Antalya usulü Düğün Eti

Bugün mübarek Kurban Bayramı’nın birinci günü. Biz de böyle bir günde, Antalya’ya özel bir et yemeği tanıtmak istedik. ATAV’ın Toroslardan Akdenize Antalya Lezzetleri adlı yemek kitabından “Düğün Eti”ni seçtik. Nevin Halıcı bu yemeği şöyle tarif ediyor.

Malzemeler (4 kişilik)

Kemikli keçi veya koyun eti 1 kg

(yumruk büyüklüğünde parçalanmış)

Soğan 2 adet

Domates salçası 1 yemek kaşığı

Domates 3 adet

Karabiber tatlı kaşığı

Tereyağ 2 yemek kaşığı

Tuz 2 tatlı kaşığı

Pilav malzemesi

Pirinç 3 su bardağı

Tereyağ 2 yemek kaşığı

Et suyu 3 su bardağı

Tuz 1 tatlı kaşığı

 Hazırlanışı

Parçalanmış etleri tencereye koyunuz. Etlerin üstünü bir parmak geçecek kadar tencereye su doldurunuz ve orta ateşte kaynamaya bırakınız. Kaynamadan önce su yüzeyinde oluşan köpükleri alınız.

Suyunu çektikçe sıcak su takviyesi yaparak etleri yumuşayıp kolayca çatal batıncaya kadar haşlayınız.

Soğanları rendeleyiniz. Ya da diş diş doğrayınız. Ayrı bir tencereye koyunuz. Orta ateşte tereyağ ilavesi ile karıştırarak sararıncaya kadar kavurunuz.

Kavrulmuş soğanlara rendelenmiş domatesler ile salça katınız. Domatesleri saldıkları suyu çeker gibi oluncaya kadar pişiriniz. Birkaç kepçe et haşlama suyundan katıp, koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirme işlemini sürdürünüz.

Domateslere suyu süzülmüş haşlanmış etleri, tuzu, karabiberi katınız. Birkaç dakika karıştırarak etleri sosladıktan sonra ocağın altını kısınız.

Üç bardak et suyu ile pirinç pilavı demleyiniz. Bunun için 3 bardak pirinç döküp, sıcak tuzlu suda 30 dakika bekletiniz. Suyunu süzüp, tereyağ ile kavurunuz. Üzerine kaynar et suyu döküp karıştırınız. Ocağın altını kısınız, pirinçler suyunu çekip şişinceye kadar pişirmeyi sürdürünüz.

 Pilavı servis kabına alınız. Üzerine haşlamış ve soslanmış etleri koyunuz. Sıcak sofraya veriniz.

Sevdiklerinizle beraber nice bayram sofraları kurmanız dileğiyle, afiyet olsun.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir