Antalya Sevdası mı? Koltuk Sevdası mı?

Son iki, üç yıldır Antalya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları’nın sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Tüm demokratik toplumların temeli olarak gösterilen ve yıllarca özellikle AB Projeleri tarafından desteklenerek teşvik edilen “bir STK’ya üye olma” çağrısı anlaşılan ses bulmuş.

STK’lar toplum fertlerinin bireysel olarak duyuramayacakları seslerini topluluk olarak duyurumalarını sağlayan yegane fırsattır.

Ülkemizde 12 Eylül dönemi nedeniyle sürekli kuşku ile bakılan STK’lar artık bu kuşkuyu gidermiş ve hızla sayıları ve üyeleri  artmaya başlamıştır.

İşveç nüfusunun 9 milyon olduğu ve STK üye sayısının ise 15 milyon olduğu düşünülürse bizdeki artış hızının da aslında hiç yeterli olmadığı ortadadır.

Gelelim Antalya’ya; Son yılarda özellikle ticari ve mesleki dernek oluşumlarının sayıları hızla arttı. Yıllardır faaliyet gösteren ve iş adamları derneği denince akla ilk gelen 1990 yılında kurulan ANSİAD (Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği) artık tek olmaktan çıktı. Antalya merkenizinin 5 ilçeye bölünmesi ile her ilçede bir Sanayici ve İşadamları Derneği kuruldu. Bu derneklerin sayısı ilçe sayısı ile de sınırlı kalmadı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları derneği, Tüm sanayici ve işadamları derneği, Genç işadamları derneği, Girişimci işadamları derneği, Yörük işadamları derneği, Organize sanayi bölgesi işadamları derneği, Antalya işadamları derneği, Antalya Serbest Bölge işadamları derneği, Altınova işadamları derneği, Antalya Doğu ve Güneydoğu İşadamları derneği, Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı, Aksu, Muratpaşa işadamları dernekleri ve niceleri… Bir SİAD’da üye olan birisini başka bir SİAD’da başkan yardımcısı olarak da görebilirsiniz…

Bu derneklerin faaliyetlerini basından ve yoğun olarak etkinlik paylaşımları için kullandıkları twitter’dan takip ettiğimiz kadarıyla şöyle sıralayabiliriz;

Ramazan’da iftar yemekleri,
Haftanın belirli bir günü sabah kahvaltıları,
Aylık akşam yemekleri,
İşyeri gezisi,
Protokol ziyaretleri,
Bayramlar’da huzurevi ve yetiştirme yurdu gezileri,
Yurtdışı gezileri,
Çevre il ve ilçe gezileri.

Peki Antalya için ne yapıyorlar?

 

SİAD’ların Antalya için ne yaptıklarının cevabını kendileri veririler. Ancak biz hepimize örnek olacak bir derneğin yıllar önce Antalya için yaptıklarını paylaşalım istedik.

62 yıl önce kurulan bu derneğin o yıllardaki iletişim araçları ve kısıtlı imkanlarla Antalya için gerçekleştirdikleri çalışmaları bir kez daha hatırlayalım da Antalya sevdası ile Koltuk sevdası arasındaki farkı ortaya koyalım istedik.

Derneğin adı “Antalya’yı Tanıtma ve Turizm Derneği” 1950 yılında kurulmuş. Yönetim Kurulu Dr.Burhanettin Onat, S.Fikri  Erten, Osman  H.Batur, Aldemir Konuk ve Mahmut Konuk, Denetleme Kuruluda, Dr.Ferruh Niyazi Ayoğlu, Abdi Atamer ve Livaettin Koç tarafından oluşmaktadır.

Derneğin Antalya için yaptığı hizmetlerden seçtiklerimiz;

Antalya’yı Tanıtma ve Turizm Derneği’nin yaptığı ilk faaliyetleri arasında Turistik Antalya Haritası ile Antalya isimli eseri hazırlatması ve bu eserlerin dernek yararına satışa çıkarılması  bulunmaktadır.

Dernek  tarafından Antalya  çevresinde bulunan  tarihi eserlere ayrılan yollara, işaret levhaları dikilmiştir.

Dernek  tarafından bir Antalya filmi çektirilmiştir.

Antalya  Albümü  ikinci  defa  yayınlanmış  ve  bu eserin masrafı dernek tarafından  karşılanmıştır.

Antalya’da  iş  yapan esnaflar, otelciler, şoförler, arabacılar ve lokantacılar dernek tarafından turiste nasıl davranacakları konusunda aydınlatılmıştır.

Derneği’nin gerçekleştirdiği önemli çalışmalar  içinde, Antalya’da yapmış olduğu festivaller başta gelmektedir. Dernek ilk defa 19 Nisan 1953  tarihinde  Antalya  Belkıs  Festivali’ni  yapmıştır.  Belkıs  Harabeleri’nde  düzenlenen festivale 15  bini  aşan  vatandaş  iştirak  etmiştir.  Belkıs  Festivali’ne  turistlerde ilgi  göstermiştir.   Belkıs  Festivali’nde  Ankara Konservatuarı  öğrencileri  tarafından  tiyatro  gösterileri  yapılmış,  ayrıca  güreş  yarışmaları tertip  edilmiştir.

Amerika’da  yayınlanan  bir  tiyatro  dergisinde de,  bu  festivalden bahseden  bir  yazı  yayınlanmış  ve  20  bin  kişinin  huzurunda  Şekspir’in  temsil  edildiği yazılmıştır.

Dernek  tarafından  İkinci  Antalya  Belkıs  Festivali  de  1-3  Mayıs  1959  tarihinde yapılmıştır.  İlk  gün  festival  töreni  Antalya’nın  Cumhuriyet  Meydanı’nda  yapılmıştır. Törene  50  civarında  milletvekili,  yerli-yabancı  turistler,  esnaf  teşekkülleri,  öğrenciler, izciler  ve  100  kişilik  kadrosu  ile  Ankara  Tarihi  Mehter  takımı  ve  çok  kalabalık  bir  halk topluluğu  katılmıştır. Üç gün devam eden festivalin  son  gününde,  Belkıs  Harabeleri’nde  güreş  yarışmaları  yapılmış,  tiyatro  ve  halk oyunları  gösterileri  sunulmuştur.

Antalya’yı  Tanıtma  ve  Turizm  Derneği,  ikinci Antalya   Belkıs  Festivali’nden  142.719  lira  gelir  elde  etmiş  ve  114.265.72  lira  gider  yapmıştır.

Antalya’yı Tanıtma ve Turizm Derneği tarafından çeşitli gezilerde düzenlenmiştir. Dernek 16 Mart 1958  tarihinde Perge, Side, Aspendos tarihi harabeleri  ile  Manavgat Şelalesi’ne  bir  gezi  tertip  etmiştir. Bunun  yanında  3  Temmuz  1958  tarihinde  de  bir Almanya  gezisi  düzenlenmiştir.  Geziye  Antalya’dan  Dernek  Başkanı  Naşide  Özbayrak başkanlığında 33 öğretmen iştirak etmiştir.

Antalya’yı  Tanıtma  ve  Turizm  Derneği’nin  çalışmaları  arasında  turist  rehberi yetiştirmekte  bulunmaktadır. 1958  yılında  dernek  tarafından  Antalya’da  rehber  kursu açılmış ve bu kurstan 38 kursiyer mezun olmuştur. Dernek, mezun olan bu öğrenciler için bir de gezi tertip etmiştir.

Aynı yıl dernek tarafından İngilizce, Fransızca ve Almanca dil kursları da açılmıştır.

Dernek  tarafından  davet  edilen  Erzurum  Halk  Oyunları  ve  Türküleri  Ekibi  de  29 Ekim  1958  tarihinde  Antalya  Şehir  Sineması’nda  gösterilerde  bulunmuştur.

Kaynak: Ali Rıza Gönüllü Doktora Tezi ” Demokrat Parti Dönemi’nde Antalya (1950-1960)”
4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir