli göçmenlere dağıtıldı. Sabancı Üniversitesi’nin de desteğiyle üniversiteler de projeye dahil olmaya başladı. Çevre Komitesi üyelerinden Emir Hepoğlu, “Sürdürülebilir bir turizm ancak sürdürülebilir bir çevre ile mümkün olabilir” diyor ve projenin sürekliliği için turizm sektöründe çalışanlara, öğrencilere, derneklere ve kurumlara yönelik bilgilendirme toplantıları yaptıklarını söylüyor.”

Katkı koyan tüm turizmcileri kutlarız. Umarız bu tür çalışmarın sayısı artar ve Antalya gelecekte “çevreci otelleri” ile adını dünyaya duyurur.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir