Antalya Toplu Ulaşım Müzesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2009 yerel seçimlerinden sonra 3 sene içinde Antalyalıyı 3 farklı toplu ulaşım kartı ile tanıştırmaya nail oldu…

Soba müzesi için çalışmaları devam eden Büyükşehir Belediyesine bir müze önerisi de bizden;

ANTALYA TOPLU ULAŞIM Müzesi

Bu kadar kısa süre içinde teknolojileri ile pazarlanan sistemlerinin adeta çöpe atıldığı bir uygulamanın mutlaka müzesi olması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini düşünüyoruz.

Müze İçin Önerilerimiz;

1- ANTKART: Bir önceki belediye yönetiminin getirmiş olduğu uygulama olduğu için sistem oturmasına rağmen tırpanı yedi.

2- HALKKART: İhale aşamasında bile sırf bu iş için kurulduğu ve hiç bir referansının olmadığı belirtilen, belediye yetkilileri tarafından sürekli desteklenmesine rağmen teknoloji yetersizliği nedeniyle tırpanı yedi.

3- KENTKART: Bir anda gazete haberi ile uygulamaya geçtiğini öğrendiğimiz son kartımız.

4-MEÇHULKART: Kısa süre içerisinde uygulamaya geçmesi pek muhtemel kart

Kentkart’ı tanımadığımız, kullanmadığımızi çin pek bir söz edemiyoruz ama internette KentKart için dolaşan resmi ve açıklamasını da paylaşmadan geçemeyeceğiz.

“Kocaeli’nde bir halk otobüsünde çekilen bu fotoğraf sosyal ağ sitesi Facebook’ta paylaşım rekoru kırıyor. Kentkart uygulamasına geçildikten sonra vatandaşlar ve şoförler arasında neredeyse her gün tartışma yaşanıyordu. Sorunlarını anlatmak için karşısında yetkili bulamayan vatandaşlar,  tepkilerini araç şoförlerine yöneltiyordu. Çekilen fotoğrafta Kentkart cihazı çalışmayan şoförün cihaz üzerine astığı, “Çalışmıyor, ne zaman açılacağı hakkında bilgim yok. Soru sorma” notu, Kentkart uygulamasındaki sorunların hale çözülemediğinin kanıtı niteliğinde.”

Ayrıca bu sistemler için atasözü haline gelen hepimizin ezberlediği ünlü vecize de müze kapısına asılmalıdır:

“Yetkililer geçiş süresinde vatandaşın biraz sabırlı olması gerektiğini ve zamanla sistemin oturacağını aktardı.”

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir