Antalya Oyuncak Müzesi’nde çocukluğunuza yolculuk yapın

“Oyuncağı küçümseyen bir toplumun geleceği olamaz. Uygar ülkelerde oyuncak, düşleri artsın, kurduğu hayaller çoğalsın diye alınır çocuğa…Gelişmemiş ülkelerde ise oyuncak bir tek amaçla verilir çocuğun eline; oyalansın!”

Bu sözler Antalya Çocuk Müzesi’nin kurucusu şair-yazar Sunay Akın’a ait.

Antalyalı çocuklar çok şanslı. Aslında büyükler de. Zira Oyuncak Müzesi 7’den 77’e herkese hitap eden bir mekan.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan 2011’de Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açtığı müze, çocuklar kadar yetişkinleri de masalsı  dünyasının içine alıyor ve çocukluklarına doğru büyülü bir yolculuğun içine sürüklüyor.

1860’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar antika değerinde yaklaşık 3 bin oyuncağı içinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim oyuncaklar sergileniyor. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örnekleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Sunay Akın’ın oyuncaklarla ilgili serüveni, tutkusu yıllar önce gittiği Almanya’nın Nürnberg kentinde gezdiği Oyuncak Müzesi ile başlamış. Bu müzeden o kadar çok etkilenmiş ki, Berlin’deki bir antikacıdan aldığı tekerlikli at onun müzesinin ilk oyuncağı olmuş. Sonrasında gezdiği ülkelerdeki açık arttırmalardan, antikacılardan satın aldığı oyuncaklarla müzesini kurmuş. Antalya Oyuncak Müzesi’nde yer alan oyuncaklar da, Sunay Akın’ın topladığı bu oyuncak örneklerinden oluşuyor.

Dünya da 150’ye yakın oyuncak müzesi bulunuyor. Antalya Oyuncak Müzesi, dünyadaki örnekler arasında en başarılı örneklerden biri.

Müzenin bulunduğu yapı, tarihi bir yapı; bir oyuncak müzesi için olabilecek en ideal mekan. Hemen Kaleiçi’nde ve denizin kenarında olması da oldukça güzel. Mekânın içinde mutlaka her yerde heykeller var; çocuk dünyasının hayal heykelleri bunlar. Örneğin avluda külkedisi ve onun bal kabağından yapılan arabası var ve tabi ki diğer kahramanlar… Ziyaretçiler müzeye giriş yapıp gezmeye başlıyor ve daha sonra kapalı mekan içinde,  bir anda bir avluya çıkıyorlar, burada dinlenebilirler kafeteryada oturup sıcak soğuk bir şeyler içebilirler sonra yeniden gezmeye başlayabilirler. Binanın mimarisi ve özellikle de müzenin büyük avlusu oldukça güzel.

Çocukları sevindirmesiyle tanınan St. Nicholaos ya da bilinen adıyla Noel Baba’nın kendi şehrinde açılan Oyuncak Müzesi, yerlisi yabancısıyla, yaşlısı genciyle çocukluğunun o güzel düşlerini yitirmeyen herkesi çağırıyor.

Adres : İskele Caddesi Kaleiçi Yat Limanı , Antalya

Tel : 0 242 248 49 33 / 34

Antalya Oyuncak Müzesi Pazartesi günleri hariç her gün 09.30-12.30 13.30–18.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş ücretleri:

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir